NewsLetter

Discuţii despre accesabilitate, interfaţa cu utilizatorul,stil de programare, tehnici, algoritmi, managementul proiectului,probleme legate de afişarea în diverse browsere.

Moderator: Moderatori

badea
Junior Member
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Feb 01, 2014 8:45 am

NewsLetter

Mesajde badea » Vin Feb 07, 2014 4:29 pm

Salut!
Cum pot evita sa imi blocheze contul host atunci cand trimit emailuri?
Am facut prostia si am trimis mail pe cate o adresa ( cu functia php:mail ).. si la 300 de mailuri intr-o secunda mi-a blocat definitiv contul pt activitate ilegala..

In concluzie..
Ce/cum ar trebui sa fac sa evit "spamul"?
Doresc sa imi fac un newsletter pt pagina si nu stiu cum sa trimit notificarileeee


:'(



Emanuelll
Junior Member
Mesaje: 41
Membru din: Vin Mai 13, 2011 7:04 pm

Re: NewsLetter

Mesajde Emanuelll » Vin Feb 07, 2014 6:16 pm

In cele mai multe cazuri, share hostingul nu permine sa trimiti mai mult de cateva sute de emailuri pe ora (~100-200/ ora). Cand depasesti limita iti suspenda contul. Indiferent pe ce emailuri trimiti email.

Deci pentru newsletter:
- trimiti putine emails / ora
- iti iei un vds
- contractezi o firma speciala de email market

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: NewsLetter

Mesajde Birkoff » Vin Feb 07, 2014 6:59 pm

ai mai multe optiuni pentru asta

1) folosesti un server dedicat pentru newslettere (majoritatea hosturilor ofera un pachet separat special pentru mass mail, vorbeste cu hostul tau vezi daca are un astfel de pachet si cat costa) - iti vor oferi o interfata unde importi adresele de newsletter si poti da mass mail

2) folosind un script de newsletter care stie sa trimita x mailuri pe ora, apelabil prin cronjob de pe server 1 data pe ora, astfel incat sa trimita doar la un anumit nr de emailuri pe ora ca sa nu fii banat de server (trebuie sa vorbesti cu hostul sa vezi ce limita de mailuri pe ora au ei setata, in general limita variaza intre 100 si 500 mailuri pe ora de la host la host), iar ora urmatoare sa trimita la restul si tot asa pana termina de trimis newsletterul la toate mailurile, apoi trece la urmatorul newsletter si reia ciclul...

3) folosind servere de mailuri specializare si aplicatii specializate (aici deja o dam in black hacking)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

badea
Junior Member
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Feb 01, 2014 8:45 am

Re: NewsLetter

Mesajde badea » Lun Feb 10, 2014 2:42 pm

putine mailuri pe ora? aham..
reusesc asta cu functia sleep?

ideea e ca nu doresc sa apelez decat la un cod facut de mine..
nu ma incanta gandul sa dau baza mea de emailuri altora ;)

multumesc mult..

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: NewsLetter

Mesajde Birkoff » Lun Feb 10, 2014 2:52 pm

nu merge cu sleep...

eu am facut algoritmul la scriptul meu in felul urmator
1) citesc primul newsletter din bd care trebuie trimis
2) citesc x emailuri din bd la care nu sa trimis acel email
3) fac o bucla si trimit la acele mailuri newsletterul
4) salvez in bd la cine sa trimis newsletterul (ca sa nu mai trimit data viitoare)
5) opresc executia

apelez acest script din ora in ora (cron job) iar la x emailuri am setat o limita apropiata de cea specificata de host (daca hostul zice 250 mailuri pe ora, eu setez 200 pentru script (restul le las pentru cms, ca mai trimite si el din forum din pagina de contact sau din alte scripturi)

(in realitate algoritmul la scriptul meu e mult mai complex, pentru ca am 3 tipuri de newslettere de trimis, newslettere clasice, newslettere la x zile de la inregistrare user nou si newslettere la x zile de la o comanda noua... si fiecare are algoritmul lui calculat astfel ca in total sa nu depasesc pe ora nr de mailuri specificate)

o solutie alternativa e sa cauti un script de newslettere care are optiune sa trimita doar la x mailuri pe ora... (e imposibil sa nu existe)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

badea
Junior Member
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Feb 01, 2014 8:45 am

Re: NewsLetter

Mesajde badea » Lun Feb 10, 2014 3:08 pm

multumesc mult..
ma voi conforma!!!

:)

alex1o
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 16, 2014 9:05 pm

Re: NewsLetter

Mesajde alex1o » Mie Apr 16, 2014 9:13 pm

Salut,

Eu folosesc un serviciu gratuit... e super misto
Ai 12.000 de mailuri pe luna... statistici.. etc + SMTP & API Credentials
deci poti sa-ti faci un fisier php pe servarul tau cu care sa trimiti informatii catre acest servici cu informatiile tale din DB.

Si asta e linkul catre serviciu
https://mandrillapp.com

multa bafta

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: NewsLetter

Mesajde Birkoff » Mie Apr 16, 2014 10:08 pm

alex1o scrie:Salut,

Eu folosesc un serviciu gratuit... e super misto
Ai 12.000 de mailuri pe luna... statistici.. etc + SMTP & API Credentials
deci poti sa-ti faci un fisier php pe servarul tau cu care sa trimiti informatii catre acest servici cu informatiile tale din DB.

Si asta e linkul catre serviciu
https://mandrillapp.com

multa bafta


serviciul ala nu ma ajuta daca am 3gb de adrese de mail (peste 5 milioane) :D pe cand solutia oferita de mine da, ma ajuta...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “Dezvoltare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori