Patch poza

Ai o întrebare legată de PHP? Incercăm să îi găsim soluţie. Sau poate doar vrei să publici un cod interesant.

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

ovy79ro
PHPRomania Supporter
Mesaje: 28
Membru din: Mie Mar 19, 2014 10:41 am

Patch poza

Mesajde ovy79ro » Lun Iun 02, 2014 8:32 pm

Salut,

Incerc sa introduc patch-ul unei poze care se afla pe server in directorul uploads insa nu reusesc. Calea catre poza este: uploads/123.jpeg. Codul html este:

Cod: Selectaţi tot

<html>
<head></head>
<body>
<form action="cale.php">
<input type="file" name="url_poza">
<input type="submit">
</form>
</body>
</html>


iar codul insert este:

Cod: Selectaţi tot

<?php
require_once('config.php');
$query = "INSERT INTO `produse` `cale_patch` VALUES (".$_FILES['file']['name'].")";
mysqli_query($link, $query);
?>


Am incercat si asa:

Cod: Selectaţi tot

<?php
require_once('config.php');
$query = "INSERT INTO `produse` `cale_patch` VALUES ('{$_FILES['file']['name']}')";
mysqli_query($link, $query);
?>



Imi da eroarea: Notice: Undefined index: file in C:\Program Files\EasyPHP-12.1\www\snd\cale.php on line 3
Ce am gresit?

Codurile de mai sus sunt coduri simple, generale... incerc doar sa-mi dau seama care-i problema si sa adaptez la codul meu din site.

Multumesc anticipat.



phphp
Average Member
Mesaje: 69
Membru din: Mie Oct 23, 2013 7:28 pm

Re: Patch poza

Mesajde phphp » Lun Iun 02, 2014 8:56 pm


ovy79ro
PHPRomania Supporter
Mesaje: 28
Membru din: Mie Mar 19, 2014 10:41 am

Re: Patch poza

Mesajde ovy79ro » Lun Iun 02, 2014 9:48 pm

Merci, dar acest script este pentru a urca fisiere pe server, eu vreau sa introduc in baza de date calea catre poza 123.jpeg.

phphp
Average Member
Mesaje: 69
Membru din: Mie Oct 23, 2013 7:28 pm

Re: Patch poza

Mesajde phphp » Lun Iun 02, 2014 9:53 pm

Pai ai nevoie intai de asta ca sa urci poza pe server. Codul pus de tine nu e functional (ma refer la cel de upload).
Urmareste tutorialul ca sa intelegi diferentele dintre codul tau si cel functional.
Daca rezolvi asta, foarte probabil te vei descurca singur si cu afisarea imaginii.

ovy79ro
PHPRomania Supporter
Mesaje: 28
Membru din: Mie Mar 19, 2014 10:41 am

Re: Patch poza

Mesajde ovy79ro » Lun Iun 02, 2014 10:37 pm

Nu cred ca ai inteles ceea ce vreau eu sa fac. Asa cum am scris si primul meu post, eu am deja o poza urcata pe server, in fisierul uploads. (ca idee, am folosit exact scriptul pe care mi l-ai dat si tu, pe care l-am gasit pe net) Din cate stiu eu (poate gresesc, te rog sa ma corectezi), ca sa afisezi o poza trebuie sa parcurgi 3 etape:
- urci poza pe server
- introduci in baza de date calea catre poza resopectiva
- afisezi poza (folosindu-te de calea introdusa in baza de date)

Primul si ultimul pas le rezolv, din pacate nu reusesc sa introduc in baza de date calea catre poza respectiva (123.jpeg).

phphp
Average Member
Mesaje: 69
Membru din: Mie Oct 23, 2013 7:28 pm

Re: Patch poza

Mesajde phphp » Lun Iun 02, 2014 11:49 pm

Daca ai folosit scriptul de la linkul pe care ti l-am dat, atunci ar trebui sa salvezi in baza de date $target_path


Înapoi la “Cod PHP”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 47 vizitatori