cat costa o astfel de aplicatie

Discuţii despre accesabilitate, interfaţa cu utilizatorul,stil de programare, tehnici, algoritmi, managementul proiectului,probleme legate de afişarea în diverse browsere.

Moderator: Moderatori

chips
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 07, 2011 11:55 am

cat costa o astfel de aplicatie

Mesajde chips » Joi Iul 07, 2011 12:06 pm

Salut,

Stiu ca nu va cer un lucru usor, dar am nevoie si de prerea voastra.Sa luam in calcul urmatorul scenariu de lucru(orice asemaare cu realitatea este pur intamplatoare)

Un furnizor de servicii internet cu latime de banda nelimitata(teoretic) doreste sa schimbe modul in care utilizatorii platesc ptr accesul la internet. Mai exact, plata sa nu se faca pe baza unui abonament lunar ci pe baza traficului consumat pe parcursul unei zile.

De exemplu, daca utilizatorul X este la servici in intervalul 8-19 atunci traficul consumat va fi 0 iar utilizatorul nu ar trebui sa plateasca nimic. In schimb, daca utilizatorul alege sa vada un film HD de la 20.00 la 22.00, atunci ar trebui sa plateasca doar ptr acei 10GB.

Noutatea consta in faptul ca fiecare utilizator de internet trebuie sa 'prognozeze' cu o zi inainte, cantitatea de latime de banda consumata. Daca latimea de banda consumata pentru un anumit interval orar este mai mare decat cea prognozata, utilizatorul va trebui sa plateasca 'penalizari'(doar ptr diferenta). Latimea de banda prognozata e cea mai ieftina.

De asemeni, utilizatorii ar putea sa construiasca retele/grupuri astfel incat sa-si optimize costurile. De exemplu, daca un utilizator nu consuma latimea de banda prognozata, un alt membru al grupului ar putea sa o foloseasca in mod gratuit. Pentru membrii aceluiasi grup, prognozele sunt publice.

Ideea e ca fiecare utilizator trebuie sa prognozeze cantitatea de trafic necesara pe baza programului zilnic si a obiceiurilor de utilizare a internetului. Utilizatorii vor platii la sfarsitul lunii cantitatea de trafic consumata.

pe scurt, aceasta aplicatie are nevoie de:
- auth
- acl
- interfata consum grup:
zilnic
lunar
anual
- rapoarte zilnice, lunare, anuale(pdf, excel, grafice)
ptr utilizator
ptr grup
- interfata prognoze ptr fiecare utilizator
- interfata consum ptr fiecare utilizator
- multilanguage

Care este pretul de start ptr o astfel de aplicatie?

merci!



Avatar utilizator
teachme
Senior Member
Mesaje: 550
Membru din: Mar Aug 17, 2010 11:52 am

Mesajde teachme » Joi Iul 07, 2011 12:33 pm

sincer, nu stiu cata rabdare ar putea avea un utilizator sa stea sa estimeze cat va consuma in zilele urmatoare. plus ca e si destul de greu, ca doar nu sunt toti roboti. poate intervin alte activitati...

tpcasper
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Lun Aug 09, 2010 9:59 am
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde tpcasper » Sâm Iul 16, 2011 12:25 pm

Salut,

Pentru problema ta nu stiu daca cineva sar oferi sa o faca.

Sa-ti raspund la intrebari:

1. "Un furnizor de servicii internet cu latime de banda nelimitata(teoretic)"

Banda nelimitata nu exista, trafic da. Limita este data de cel mai slab echipament din retea. Ex. daca ai un swich de 10 Mb in retea atat ai si banda.

2."doreste sa schimbe modul in care utilizatorii platesc ptr accesul la internet. Mai exact, plata sa nu se faca pe baza unui abonament lunar ci pe baza traficului consumat pe parcursul unei zile."

In acest caz trebuie sa ai o masina dedicata pentru autentificare clienti pentru PPPoE si echipamente cu management pentru acces-ul in retea.

Autentificarea prin pppoe pentru a vedea cand se conecteaza si deconecteaza.

Spatiu suficient de mare pentru a pastra logurile de trafic.

3. "Noutatea consta in faptul ca fiecare utilizator de internet trebuie sa 'prognozeze' cu o zi inainte, cantitatea de latime de banda consumata. Daca latimea de banda consumata pentru un anumit interval orar este mai mare decat cea prognozata, utilizatorul va trebui sa plateasca 'penalizari'(doar ptr diferenta). Latimea de banda prognozata e cea mai ieftina.

De asemeni, utilizatorii ar putea sa construiasca retele/grupuri astfel incat sa-si optimize costurile. De exemplu, daca un utilizator nu consuma latimea de banda prognozata, un alt membru al grupului ar putea sa o foloseasca in mod gratuit. Pentru membrii aceluiasi grup, prognozele sunt publice.

Ideea e ca fiecare utilizator trebuie sa prognozeze cantitatea de trafic necesara pe baza programului zilnic si a obiceiurilor de utilizare a internetului. Utilizatorii vor platii la sfarsitul lunii cantitatea de trafic consumata.

pe scurt, aceasta aplicatie are nevoie de:
- auth
- acl
- interfata consum grup:
zilnic
lunar
anual
- rapoarte zilnice, lunare, anuale(pdf, excel, grafice)
ptr utilizator
ptr grup
- interfata prognoze ptr fiecare utilizator
- interfata consum ptr fiecare utilizator
- multilanguage "

Ai nevoie de un server web pentru aplicatie care sa acceseze masina PPPoE sa trimita date si sa citeasca logo trafic.


Pentru pret fa un calcul. Cat ore ii ia unui programator sa faca aplicatia inmultesti cu pretul pe ora = pretul aplicatiei.

Iti spun nu se merita de ambele parti.

Am facut ceva mult mai simplu. Vizualizare trafic per client ex: intervale orare, nr de conectari, traficul upload, download.


Înapoi la “Dezvoltare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori