epayment - pro si contra

Discută aici despre procesoare de plăţi, plăţi electronice, soluţii software de comerţ electronic, "shopping cart", SSL, certificate digitale, tranzacţii online securizate, PayPal, Skrill (MoneyBookers), payU(ePayment), MobilPay .

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

deedee
PHPRomania Supporter
Mesaje: 20
Membru din: Lun Sep 06, 2004 6:20 pm

Mesajde deedee » Vin Feb 04, 2005 3:04 pm

Putem sa vedem si noi un exemplu de procesare online care sa sustina aceste declaratii ("8 ani de existenta", "95% din piata romaneasca", etc)? Ma gindesc ca nu se pot face declaratii publice gratuite din partea unei companii care are nevoie in primul rind de incredere pentru a functiona in acest business.

Pentru ePayment se poate cauta foarte usor:
http://www.google.com/search?&q=%22epayment.ro%22 (sint 1200 de rezultate, printre care se regasesc foarte multe site-uri care au implementata solutia ePayment).

De asemenea, limitele decentei cred ca nu le-a depasit nimeni pe un topic care are ca subiect Comertul electronic - Solutia ePayment.

In cazul in care doriti mai multe detalii despre Solutia ePayment va invit la sediul GECAD si puteti beneficia de prezentari amanuntite ale sistemelor de procesare, antifrauda, suport si call center.



liv
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 18, 2005 1:01 pm

Mesajde liv » Vin Mar 18, 2005 1:09 pm

Eu stiam ca in 1999 a fost deschisa prima Internet Bank (parca in Indiana)...
2005-1999 ...

elvsoft.com
Average Member
Mesaje: 106
Membru din: Lun Feb 28, 2005 12:11 am
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde elvsoft.com » Vin Mar 18, 2005 1:33 pm

Apropo de cei 2 procesatori de carduri.
Un element trecut cu vederea este transferul baniilor in contul comerciantului.

Foloseste vreunul din ei un cont al lor romanesc. Adica daca incasarea ei o fac intr-un cont din state, transferul la comerciant in Romania costa si dureaza. Adica sunt alte taxe in plus care nu se vad la prima vedere.
Adrian Andreias,
IntoVPS | IntoDNS | Elvsoft

DotCommerce
Junior Member
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 21, 2005 7:41 pm

Mesajde DotCommerce » Vin Mar 18, 2005 1:44 pm

elvsoft.com scrie:Apropo de cei 2 procesatori de carduri.
Un element trecut cu vederea este transferul baniilor in contul comerciantului.

Foloseste vreunul din ei un cont al lor romanesc. Adica daca incasarea ei o fac intr-un cont din state, transferul la comerciant in Romania costa si dureaza. Adica sunt alte taxe in plus care nu se vad la prima vedere.

DotCommerce foloseste atit payment gateway in Romania ( banci din Romania) cit si banci din US ( banci din US). Alegerea se face la semnarea contractului dar unele metode de plata ( gen PayPal ) merg numai cu payment gatewayul de US. Pe wires din US in RO percepem un fix/flat fee de 12 USD/wire.

elvsoft.com
Average Member
Mesaje: 106
Membru din: Lun Feb 28, 2005 12:11 am
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde elvsoft.com » Vin Mar 18, 2005 2:01 pm

Deci la carti de credit voi incasati banii direct din Romania.

Asta inseamna ca pe langa toate taxele cunoscute se adauga doar ceva de genul 0.2-0.5% pentru transferul banilor in contul cmerciantului roman, asa este?

Puteti sa faceti un exemplu de calculatie pentru o incasare de 100$ sau de 10$. Cu toate taxele implicate pana ajung banii efectiv in contul unui comerciant din Romania.

Si in cat timp ajung banii? Aveti ceva politica sa retineti voi o parte din bani o vreme sau ceva de genul?

Multumesc
Adrian Andreias,

IntoVPS | IntoDNS | Elvsoft

DotCommerce
Junior Member
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 21, 2005 7:41 pm

Mesajde DotCommerce » Vin Mar 18, 2005 2:16 pm

elvsoft.com scrie:Deci la carti de credit voi incasati banii direct din Romania.

Asta inseamna ca pe langa toate taxele cunoscute se adauga doar ceva de genul 0.2-0.5% pentru transferul banilor in contul cmerciantului roman, asa este?

Puteti sa faceti un exemplu de calculatie pentru o incasare de 100$ sau de 10$. Cu toate taxele implicate pana ajung banii efectiv in contul unui comerciant din Romania.

Si in cat timp ajung banii? Aveti ceva politica sa retineti voi o parte din bani o vreme sau ceva de genul?

Multumesc

Daca comerciantul nostru alege sa primeasca VISA si MC in Romania atunci merg pe Romania. Daca aleg US ..merg in US. Oricum Amex, JCB, Dinners, Discover si PayPal merg pe US.
Daca comerciantul are conturi ( se deschid gratuit) la aceeasi banca atunci e gratuit. Daca nu este ..peanuts.
100 USD prin payment gateway din Romania = 100$-4.5% = 94.64USD ( la comison se aplica un TVA de 19% )
4 Zile Bancare face plata in contul comerciantului. Nu facem reserve initial. Daca insa apar probleme ( chargebacks or smthg like that) se incepe dar cu anuntarea clientului.

sitram
PHPRomania Supporter
Mesaje: 11
Membru din: Vin Iul 16, 2004 4:37 am
Localitate: Bacau
Contact:

deedee

Mesajde sitram » Mie Apr 06, 2005 6:51 am

am si eu o intrebare .... ?
Cum se selecteaza clientii sau cei care doresc sa le fie implementat sistemul de la voi ?
Care sunt criteriile .... ca eu tot nu mi-am dat seama si nu le-am perceput ... si astept de cateva luni contactarea cuiva de la epayment :)
normal ca intre timp m-am plictisit de asteptat si am ale un furnizor de servicii de afara dar ... asa ca chestie ... sa stiu pe viitoe :)
:wink:

WebShield
PHPRomania Supporter
Mesaje: 19
Membru din: Mie Apr 06, 2005 12:05 am

Re: deedee

Mesajde WebShield » Joi Apr 07, 2005 1:13 am

sitram scrie:am si eu o intrebare .... ?
normal ca intre timp m-am plictisit de asteptat si am ale un furnizor de servicii de afara dar ... asa ca chestie ... sa stiu pe viitoe :)
:wink:


Ma gandesc ca ti-au dat ceva timp sa mai studiezi ortografia limbii romane.

Acum serios, vrei sa cred ca domnii de la gecad nu ti-au raspuns la cerere? 8O

WebShield
PHPRomania Supporter
Mesaje: 19
Membru din: Mie Apr 06, 2005 12:05 am

Mesajde WebShield » Joi Apr 07, 2005 1:39 am

DotCommerce scrie:Luati in considerare ca DotCommerce este de 8 ani in industria aceasta in US


Mai baieti, eu de cind am studiat solutia voastra sincer ma apuca risul cind citesc ce declarati.

Pai dotcommerce.com a fost creat in 2001, prima aparitie online a fost in 2002, va laudati ca aduceti magazine americane in Romania, ca deschideti softpediamall (asta chiar cu tupeu; a fost declaratie de presa daca nu ma insel).


In 2003 directoul vostru (Matica) se ocupa cu un magazin online care a dat faliment. De ce ar reusi cu platile online?
http://old.revistapresei.ro/RO/articol. ... 2&print=ok

Of, of, mai, mai.

Va doresc cit mai multi clienti doritori de "sintem cei mai ieftini de pe piata".

Balenutza
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iun 21, 2005 5:24 pm
Localitate: ...in Romania

Mesajde Balenutza » Mar Iun 21, 2005 6:30 pm

ok... am avut rabdare sa citesc cam tot ce ati scris pe aici.... Tot ce pot sa va zic este ca eu o sa recomand tuturor care vor un site de comert electronic cu plata online sa foloseasca epayment. Nu am facut multe integrari de plata cu ei insa recunosc ca dintre toate solutiile de plata online pe care le-am folosit epayment este cea mai flexibila si imi pare cea mai "safe".
Give me tools

atech
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 30, 2005 8:00 am

Mesajde atech » Joi Iun 30, 2005 3:09 pm

Eu nu folosesc Epayment , din cateva motive:
1. Comisionul este destul de mare.

2. Banii sunt transferati in cont doar 1 data pe luna. Daca faceti un calcul vedeti ca se blocheaza destul de multi bani.

3. Nu ma simt bine stiind ca toti clientii mei ajung in baza de date a Epayment. Ganditi-va ce baza de date de clienti va strange Epayment si in contract nu cred ca este vreo clauza care sa-i oblige sa nu se foloseasca de ea.

Avatar utilizator
stealth
Senior Member
Mesaje: 308
Membru din: Lun Iun 21, 2004 9:36 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde stealth » Mie Iul 20, 2005 5:34 pm

Poate suna aiurea dar am o intrebare:

Daca pe un site ce ofera produsele sub forma electronica, download, un client efectueaza plata, descarca produsul are apoi posibilitatea de a face chargeback?

Adica, ce garantii am eu ca si comerciant ?

WebShield
PHPRomania Supporter
Mesaje: 19
Membru din: Mie Apr 06, 2005 12:05 am

Mesajde WebShield » Mie Iul 20, 2005 5:42 pm

In cazurile de disputa comerciantul trebuie sa faca dovada ca a livrat produsele sau serviciile comandate si platite.

In cazul produselor electronice se poate face o astfel de dovada pastrind mail-urile catre client: mail-ul care ii confirma plata si mail-ul care i se trimite cu cheia de activare a produsului.

Astfel de modele practica si comerciantii care vind cartele telefonice sau coduri de acces la sectiuni private ale unui site (gen ziar electronic).

In toata aceasta afacere tu nu trebuie sa ai decit produsul software; de comercializarea, publicitatea, distributia si suportul vinzarilor se ocupa ePayment :)

Avatar utilizator
stealth
Senior Member
Mesaje: 308
Membru din: Lun Iun 21, 2004 9:36 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde stealth » Mie Iul 20, 2005 6:24 pm

aha . mersi. banuiesc ca esti din interior.
Ma mai poti ajuta cu un raspuns ?

Aveti un php API strict pentru procesarea orderurilor, un gateway dedicat sau trebuie redirectionat userul la voi pe site pentru completarea datelor etc.

WebShield
PHPRomania Supporter
Mesaje: 19
Membru din: Mie Apr 06, 2005 12:05 am

Mesajde WebShield » Mie Iul 20, 2005 6:32 pm

Sa spunem ca am tangenta cu domeniul :)

Poti urmari o astfel de implementare aici:
http://www.calmens.ro/comenzi.html

Cred ca totul va fi destul de clar :)

Succes.


Înapoi la “Comert electronic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori