Perfectionare in programare

Discuţii despre accesabilitate, interfaţa cu utilizatorul,stil de programare, tehnici, algoritmi, managementul proiectului,probleme legate de afişarea în diverse browsere.

Moderator: Moderatori

ialexs
Average Member
Mesaje: 91
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 5:20 pm
Contact:

Perfectionare in programare

Mesajde ialexs » Mie Iun 22, 2016 8:46 am

Buna ziua,
Am o rugaminte DOAR din partea celor care stiu (fara comentarii aiurea), ce imi sugerati ca sa ma perfectionez in programare ca si gandire, idei, documentatie, etc.

Stiu nivel mediu spre avansat php, html, css, jquery, mysql dar sunt deschis si spre alte limbaje.

Vreau sa stiu si mai multe.

As dori raspunsuri cat mai concrete nu aberatii si link-uri spre site-uri aiurea.

Astept raspunsuri bune.

Cu stima Trif



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Perfectionare in programare

Mesajde Birkoff » Mie Iun 22, 2016 11:36 pm

sintaxa unui limbaj se invata de regula in cateva luni insa algiritmii si metode de implementare in diferite limbaje se invata in cativa ani.
in paralel studiaza despre diferite design patterns si metodele de implementare in limbajele pe care le stii tu.
javascript (nu jquery care este doar o librarie bazata pe javascript), php, python pot fi o baza pe care sa experimentezi la inceput, ulterior dupa ce intelegi algoritmii si design patterns le poti aplica in orice limbaj.

uite un punct de plecare - viewtopic.php?f=20&t=24618&p=136755&hilit=algoritm#p136755
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: Perfectionare in programare

Mesajde nevvermind » Joi Iun 23, 2016 3:23 pm

Contribuie la proiecte open-source pe github. Ia unul pe care vrei sa-l inveti sau arata mai sexy, si cauta vreun bug in el, sau uita-te in lista de "Issues" si apuca-te sa repari unul.
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/


Înapoi la “Dezvoltare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator