un webmaster cu bani??

Promovează-ţi site-ul! Tehnici de promovare, PPC, CPM, CPC.

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
r3ticul
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Lun Iun 06, 2005 6:52 pm
Contact:

un webmaster cu bani??

Mesajde r3ticul » Vin Iun 17, 2005 10:57 pm

cum poate un webmaster care detine un site cu trafic de 1000+ vizite ( unice) pe zi sa faca niste bani din publicitate pe site-ul sau?:D ..respectivul webmaster is eu...m-am gandit sa incerc neogen(dar ofera prea putin), apoi google adsense(numai ca am vazut ca la ei se cer site-uri in anumite limbi...iar romana nu e printre ele), apoi am incercat sa contactez diferite firme care ar dori sa-si faca publicitate pe site..si...deocamdata ..banii se lasa asteptati :roll: .
cu alte cuvinte...ce sfaturi imi dati sa fac si yo niste bani acolo de o paine si un suc? :P

P.S. site-ul e de divertisment:D



Avatar utilizator
oriceon
PHPRomania Moderator
Mesaje: 480
Membru din: Vin Dec 24, 2004 3:48 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde oriceon » Vin Iun 17, 2005 11:02 pm

Schimbi limba in engleza ?:)
.:: Develop and Fun in .Ro Style ::.
I love Firefox and i enjoy browsing web with Chrome

Avatar utilizator
r3ticul
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Lun Iun 06, 2005 6:52 pm
Contact:

Mesajde r3ticul » Vin Iun 17, 2005 11:04 pm

sa fim seriosi... :) ..alt sfat...site-ul contine si bancuri si alte chestii ce necesita limbaj de pe plaiurile mioritice..deci :roll: ..altceva:D

Avatar utilizator
boo
Senior Member
Mesaje: 267
Membru din: Mie Mar 24, 2004 8:16 pm
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde boo » Vin Iun 17, 2005 11:38 pm

Incearca sa obti o colaborare cu o agentie de publicitate, dupa parerea mea ei ar fi cam singurii care te-ar putea ajuta, spune-le cat de mult conteaza publicitatea online, spune-le care categori de varsta intra cel mai mult pe internet, asta insemnand un anumit tip de reclama care prinde pe net...
Pe de alta parte, sa incepi sa atragi de unul singur firme carora sa le faci publicitate este destul de greu.
Eu zic ca fiecare cu bucatica lui acolo unde se pricepe sa faca mai bine ce stie sa faca, concluziile le tragi tu singur.

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Sâm Iun 18, 2005 12:55 am

pentru mine asta ramane unul din misterele lumii pe care probabil niciodata nu le voi dezlega ...

"Cum sa scoti bani de pe publicitate ?"

hmm ... trafic gigantic cred ca zice tot ... :P
dar tot nu stiu cum sa scot bani din publicitate :oops:

Avatar utilizator
ExcalIbvr
Senior Member
Mesaje: 1105
Membru din: Dum Mai 02, 2004 10:56 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Mesajde ExcalIbvr » Sâm Iun 18, 2005 9:03 am

Tip: De-aia scot altii bani din publicitate, pentru ca majoritatea nu stiu cum. :wink:

Avatar utilizator
r3ticul
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Lun Iun 06, 2005 6:52 pm
Contact:

Mesajde r3ticul » Sâm Iun 18, 2005 7:19 pm

mda..deci raman in mister :? ... o singura intrebare totusi...daca schimb site-ul si il fac in engleza...ce sanse si cam cat as putea castiga pe luna de la google adsense?... 1000 de vizite unice...bla bla bla..

phpweb
Senior Member
Mesaje: 210
Membru din: Mar Mar 29, 2005 8:23 am
Contact:

Mesajde phpweb » Mie Iun 22, 2005 9:14 am

Despre ce site este vorba ? Poti sa-mi spui pe PM ! Pot sa-ti vand niste ponturi :) Stiu pe cineva care scoate minim 100 euro/luna dintr-un site cu 500+ vizitatori unici pe zi

Domino
PHPRomania Supporter
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Aug 27, 2005 6:32 pm
Contact:

Mesajde Domino » Mie Iun 14, 2006 11:03 pm

phpweb scrie:Despre ce site este vorba ? Poti sa-mi spui pe PM ! Pot sa-ti vand niste ponturi :) Stiu pe cineva care scoate minim 100 euro/luna dintr-un site cu 500+ vizitatori unici pe zi

Pai vinde-mi si mie pontul ca si eu as avea nevoie.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mie Iun 14, 2006 11:12 pm

ia incearca sa vb cu adzone.ro si altii asemanatori... vezi poate ai noroc... si zic sa incerci si neogen, chiar daca da putin totusi cate putin de la fiecare si se strange...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

elvsoft.com
Average Member
Mesaje: 106
Membru din: Lun Feb 28, 2005 12:11 am
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde elvsoft.com » Mie Iun 14, 2006 11:14 pm

Site in engleza.
Trafic 35k-75k unici pe luna.
Surse de venit (cam si ordinea eficientei):
- burst media
- adsense
- chitika
- rightmedia

Incasari <500 USD/luna, functie de trafic.
webmasterworld.com - bun inceput de studiu, unii de acolo scot peste 1mil USD pe luna din adsense si/sau affiliates.
Adrian Andreias,
IntoVPS | IntoDNS | Elvsoft

Avatar utilizator
r3ticul
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Lun Iun 06, 2005 6:52 pm
Contact:

Mesajde r3ticul » Mie Iun 14, 2006 11:17 pm

cu adzone ce sa faci?
Neogen-ul a inceput sa aiba probleme cu afisarea bannerelor(am obs nu numai pe site-ul meu) si nici bani prea multi nu faci pt. ca nu au bannere care sa faca vizitatorul sa dea click.Oricum...eu folosesc neogen + adsense. Ce alte alternative as mai avea?

XDYNX
Senior Member
Mesaje: 518
Membru din: Joi Iun 08, 2006 6:01 pm
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesajde XDYNX » Lun Iun 19, 2006 12:02 am

Uite niste agenti de publictatate .... incerca sa colaborezi cu ei ... eu am primite niste oferte foarte intersante.... Netbridge - boom.ro si abromedia - arbomedia.ro
Primeti intr 3 - 8 euro pe mia de afisari pentru banner ledearboard 728X 90
Popunder/Floating 8 si 15 euro .... depinde si ce site ai ? si cat de recunoscut este.... si sa nu te ti da magari adica sa castigi afisari prin numitul spam da? :lol: Se pare ca v-am dat o idee destul de buna ... va urez spor la treaba
Ce site ai ma?


Înapoi la “Promovare si Marketing online”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori