Promovare prin email

Promovează-ţi site-ul! Tehnici de promovare, PPC, CPM, CPC.

Moderator: Moderatori

scrubs
Junior Member
Mesaje: 33
Membru din: Joi Mar 20, 2008 7:43 am

Promovare prin email

Mesajde scrubs » Vin Feb 13, 2009 2:25 pm

Salut,
vreau sa imi promovez produsele care le comercializez prin email numai ca eu nu am abonati la newsletter si nu vreau sa fac spam. exista vreo firma / site care are o baza de date cu adrese de email legala in care utilizatori inscrisi sunt interesati sa primeasca oferte pe o anumita nisa. Le trimit oferta lor si ei sa o trimita mai departe.
Nu stiu daca m-am facut inteles .... ideea e ca nu vreau sa fac spam.
Multumesc!



MarPlo
Senior Member
Mesaje: 885
Membru din: Mie Sep 24, 2008 9:32 am
Localitate: Braila
Contact:

Mesajde MarPlo » Vin Feb 13, 2009 4:03 pm

Exista, vezi site-urile care platesc vizitatorii care dau click pe reclame, unele au sisteme care trimit celor inscrisi si reclame pe e-mail, vezi paidmail.ro

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Vin Feb 13, 2009 4:14 pm

Spam se numeste atunci cand trimiti mesaje comerciale nesolicitate. Daca ai o baza de date de adrese, poti sa le trimiti inainte un e-mail de genul "suntem o firma care comercializeaza cutare tip de produs. Doriti sa primiti oferte promotionale? Da / nu" Care au dat click pe "da", le iei ora la care au dat click si adresa de i.p., dupa care poti sa le trimiti si 10 mailuri pe minut, pentru ca si-au dat acordul explicit ca sa primeasca oferta ta, deci ea iese din definitia de spam. Primul mesaj, la fel, nu e spam, pentru ca nu e comercial.

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Vin Feb 13, 2009 7:35 pm

Pai si mailurile gen "427279gvbervl an823gvksdfn va" ???
Alea nu se pot cataloga ca spam ? Desi nu sunt comerciale ?

oceans
Senior Member
Mesaje: 504
Membru din: Mar Noi 13, 2007 3:06 pm

Mesajde oceans » Vin Feb 13, 2009 8:18 pm

Spam este cand trimiti acelasi mesaj la sute sau mai multe adrese de email, cu scopul de a face reclama la `ceva` sau a invita sa intre pe o adresa web, fara ca nenea care primeste sa-ti fi cerut vreodata sa-l deranjezi.
Si se numeste spam chiar daca respectivul primeste un singur mesaj, pentru ca tu in schimb faci spam la mai multi..
Afara in state sunt servicii de genu asta( de exemplu http://www.inetgiant.com/targeted-emails) cu abonati pe anumite domenii de activitate, dar in romania nu cred..

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Vin Feb 13, 2009 8:34 pm

o firma din romania care face spam la greu (din asta traieste de fapt) e erd.ro (reader digest) poti tu sa le trimiti cate notificari vrei ca tot vei primi emailuri daca te-au luat in vizor... oricum legal trebuie sa ceri acordul inainte sa trimiti mesaje publicitare, daca isi da acordul poti trimite cate mailuri vrei...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

oceans
Senior Member
Mesaje: 504
Membru din: Mar Noi 13, 2007 3:06 pm

Mesajde oceans » Vin Feb 13, 2009 8:39 pm

Chiar daca isi dau acordul tot trebuie sa incluzi un link de dezabonare/unsubscribe aftfel daca se raporteaza la providerul de mail s-ar putea sa-ti ajunga in junk/bulk in scurt timp.

dered
PHPRomania Supporter
Mesaje: 16
Membru din: Mar Dec 30, 2008 10:27 pm

spam

Mesajde dered » Dum Apr 26, 2009 12:24 am

Cel mai bine e sa-ti faci tu un formular de submit email la tine pe site si cine vrea sa primeasca newslettere isi inscrie email-ul.

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Re: spam

Mesajde Pirahna » Dum Apr 26, 2009 12:29 am

dered scrie:Cel mai bine e sa-ti faci tu un formular de submit email la tine pe site si cine vrea sa primeasca newslettere isi inscrie email-ul.


Da, esti genial si total ontopic.

muzica.timofti.ro
PHPRomania Supporter
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 12:19 pm
Contact:

Mesajde muzica.timofti.ro » Sâm Mai 09, 2009 1:38 pm

Poate iti este de ajutor: adserv . ro

Avatar utilizator
alina_popa
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mar 02, 2010 11:27 pm
Contact:

Mesajde alina_popa » Mar Mar 09, 2010 10:20 pm

Cand se considera un email spam?

Avatar utilizator
Niku02
Senior Member
Mesaje: 837
Membru din: Joi Noi 13, 2008 1:16 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Niku02 » Mar Mar 09, 2010 11:56 pm

Cand este trimis cuiva care nu il vrea.
Lucrez la o firma de web design si am un magazin de airsoft .

bresti
Senior Member
Mesaje: 215
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 5:03 am
Localitate: craiova
Contact:

Mesajde bresti » Dum Apr 18, 2010 3:27 pm

cea mai buna motoda de promovare.:D

am facut eu niste teste , si vreau sa zic ca sunt foarte eficiente :D am vazut eu bine 8O
catalin

assus
Junior Member
Mesaje: 37
Membru din: Mar Iul 13, 2010 9:42 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Mesajde assus » Mar Iul 13, 2010 10:26 pm

Stie cineva care sunt pedepsele/amenzile pentru spam?

In vremurile noastre utilizatori au cam orbit cand e vorba de spam-uri. Cand zic ca au orbit ma refer la faptul ca sunt foarte obisnuiti cu acestea si ajung sa arunce doar o privire peste subiectul email-ului si sa isi dea seama ca e spam. Oricum exista atatea site-uri de detectare a statusurilor mess si deci bazele de date cresc constat. Adresa fiecaruia dintre noi poate sa ajunga intro baza de date chiar daca noi ne straduim sa postam nicaieri email-ul. Nu ai ce sa faci... ignoranta e puterea :p

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mar Iul 13, 2010 11:12 pm

assus scrie:Stie cineva care sunt pedepsele/amenzile pentru spam?


citeste de la punctul 4 in linkul asta http://www.legi-internet.ro/articole-dr ... tiale.html
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “Promovare si Marketing online”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori