Probleme Script php

Ai o întrebare legată de PHP? Incercăm să îi găsim soluţie. Sau poate doar vrei să publici un cod interesant.

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

lux0ver
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Joi Noi 21, 2013 1:46 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Probleme Script php

Mesajde lux0ver » Joi Noi 21, 2013 2:10 am

Salut , sunt nou pe forum :) si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie. am urmatoare problema cu un script php care trebuie instalat pe host. Problema este urmatoare : dupa ce fac baza de date dupa ce configurez fisierul "dbconfig.php" accesez site-ul pe server-ul xmapp localhost/index.php primesc mesajul "Website isn't installed, Please run the installer first to install site." apoi dau localhost/install.php , si primesc mesajul "Your License is Invalid" despre ce licenta este vorba ? Si daca exista vre-o posibilitate de a trece de ea fara probleme astept raspuns . Multumesc !!



lux0ver
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Joi Noi 21, 2013 1:46 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme Script php

Mesajde lux0ver » Sâm Noi 23, 2013 1:46 am

Nu poate sa-mi zica nimeni nici un sfat , am nevoie urgenta multumesc !!

Avatar utilizator
ispas
Senior Member
Mesaje: 655
Membru din: Mar Sep 14, 2010 1:35 pm
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Probleme Script php

Mesajde ispas » Sâm Noi 23, 2013 9:08 am

pai este vorba de licenta scriptului respectiv.Fiecare proiect este scris in diferite moduri, nimeni nu va putea sa-ti spuna cum anume sa scoti acea restrictie, doar din ce-ai specificat pana acum.
Exista posibilitatea ca scriptul sa aiba bug, sa nu ai permisiunile pentru scriere, sa nu ai un anumit fisier, sa nu permita rularea pe localhost, etc...

lux0ver
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Joi Noi 21, 2013 1:46 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme Script php

Mesajde lux0ver » Sâm Noi 23, 2013 1:41 pm

Scriptul este codat ioncube din cate m-am documentat iti trebuie licenta pe care o pui in "license.txt" dar pe mine ma intereseaza mai mult daca o pot evita fara sa mai cumpar licenta l-am decodat si am modificat linile unde cerea licenta dar dupa ce il pun nu mai functioneaza deloc . este posibil sa nu functioneze fara licenta adica nu exista nici o modalitate ? Multumesc

Avatar utilizator
ispas
Senior Member
Mesaje: 655
Membru din: Mar Sep 14, 2010 1:35 pm
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Probleme Script php

Mesajde ispas » Sâm Noi 23, 2013 5:20 pm

eu as proceda astfel :

1) te uiti in fila care o accesezi, cauti exact textul care iti apare la accesarea ei, si vezi cum se manifesta restrictia.
2) as cauta in toate filele , unde se cere license.txt ( daca se cere )
3) m-as uita in fila cu functii, care functie este apelata mai des, exista posibilitatea sa fie legata restrictia de ea
4) arunci aleatoriu o privire in filele care sunt accesate : index.php, category.php, etc si vezi daca cumva este acolo.
5) te uiti sa nu cumva ca scriptul sa ruleze pe un anumit ip , am mai intalnit astfel de cazuri :

$ip = $_SERVER_IP;
if($ip!==123)
{
se cere licenta;
}

Asa ar trebui sa procedezi si tu.

lux0ver
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Joi Noi 21, 2013 1:46 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme Script php

Mesajde lux0ver » Sâm Noi 23, 2013 9:25 pm

Mersi pt Sfat am incercat ceva de gen adica m-am uitat prin toate fisierele am indepartat toate linile care necesita "license.txt" am Sters fisierele "validator.php" si din cate m-am documentat eu Scriptul lucreaza pe un anume host adica te duci la ei pe site si te inregistrezi cu ip-ul hostului ei iti genereaza un Cod care este "ppd1do-02f568cbd0e0" care il introduci in fisierul license.txt :Ddar tot nu functioneaza adica dupa ce sterg linile ce necesita licenta sau legat de licenta cand dau ex/install.php pagina ramane alba adica nu imi mai apare nimic este un bug ceva sau este din cauza la licenta

legendarboy
PHPRomania Supporter
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Aug 17, 2013 9:31 pm

Re: Probleme Script php

Mesajde legendarboy » Dum Noi 24, 2013 1:54 am

De ce nu cumperi scriptul? Sau tu vezi ca ceva normal sa furi munca cuiva?

lux0ver
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Joi Noi 21, 2013 1:46 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme Script php

Mesajde lux0ver » Dum Noi 24, 2013 12:32 pm

Multumesc de sfat ! Scriptul nu este furat Este cumparat de la cineva la un pret foarte mic fata de ce-l original si se pare ca mi-am luat tepa cu licenta si nu mai imi permit sa mai cumpar scriptul din nou la pret intreg Multumesc !

lux0ver
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Joi Noi 21, 2013 1:46 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme Script php

Mesajde lux0ver » Mar Noi 26, 2013 1:55 pm

Nu mai are nimeni ideii , sau sfaturi despre cum a si putea sa trec de licenta Scriptului orice sfat , ideie sunt bine venite Multumesc Anticipat !!!


Înapoi la “Cod PHP”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 40 vizitatori