plata ajax cu card prin paypal

Discută aici despre procesoare de plăţi, plăţi electronice, soluţii software de comerţ electronic, "shopping cart", SSL, certificate digitale, tranzacţii online securizate, PayPal, Skrill (MoneyBookers), payU(ePayment), MobilPay .

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

bsorin
Junior Member
Mesaje: 41
Membru din: Dum Oct 08, 2006 9:05 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

plata ajax cu card prin paypal

Mesajde bsorin » Joi Dec 29, 2011 2:48 pm

Salut

Am nevoie de o metoda de plata care sa fie facuta prin ajax: user-ul apasă pay now, îi apar informațiile despre plată, câmpurile unde completează datele cardului și dă submit. În acest moment datele sunt trimise către procesare prin AJAX iar user-ul nu părăsește pagina. Când tranzacția este aprobată / respinsă, user-ul primește o notificare și contul lui este modificat corespunzător.

Important este ca user-ul să nu părăsească pagina principală.

Mă gândeam la o soluție folosindu-mă de paypal pentru că îl folosesc deja și e de încredere. Din ce-am găsit am nevoie de un cont de website payments pro care costă 30$/lună, dar nu am găsit mai multe detalii sau soluții de implementare.

Orice sfat sau îndrumare este bine-venită.

Merci!



Avatar utilizator
kleampa
Senior Member
Mesaje: 2774
Membru din: Dum Iul 10, 2005 2:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde kleampa » Joi Dec 29, 2011 3:48 pm

eu as zice ca nu se poate
datele cardului nu trebuie sa fie introduse la tine in site sub nicio forma

ce-mi vine asa repede in minte e pagina paypal-ului unde se cer datele sa fie incarcata intr-un lightbox iar in fisierul pe care-l setezi sa te redirectioneze dupa ce se face plata, sa fie codul js care sa inchida lightbox-ul si sa-i spuna ca plata s-a facut cu succes sau nu

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Joi Dec 29, 2011 4:10 pm

Nu poti sa ceri date de card asa, doar ca vrei tu.
In primul rand, ca nu e legal (decat daca esti certificat) si, in al doilea rand nu vei gasi prea multi fraieri (mai ales in Romania).

Trebuie sa ajunga omul la PayPal, sa vada sigla si faptul ca cel care-i ia banii e certificat.

bsorin
Junior Member
Mesaje: 41
Membru din: Dum Oct 08, 2006 9:05 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde bsorin » Joi Dec 29, 2011 8:26 pm

Website Payments Standard
Your customers shop on your website and pay on a secure PayPal page.
Minimal technical skills required to integrate it with your website.
Begin creating payment buttons immediately — with or without a PayPal account.
Low-cost solution: no monthly, start-up, or cancellation fees – and no annual commitment.
Website Payments Pro
Your customers shop and pay on your website.
Programming skills required to integrate it with your website.
Pro application and approval (2-3 days) required after you create a PayPal Business account.
Monthly fee applies.

Deci se poate cu cont Pro. Întrebarea mea era dacă a făcut cineva așa ceva și mă poate ajuta cu o resursă / sample code ..

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Vin Dec 30, 2011 10:07 pm

Eu nu am zis ca nu se poate, am zis doar ca nu e legal (nu stiu sigur, dar moral sigur nu e), daca nu esti certificat + n-o sa ai clienti decat cu o promovare foarte puternica. Eu, personal, nu mi-as baga datele de card pe un site X, fara sa il cunosc si fara sa vad o sigla care sa imi arate faptul ca pot avea incredere.

Ai nevoie de
http://www.verisign.com/ssl/seal/index.html?tid=a_box

Apoi de un certificat SSL, pentru ca trebuie sa comunici cu payPal prin https
Banuiesc ca au documentatie in privinta asta, dar trebuie sa discuti cu ei mai intai. Posibil ca pentru asta iti cer ei verisign (nu stiu sigur).

quadmachine
Senior Member
Mesaje: 807
Membru din: Sâm Iul 10, 2010 4:58 pm
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde quadmachine » Vin Dec 30, 2011 10:29 pm

FREE SSL COMODO :)

Cod: Selectaţi tot

Nu confundati femeia de serviciu cu profesoara de Limba si Literatura Romana.

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Sâm Dec 31, 2011 1:43 pm

Trebuie sa respecti niste standarde de securitate ca sa fii acceptat pentru website payments pro. Poti sa folosesti un magento sau alt shopping cart care are asta implementata si nu iti mai bati capul (crede-ma, e bataie de cap).

Dar serviciul nu este disponibil pentru Romania.

Deci, plan B ?

bsorin
Junior Member
Mesaje: 41
Membru din: Dum Oct 08, 2006 9:05 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde bsorin » Mie Ian 04, 2012 10:12 am

Da, din păcate opțiunea nu este disponibilă decât pentru US, UK și Canada. (prin PayPal)

Ce-i drept nu prea am văzut metoda asta prin multe locuri. Un site care folosește plata directă este panic.com, iar ca și aplicație de FB există AreYouInterested. De la panic.com am cumpărat de mai multe ori și nu au fost probleme și presupun că nici la AYI nu sunt, doar că nu mă interesează serviciul lor.

Plan B then ...


Înapoi la “Comert electronic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator