forum-coding - starting...

Ai o întrebare legată de PHP? Incercăm să îi găsim soluţie. Sau poate doar vrei să publici un cod interesant.

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

De acord

DA
6
86%
NU
1
14%

Voturi totale: 7

vectorialpx
Senior Member

forum-coding - starting...

Mesajde vectorialpx » Mar Ian 22, 2013 4:56 pm

Mi-a trecut prin cap o idee care ar putea avea rezultate frumoase si foarte folositoare.
Ideea principala este sa scriem cod, in grup.

Care e ideea in detaliu:
1. Se face una bucata thread, de exemplu "forum-coding: cos de cumparaturi OOP"
2. Thread-ul incepe cu:
- un cod de inceput, care e functional (de preferat o clasa)
- o lista de request-uri cu un minim de detalii (cel putin 10 request-uri)
3. Se scrie cod. Orice post din acest thread trebuie sa contina:
- cod, in continuarea celor de mai sus
- lista de probleme rezolvate
4. Userii care posteaza cod au obligatia de a-l testa impreuna cu ceea ce a fost inainte
5. Thread-ul se incheie cand toate request-urile au fost rezolvate

* inainte de a posta codul, dupa ce ai citit ultimul post, trebuie sa "te anunti" cu un post
care contine textul "work in progress", astfel incat sa nu avem "conflicte"
(cineva sa lucreze la un cod care a fost deja modificat). Apoi, doar editezi post-ul si iti pui codul.

Exemplu:
- Gigi:

Cod: Selectaţi tot

<?php
   class cart {
      public $products = array();
   }
   $cart = new cart;
?>

- Titi:

<?php
   class cart {
      public $users = array();
      public function __construct() {

}
   }
   $cart = new cart;
?>

- Mimi:

<?php
   class cart {
      public $users = array();
      private $session = array();
      public function __construct( $sessId ) {
         $this->session = isset($_SESSION['cart'.$sessId]) ? $_SESSION['cart'.$sessId] : '';
      }
   }
   $cart = new cart( 23 );
?>

Reguli:
[edit] 0. Se scrie putin cod, pana in 30 de linii (fara new line-uri goale).
Nu vrem sa ne trezim cu romane inutile. Trebuie sa scriem cod putin si eficient
1. Se scrie cod. Doar cod! Fara comentarii inutile, de genul "ce a scris GIGI nu e OK",
fara frustrari, fara certuri. Orice comentariu care nu contine doar cod ar trebui sters.
Nici codul nu se comenteaza. Doar cod!
2. Un user nu are voie sa posteze de doua ori consecutiv.
3. Nu se fac edit-uri. Fiecare isi testeaza codul si il pune pe forum doar "final"
4. Se pun nume relevante - fara variabile denumite $i sau $xtx
5. Nu se sterge cod. Cei care posteaza pot doar adauga, fara a sterge, fara a muta codul vechi (chiar daca a fost postat tot de el).
6. Orice user are obligatia de a nu bloca functionalitatea AKA nu postati la misto.
In exemplul nostru, vinde VIVI si zice:

class cart {
   public $users = array();
   private $session = array();
   public function __construct( $sessId ) {
      exit;
      $this->session = isset($_SESSION['cart'.$sessId]) ? $_SESSION['cart'.$sessId] : '';
   }
}
$cart = new cart( 23 );

Challenge-ul va fi suprem: ION care nu stie PHP mai deloc va trebui sa imparta acelasi
cod cu GIGI, care e un programator genial. Deci cei care nu stiu vor invata iar cei care
stiu se vor enerva dar vor invata sa repare in mod elegant.

Am postat acest thread doar ca sa vad daca sunteti de acord si, cine este dispus sa-si
dedice cateva ore, didactice, de scris cod. Daca da, dati un vot de DA din acest thread.

Happy coding!

[edit by moderator]
Aici doar se discuta, pentru a posta cod folositi topicul forum-coding: file manager

Fast2Web
PHPRomania Supporter

Re: forum-coding - starting...

Mesajde Fast2Web » Mar Ian 22, 2013 8:34 pm

Eu sunt pentru.

Birkoff
Senior Member

Mesajde Birkoff » Mar Ian 22, 2013 8:36 pm

din experienta, cei care nu stiu si vor sa participe or sa umple topicul cu intrebari, offtopicuri si tentative de cod pana cand nu o sa mai inteleaga nimeni de unde sa inceput si unde sa ajuns...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

l33t
Senior Member

Mesajde l33t » Mar Ian 22, 2013 9:02 pm

Probabil ar fi mai interesant daca ar exista un repository pe github, asa se poate urmari usor codul

nevvermind
Senior Member

Mesajde nevvermind » Mar Ian 22, 2013 11:16 pm

l33t scrie:Probabil ar fi mai interesant daca ar exista un repository pe github, asa se poate urmari usor codul

Asta vroiam sa sugerez si eu.
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/

ViezuREX
Senior Member

Mesajde ViezuREX » Mie Ian 23, 2013 7:53 am

Eu, personal, nu prea lucrez pe GIT insa daca se doreste va pot pune la dispozitie un CVS.

vectorialpx
Senior Member

Mesajde vectorialpx » Mie Ian 23, 2013 10:55 am

l33t scrie:Probabil ar fi mai interesant daca ar exista un repository pe github, asa se poate urmari usor codul

A existat o incercare de git, pentru un forum, a lui Amenthes. Unora le e lene sa intre pe git, sa-si faca repo (unii nu au), si
sa se mai si familializeze cu partea de subversionare. Aici e mult mai simplu, daca intelegi ideea.
E foarte important ca atunci cand te apuci de treaba sa pui un post cu "Work in progress..." si cam atat.
Restul regulilor sunt de bun simt, inclusiv cea care zice ca nu trebuie sa scrii un caiet de cod - 30 - max 50 de linii e suficient.

Birkoff scrie:din experienta, cei care nu stiu si vor sa participe or sa umple topicul cu intrebari, offtopicuri si tentative de cod pana cand nu o sa mai inteleaga nimeni de unde sa inceput si unde sa ajuns...

Vom pune la inceputul thread-ului un link catre thread-ul asta si textul "acesta este un thread de [code]. Orice alt post va fi sters" si astfel, daca cineva va observa ca-i dispar post-urile, se va prinde (sper). Daca nu, bad-luck - va scrie degeaba. Noroc ca exista moderatori! :) Daca cineva pune un cod stupid si nu incalca regulile... nasol, trebuie sa-l reparam :) Asta-i marea provocare!

OK, am primit 4 "like-uri". Incep!

vectorialpx
Senior Member

Mesajde vectorialpx » Mie Ian 23, 2013 6:06 pm

Nu uitati sa puneti un post in care scrie "Work in progress.." (ca sa nu existe conflicte) apoi editati acel post si puneti codul.

Am sters eu @todo-urile de la Mihai si ViezuRex insa mi-am dat seama ca a fost o greseala.
E Ok sa ramana si @todo-ul, ca daca se trece pe pagina urmatoare, sa le ai la-ndemana.

hadyh
Average Member

Mesajde hadyh » Joi Ian 24, 2013 6:16 pm

daca mai conteaza ai 5 like-uri :)

ThePhantom
Average Member

Mesajde ThePhantom » Sâm Ian 26, 2013 11:58 am

imi place ideea dar ar trebui sa existe o regula comment the code, eventual sa folosim PSR-0 si ca sa fim siguri de toate :-) folosim si sensi labs dar totusi ar trebui sa avem un github si toata lumea sa faca pull si push acolo si sa vedem history-ul cum a aratat un fisier cum arata actual comparatii si eventual aici am putea discuta frumos. Am obs ca s-a mai propus un git si lumea a sarit in sus :/ cand lucrezi in grup folosesti un git sau CVS

double-bit
PHPRomania Supporter

Mesajde double-bit » Sâm Ian 26, 2013 12:39 pm

Pot oferi eu un server de git privat. Gratuit de asemenea. Il pot configura doar anumiti useri sa poata scrie, iar toti sa poata citi. Daca sunteti interesati, PM me unul din coordonatorii de proiect, pentru mai multe detalii.

vectorialpx
Senior Member

Mesajde vectorialpx » Sâm Ian 26, 2013 5:23 pm

As fi de acord cu niste reguli de scriere, daca ar fi un proces controlabil... dar nu este.
In plus, asta e provocarea: sa avem cod bun si cod mai putin bun in acelasi loc.

Cine vrea sa scrie, sa scrie. :)
Nu sunt taskuri complexe, sunt chestii foarte simple. Trebuie doar sa ne mobilizam
si sa ne antrenam spiritul de echipa, cam asta e scopul.

GIT a fost scos din discutie, dupa cum am scris si mai sus
A existat o incercare de git, pentru un forum, a lui Amenthes. Unora le e lene sa intre pe git, sa-si faca repo (unii nu au), si
sa se mai si familializeze cu partea de subversionare. Aici e mult mai simplu, daca intelegi ideea.

Înapoi la “Cod PHP”