plata online, certificat de incredere

Discută aici despre procesoare de plăţi, plăţi electronice, soluţii software de comerţ electronic, "shopping cart", SSL, certificate digitale, tranzacţii online securizate, PayPal, Skrill (MoneyBookers), payU(ePayment), MobilPay .

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

plata online, certificat de incredere

Mesajde vectorialpx » Vin Noi 26, 2010 2:43 pm

Daca faci un site in care se pot face plati on-line, este musai nevoie sa ai SSL si certificat de incredere [de genul verisign.com] sau poti sa ceri bani si fara asta? Eu vreau doar sa cer bani, nu sa ofer sau sa fac alte tranzactii... si fac cererea respectiva doar prin paypal.



tanatos
Senior Member
Mesaje: 269
Membru din: Vin Iun 06, 2008 8:01 pm
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde tanatos » Vin Noi 26, 2010 3:12 pm

SSL-ul il folosesti in general cand procesezi carduri pentru securitate.
Nu te obliga nimeni sa folosesti SSL nici atunci doar ca multi cumparatori nu achizitioneaza nimic altfel.Daca folosesti paypal , no stress.... ca toata treaba se face la ei pe domeniu care se presupune a fi securizat.

Avatar utilizator
kleampa
Senior Member
Mesaje: 2774
Membru din: Dum Iul 10, 2005 2:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde kleampa » Vin Noi 26, 2010 4:17 pm

cu orice procesator ai lucra, tu n-o sa ai acces niciodata la datele cardului omului
totul se intampla la procesator si au ei grija de securitate

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Vin Noi 26, 2010 4:23 pm

problema nu e de a avea acces la date, ci de a-i lua banii si de a nu-i oferi serviciile. Adica, daca el imi da bani, pot fi considerati donatie... iar eu pot sa nu-i ofer serviciile.

Pe de alta parte, daca el imi da banii si eu ii ofer serviciile, el poate sa spuna ca nu e multumit de servicii sau ca nu am servicii complete.

Poate sa faca ceva?
[oficial, exista o tranzactie, de pe cardul lui pe al meu + site-ul care ramane o dovada a prestarii serviciilor]

couponsitescript.com
PHPRomania Supporter
Mesaje: 22
Membru din: Mie Aug 17, 2011 8:33 pm
Contact:

Mesajde couponsitescript.com » Mie Sep 28, 2011 12:22 am

Se pune problema cat au incredere clientii in tine. NU ai nevoie ca sa primesti bani de ce ai mentionat.
La paypal poti da doar adresa ( adica nici macar sa nu ai integrare pe site de Paypal ).
Ce ai zis tu ajuta user-ul sa aiba incredere mai mare in tine.
Coupon Site Script - Turnkey Affiliate Moneymaking Business

Code Coupon Discount - Coupon Site Script in Action


Înapoi la “Comert electronic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori