PayPal (IPN) Download file

Discută aici despre procesoare de plăţi, plăţi electronice, soluţii software de comerţ electronic, "shopping cart", SSL, certificate digitale, tranzacţii online securizate, PayPal, Skrill (MoneyBookers), payU(ePayment), MobilPay .

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

badea
Junior Member
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Feb 01, 2014 8:45 am

PayPal (IPN) Download file

Mesajde badea » Sâm Feb 01, 2014 9:29 am

1) Clientul incarca un fisier (input-file)
2) Selecteaza niste valori pentru prelucrare din cateva liste (select-option)
3) Solicita EVENTUAL o previzualizare
4) Solicita descarcarea fisierului,care presupune:
a) plata mai intai a unei sume prestabilite,prin paypal;
b) daca s-a facut plata, prelucrarea fisierului selectat la pasul 1 in functie de datele transmise la pasul 2
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ma intreb, oare cum pot "mostenii" datele de la pasul 1 si 2 pentru a le prelucra, daca eu apelez mai intai plata paypal?
Rog o mana de ajutor!!!
Multumesc anticipat



tanatos
Senior Member
Mesaje: 269
Membru din: Vin Iun 06, 2008 8:01 pm
Localitate: Iasi
Contact:

Re: PayPal (IPN) Download file

Mesajde tanatos » Dum Feb 02, 2014 8:17 am

Salut,

Mai intai salvezi in baza de date fisierul si datele pentru procesarea lui (creezi si un camp payment_received (sau asemanator) ca sa stii daca trebuie sa-l procesezi sau nu si daca a fost facuta plata pentru fisierul respectiv).

Dupa ce ai incarcat datele in baza de date ajungi la un nou fomular care contine doar butonul de plata de la paypal.
In momentul in care creezi butonul de placa in html, ii pui si input-ul hidden custom care sa contina id-ul pentru intrarea creata in baza de date (spun intrare presupunand ca va fi ori un singur tabel cu toate datele ori 2 tabele dar legate intre ele printr valoarea unei coloane).

Iar valoarea din custom iti va fi trimisa de paypal catre IPN in momentul in care se face plata.
De acolo iti faci procesarea.

badea
Junior Member
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Feb 01, 2014 8:45 am

Re: PayPal (IPN) Download file

Mesajde badea » Dum Feb 02, 2014 10:08 am

Eu incercam ceva prin IPN.. GET.. si alte prostii..
Multumesc mult.. :wink:


Înapoi la “Comert electronic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori