magazin online

Discută aici despre procesoare de plăţi, plăţi electronice, soluţii software de comerţ electronic, "shopping cart", SSL, certificate digitale, tranzacţii online securizate, PayPal, Skrill (MoneyBookers), payU(ePayment), MobilPay .

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

r4zvy
Average Member
Mesaje: 65
Membru din: Vin Ian 21, 2011 11:09 am

magazin online

Mesajde r4zvy » Lun Aug 13, 2012 11:33 pm

Salutare! Ce ar fi mai bine sa fac?
1. Sa folosesc ceva generatoare cu posibilitate de modificare.
2. Sa fac eu unu de la zero.



adrian7
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 24, 2010 6:25 pm
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesajde adrian7 » Mar Aug 14, 2012 12:33 am

sfatul meu: să folosești Wordpress cu modulul eshop.

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Mar Aug 14, 2012 10:33 am

Iti recomand sa analizezi sistemele de ecommerce consacrate (opencart, prestashop, joomla cu virtuamart, wordpress cu eshop etc.) si sa vezi daca corespund cu cerintele tale. Daca ai unul din astea care se potriveste, nu are rost sa il scrii de la 0 pentru ca e foarte mult de munca si trebuie sa testezi foarte bine si atent, intrucat de joci cu banii utilizatorilor pana la urma. Daca solutia de care ai nevoie e atat de particularizata incat nici unul nu corespunde suficient, atunci te poti gandi la o solutie de la 0./

l33t
Senior Member
Mesaje: 216
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 7:31 pm

Mesajde l33t » Joi Aug 16, 2012 1:11 am

Iti recomand sa te uiti doar la sistemele ecommerce, nu la cms-uri cu pluginuri; adica din ce a zis mihaitha uita-te doar pe Opencart si Prestashop (Prestashop fiind mai bun).
Joomla cu Virtuemart sau Wordpress cu eshop (sau alte pluginuri) sunt o prostie.
Conteaza si la cati useri te astepti sa ai pe site, ce extensii ai nevoie (plata cu cardul, metode de livrare...), cat de usor pt dezvoltare ulterioara sa fie...
Daca ai nevoie de ceva mare, foloseste Magento (desi probabil ai fi contactat deja o firma care se ocupa cu asa ceva).

Avatar utilizator
GradualNet
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 04, 2014 1:27 pm
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: magazin online

Mesajde GradualNet » Mar Aug 05, 2014 11:33 pm

Foloseste Prestashop sau Magento sunt cele mai bune platforme de comert online. Wordpress desi are o indexare buna nu recomand pentru magazin online.

florain33
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iun 18, 2015 5:12 pm

Re: magazin online

Mesajde florain33 » Vin Iun 19, 2015 12:40 pm

prestashop e cel mai frumos (mai ales versiunea noua 1.6). e tradus, instalare usoara, admin placut si usor. eu am doua magazine pe prestashop si se misca minunat. nu recomand wordpress pt ca nu e foarte bine securizat. sunt softuri special create pentru a sparge siteuri wordpress ( e cam cel mai vanat script pt ca e cel mai popular). si daca ajunge magazinul tau de success si ai sa ai 1000 vizite pe zi..o sa ai batai de cap.


Înapoi la “Comert electronic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori