inserare lista de optiuni sql

Ai o întrebare legată de PHP? Incercăm să îi găsim soluţie. Sau poate doar vrei să publici un cod interesant.

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

calanc
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:04 pm

inserare lista de optiuni sql

Mesajde calanc » Lun Feb 10, 2014 1:20 pm

Buna, am realizat un formular in care am o lista de selectie unde utilizatorul adauga pe rand catre o alta lista de selectie optiunile in ordinea preferintelor. Intrebarea mea este: cum pot sa inserez aceste date separat intr-un tabel din baza de date. In lista de selctie sunt de ex 8 optiuni iar in bd 8 coloare: opt1, opt2....opt8.
Codul este cam asa:

Cod: Selectaţi tot

<select name="Category" multiple="multiple">
<option value="opt1">Contabilitate</option>
<option value="opt2">Economie</option>
<option value="opt3">Management</option>
<option value="opt4">Finante</option>
</select>
<input onclick="addOption_list()" ;="" value="Adaugati in ordinea preferintelor" type="button"></br>
<input onclick="addOption_all_list(); removeAllOptions(SubCat)"; ="" value="Resetati optiunile" type="button">
 <select id="Subcateg" name="Subcateg" multiple="multiple"></select><!--aceasta este lista de selectie unde sunt transferate cu javascript optiunile din lista de selectie anterioara. de aici trebuie preluate si transferate fiecare optiune in baza de date. utlizatorul poate sa adauge cate optiuni vrea din lista---->

Ma puteti ajuta? Multumesc



badtiger
Senior Member
Mesaje: 598
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:54 pm
Contact:

Re: inserare lista de optiuni sql

Mesajde badtiger » Lun Feb 10, 2014 1:36 pm

Faci un tabel de forma:

id_optiune valoare optiune

*id este optional in functie de necisitatile tale
*sa pui unique ca si constraint la valoare

Vei afisa acel select din bd.


Înapoi la “Cod PHP”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 57 vizitatori