Plugin-uri dinamice într-o platformă blogging

Discuţii despre accesabilitate, interfaţa cu utilizatorul,stil de programare, tehnici, algoritmi, managementul proiectului,probleme legate de afişarea în diverse browsere.

Moderator: Moderatori

Mayhem93
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 14, 2011 6:08 pm

Plugin-uri dinamice într-o platformă blogging

Mesajde Mayhem93 » Lun Noi 14, 2011 6:22 pm

Salut,

Eu am experiență în php aproape un an. Acum m-am hotărât să fac o platformă simplă de blogging (știu, sunt unul printre sutele de dezvoltatori de platforme de blogging, dar mai mult o fac pentru self-education).

Aș dori să-l fac cu pluginuri dinamice. Chestia este că nu mă prea pricep cum exact să leg un plugin într-un document. Mai exact, nu aș vrea să limitez afișarea unui plugin sau rularea unui plugin acolo unde vreau eu sau când vreau eu. Am lucrat puțin la dokuwiki și am observat: pluginurile sunt catalogate pe categorii: admin, syntax, action, render, etc. Câte o clasă pentru fiecare categorie. Are si o clasă pentru Eventuri.

Platforma pe care o dezvolt eu în momentul de față nu e prea complexă. Am reușit să fac un plugin controller (singleton) și o clasă abstractă generală Plugin.

Codul meu poate fi vizualizat aici: (să nu vă speriați de dimensiunea commiturilor :)) ) github[dot]com/Mayhem93/Simblog

Nu prea are multe chestii deoarece nu are cine să-mi facă design-ul (iar eu sunt lousy la web design).

Deci dacă cineva este destul de experimentat și willing să-mi facă un how-to scurt :) i'd appreciate it.

PS: Am căutat și pe net, dar nu prea am fost lămurit (+ că nu prea am găsit rezultate relevante).

Later Edit: Întrebare bonus: ar fi fezabil să adaug suport pentru no-mysql database? Adică să salvez posturile în format json plain text. De exemplu când un user nu vrea sau nu are cum să seteze o bază de date mysql.



l33t
Senior Member
Mesaje: 216
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 7:31 pm

Mesajde l33t » Lun Ian 23, 2012 11:43 pm

De ce nu folosesti un framework php? - asta pt ca am obs smarty pe acolo...
Ca sa faci pluginuri, ai conceptul de event-observer, in wordpress ai hook-uri sau pur si simplu oferi posibilitatea sa extinda clasele de baza, asta e decizia ta.
Practic atunci cand ai o actiune ( puncte cheie din script, dar poate fi atat in controller cat si in model ), trebuie sa ai "un config" (mysql, xml, json, ce_vrei_tu) in care sa vezi daca nu exista altceva care "s-a inregistrat" pt actiunea aia si vezi in ce ordine le chemi, poti avea un fel de prefix si sufix, sau sa inlocuiesti complet.
Uita-te si aici: http://www.ibm.com/developerworks/libra ... signptrns/ s-ar putea sa vrei sa schimbi singletonul cu observer sau chain of command sau sa faci o combinatie...
Iar pt intrebarea bonus sistemul de fisiere este cel mai lent, deci nu ai vrea sa oferi suport pentru asa ceva, in schimb poti sa te uiti la apc
Nu m-am uitat la ce cod ai scris.


Înapoi la “Dezvoltare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori