ecommerce-intrebari

Discută aici despre procesoare de plăţi, plăţi electronice, soluţii software de comerţ electronic, "shopping cart", SSL, certificate digitale, tranzacţii online securizate, PayPal, Skrill (MoneyBookers), payU(ePayment), MobilPay .

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

DanielaIrina
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mai 04, 2012 11:00 am
Localitate: Bucuresti

ecommerce-intrebari

Mesajde DanielaIrina » Joi Mai 10, 2012 12:17 pm


Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum si incepatoare in ale webdesignului:) Vreau sa imi deschid un magazin online, cu maxim 100 produse. Am cateva intrebari la care nu am gasit raspuns pana in momentul de fata:

- sunt viabile solutiile ecommerce free? Dintre magento si prestashop ce recomandati?
- cum pot afla ce platforma este folosita pentru constructia unui site?
- daca imi instalez o astfel de solutie ecommerce free, urmatorul pas este sa imi inregistrez un domeniu si sa gasesc hos?
Am o ordine un pic haotica in ceea ce priveste partea asta de administrare, desi am o experienta in marketing online de peste 3 ani, nu m-am lovit de platforme, customizari, programare,insa acum sunt fff curioasa:)

Va multumesc anticipat!



Avatar utilizator
mndrk
Senior Member
Mesaje: 271
Membru din: Mar Iun 22, 2010 12:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde mndrk » Joi Mai 10, 2012 3:06 pm

1. Nu am lucrat am lucrat decat foarte putin cu solutii de ecommerce free. De multe ori trebuia sa fac mult prea multe schimbari si era mult mai simplu sa scriu de la 0(sau mai bine zis folosind un framework nu chiar 0 absolut). E bine sa studiezi, sa vezi ce ofera fiecare si ce ai tu nevoie inainte de a face o alegere. Ambele sunt platforme foarte bune dar au desigur anumite limitari.
2. Nu prea poti afla decat daca stii platforma bine dinainte, poti incerca unele link-uri (de administrare de ex ) sau altele de genul acesta. Poate chiar si in functie de cum arata site-ul(daca nu a fost personalizat prea mult) sau sa intrebi proprietarul.
3. Pentru orice site este nevoie de domeniu si host. Sunt multe firme in romania care ofera, la preturi foarte ok. Daca spui ca nu ai decat maxim 100 produse inseamna ca nu ai nevoie de spatiu prea mult pentru imagini sau altele elemente deci gasesti cu usurinta ceva. O simpla cautare pe google hosting sau hosting romania iti gaseste destul de multe rezultate.

l33t
Senior Member
Mesaje: 216
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 7:31 pm

Mesajde l33t » Joi Mai 10, 2012 11:59 pm

1. Depinde si de ce ai tu nevoie, la 100 de produse poti folosi orice solutie free doresti. Eu unul as merge pe Magento.
2. Cel mai usor iti dai seama daca esti familiarizata cu platforma si te uiti in sursa paginii, dupa anumite clase css..., exemplu Magento foloseste prototype si are nevoie de anumite clase in formulare, pentru validari.
3. Sa-ti iei un domeniu este primul pas, hostingul poate fi ultimul. Nu stiu ce experienta ai in marketing online (3 ani zici tu), dar fara sa studiezi piata, sa faci putin seo (inclusiv numele domeniului) si fara o investitie initiala (chiar daca e free platforma, vei avea alte costuri) nu faci fata.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Vin Mai 11, 2012 12:28 am

1) daca stii programare php si dispui de timp recomand sa iti faci tu de la 0 un magazin virtual, daca nu, atunci recomand sa testezi pe calculatorul local diverse solutii ecomerce sa vezi ce ofera fiecare, cum au panoul de administrare si in functie de asta sa il alegi pe cel care te satisface cel mai bine si e cel mai potrivit cerintelor magazinului tau. Ulterior cauti o tema pentru el (interfata) si il customizezi putin si gata.

2) Nu poti afla direct decat daca stii destul de bine cum functioneaza celelalte platforme, te uiti in codul sursa si compari cu celelalte platforme, daca se potriveste codul atunci cel mai probabil aia e platforma folosita. In general marile magazine online folosesc platforme proprii scrise de la 0 pe un framework.

3) pentru intrebarea 3 recomand sa citesti cele 2 tutoriale de aici, desi le-am scris acum multi ani, sunt special scrise ca sa raspunda la astfel de intrebari.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

l33t
Senior Member
Mesaje: 216
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 7:31 pm

Mesajde l33t » Vin Mai 11, 2012 9:09 am

De multe ori trebuia sa fac mult prea multe schimbari si era mult mai simplu sa scriu de la 0(sau mai bine zis folosind un framework nu chiar 0 absolut).

daca stii programare php si dispui de timp


Sa fim seriosi, platforma ecommerce, de la 0 (chiar si folosind framework)???

O singura intrebare mai am, la ce framework va referiti???

Avatar utilizator
matheuzzy
Senior Member
Mesaje: 383
Membru din: Dum Apr 26, 2009 4:42 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde matheuzzy » Lun Mai 14, 2012 1:38 pm

un tool care se uita dupa semnaturile frameworkurilor populare:
http://builtwith.com/ si este destul de precis :)

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Lun Mai 14, 2012 2:37 pm

Daca iti pui problema sa aleg intre Magento si Prestashop, iti recomand din start sa alegi Prestashop. Magento e extrem de stufos (are literalmente milioane de fisiere) iar varianta free nu iti ofera absolut nici un fel de suport (cu exceptia forum-ului). Este extrem de greu de custom-izat si presupune cunostinte solide de programare web. Avantajul lui Magento este ca e foarte performant si complet, intrucat contine o multitudine de module uzuale si permite dezvoltarea unui cart foarte pretentios.

Prestashop l-am analizat sumar la un moment dat pe la inceputul anului si mi s-a parut la prima vedere bine gandit si destul de performant pentru o solutie free.

Opencart ar mai fi o solutie care imi vine in cap la momentul asta, l-am folosit si pe el la un moment dat insa mi-a dat impresia ca este destul de sumar ca functionalitati incluse implicit.

Daca nu te ard 3-4 sute de dolari, un alt cart pe care l-am folosit destul de mult e CS-cart. Mi s-a parut foarte usor de folosit chiar si de catre un utilizator neexperimentat. Dezavantajul este ca pentru a custom-iza aspectul trebuie sa cunosti smarty.

Succes.

l33t
Senior Member
Mesaje: 216
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 7:31 pm

Mesajde l33t » Lun Mai 14, 2012 9:41 pm

Opencart ar mai fi o solutie care imi vine in cap la momentul asta, l-am folosit si pe el la un moment dat insa mi-a dat impresia ca este destul de sumar ca functionalitati incluse implicit.

Am folosit Opencart (intamplator), mi se pare cea mai aberanta solutie free, usor de inteles pentru un incepator, dar cu destule lipsuri pentru cineva avansat sau cineva care vrea sa-si faca site doar din click-uri.
In plus acum un an aveau ditamai gaura de securitate ca au pus in release fisierele demo de la editorul wysiwyg si puteai edita orice fisier accesand link-ul direct catre editor.

keen
Senior Member
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 28, 2010 5:05 pm
Localitate: Br?ila
Contact:

Mesajde keen » Mar Mai 15, 2012 2:23 pm

l33t scrie:Sa fim seriosi, platforma ecommerce, de la 0 (chiar si folosind framework)???


De ce te miri? Un magazin virtual il poti face in maxim o luna daca te tii de el. Bineinteles, asta exclude persoanele care au un job :)
Si zic in maxim o luna, o platforma destul de draguta... cu ajax pentru submit-uri si toate cele ;)

l33t
Senior Member
Mesaje: 216
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 7:31 pm

Mesajde l33t » Mar Mai 15, 2012 8:44 pm

keen scrie:De ce te miri? Un magazin virtual il poti face in maxim o luna daca te tii de el. Bineinteles, asta exclude persoanele care au un job :)
Si zic in maxim o luna, o platforma destul de draguta... cu ajax pentru submit-uri si toate cele ;)

Cu job sau fara, ai lucra maxim 360 de ore, nu poti face un magazin virtual in timpul ala. Datorita unora ca tine se depasesc termenele la proiecte (pentru ca sunt prost estimate); sau sunt clienti care se asteapta ca totul sa fie gata imediat, ca vad astfel de aberatii pe forumuri.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mar Mai 15, 2012 9:07 pm

l33t daca ai deja un cms facut (sau structura de baza) un modul de magazin virtual iti ia doar 30-50 ore (tinand cont ca restul le ai deja implementate in cms-ul tau)
daca insa trebuie sa faci totul de la 0 intr-adevar iti ia mult prea mult timp...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

l33t
Senior Member
Mesaje: 216
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 7:31 pm

Mesajde l33t » Mie Mai 16, 2012 9:43 am

Birkoff scrie:l33t daca ai deja un cms facut (sau structura de baza) un modul de magazin virtual iti ia doar 30-50 ore (tinand cont ca restul le ai deja implementate in cms-ul tau)
daca insa trebuie sa faci totul de la 0 intr-adevar iti ia mult prea mult timp...

Conform listei http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_co ... nt_systems alegi orice intre Drupal, Joomla, Wordpress (sunt cele mai cunoscute, fara extensiile lor de cart) si realizezi tu magazinul online; cand ai terminat sa-mi spui si mie cat ti-a luat.

Atentie faceti si voi deosebire intre Magazin online si Catalog online.

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Vin Mai 18, 2012 2:43 pm

Aici sunt de acord cu l33t, nu merita sa faci un cart de la 0 decat daca trebuie sa functioneze in niste parametri foarte specifici si diferiti de comportamentul standard al unui cart. Si in cazul asta dureaza foarte mult implementarea. In plus, sunt foarte multe probleme care pot sa apara (testare in medii diferite, sistemele de plata etc.) - lucruri deja rezolvate in majoritatea cart-urilor consacrate.

Dar deja am deviat de la subiect.


Înapoi la “Comert electronic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori