Capturi real time de pe un blog integrate in site

Discuţii despre accesabilitate, interfaţa cu utilizatorul,stil de programare, tehnici, algoritmi, managementul proiectului,probleme legate de afişarea în diverse browsere.

Moderator: Moderatori

radulescuiulia
PHPRomania Supporter
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Feb 23, 2013 6:44 pm

Capturi real time de pe un blog integrate in site

Mesajde radulescuiulia » Mie Dec 11, 2013 11:59 am

Buna!

Vreau ca pe o pagina a website-ului meu sa existe un div care sa contina screenshoturi de pe un alt site (mai precis, un blog realizat in wordpress).

Problema este ca vreau ca atunci cand se modifica un articol pe blog, sa apara AUTOMAT un screenshot cu NOUL articol in divu-ul respectiv :?: .

Este posibil de realizat acest lucru? Si daca da, care ar fi solutia?

Multumesc anticipat :albino: ,
Iulia



Avatar utilizator
socu
Senior Member
Mesaje: 470
Membru din: Mie Apr 22, 2009 11:05 pm
Localitate: Marghita

Re: Capturi real time de pe un blog integrate in site

Mesajde socu » Mie Dec 11, 2013 8:06 pm

Da este posibil dar evident nu cu php. Ai nevoie de un browser (sau unul care emuleaza) de unde sa faci screenshot. Ai putea incerca cu phantomjs.
Totusi, e o mica problema: trebuie sa interceptezi acel eveniment de update ca sa poti face screenshotul. Daca nu este site-ul tau (sau al vreunui partener) si faci multe requesturi ai mari sanse sa fi blocat.

ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: Capturi real time de pe un blog integrate in site

Mesajde ViezuREX » Joi Dec 12, 2013 7:56 am

Poti incerca sa afisezi o imagine micsorata a site-ului respectiv intr-un iFrame insa ramane riscul despre care vorbea socu si anume poti fi blocat.


Înapoi la “Dezvoltare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori