Site comert electronic

Discută aici despre procesoare de plăţi, plăţi electronice, soluţii software de comerţ electronic, "shopping cart", SSL, certificate digitale, tranzacţii online securizate, PayPal, Skrill (MoneyBookers), payU(ePayment), MobilPay .

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

gcazaciuc
Average Member
Mesaje: 58
Membru din: Dum Mar 12, 2006 6:56 pm
Contact:

Site comert electronic

Mesajde gcazaciuc » Vin Mar 23, 2007 10:18 am

Salut!
Am o intrebare legata mai mult de procesul de dezvoltare a unui site de ecommerce decat de partea tehnica.
Deoarece sunt la primul site de acest gen m-ar interesa:

1) Cine ar trebui sa adauge produsele pe un site de genul acesta? Eu sau beneficiarul prin interfata de administrare?

2)Este responsabilitatea mea sa prelucrez fotografiile produselor inainte de a fi adaugate pe site? Sau ar trebui sa-i creez site-ul urmand ca de adaugarea produselor si a unor fotografii "good looking" pentru produse sa se preocupe beneficiarul?

Cam astea ar fi in mare pana acum. Poate par prostesti intrebarile, insa as vrea sa vad cum procedeaza si altii.
Merci.



Avatar utilizator
Copyright
Senior Member
Mesaje: 869
Membru din: Dum Dec 17, 2006 7:24 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Copyright » Vin Mar 23, 2007 10:32 am

1. Depinde de complexitatea modulului de administrare.

2. Toata prelucrarea(redimensionare, filtru sharpening) se face din PHP folosingd GD si in nici un caz in programe de prelucrare grafica gen Photoshop. Asta pentru a permite beneficiarului sa poata utiliza orice poza pentu produse.


Later.

gcazaciuc
Average Member
Mesaje: 58
Membru din: Dum Mar 12, 2006 6:56 pm
Contact:

Mesajde gcazaciuc » Vin Mar 23, 2007 10:47 am

Merci mult de raspuns.
Interfata de administrare va fi suficient de evoluata astfel incat sa permita adaugarea de produse direct de catre client.
In privinta punctului 2, ma refer la realizarea fotografiilor pe fundal alb si inlaturarea micilor defecte.
Redimensionarea o voi face din GD. Apropo, la ce foloseste filtrul de sharpening si de ce se aplica?

Avatar utilizator
Copyright
Senior Member
Mesaje: 869
Membru din: Dum Dec 17, 2006 7:24 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Copyright » Sâm Mar 24, 2007 9:22 am

gcazaciuc scrie:Interfata de administrare va fi suficient de evoluata astfel incat sa permita adaugarea de produse direct de catre client.


1. Nu trebuie sa fie evoluata ci simplu de folosit.
2. In urma procesului de redimensionare se produce o deteriorare a calitatii imaginii asemanatoare cu efectul blur, de aceea dupa redimensionare e bine sa se folosesca un filtru sharpen pentru a inbunatatii calitatea imaginii. Mai multe info vezi aici: http://www.bythom.com/sharpening.htm


Later.


Înapoi la “Comert electronic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori