solutie algoritm detectare obiecte...

Discuţii despre accesabilitate, interfaţa cu utilizatorul,stil de programare, tehnici, algoritmi, managementul proiectului,probleme legate de afişarea în diverse browsere.

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

solutie algoritm detectare obiecte...

Mesajde Birkoff » Lun Iun 27, 2011 12:48 am

Am o intrebare pentru cine creaza jocuri, care e algoritmul pentru detectarea obiectelor inconjuratoare?

De exemplu ai o mingie care se misca pe ecran, cum faci ca ea sa se isi schimbe directia cand intalneste un obiect in cale?

Singura solutie care o vad eu e sa detectezi pozitia obiectului relativ la fereastra curenta si apoi pozitia mingiei tot relativ la fereastra curenta si daca corespund inseamna ca se ating... dar in realitate vad ca nu e chiar asa si ma gandesc poate deja exista un algoritm pe care nu il stiu eu pentru asta...

Apropo... lucrez in javascript la un joc web based (stiu ca algoritmii se aplica indiferent de limbaj dar e bine sa precizez...)


1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

MihaiA
Average Member
Mesaje: 184
Membru din: Lun Aug 25, 2008 5:33 pm

Mesajde MihaiA » Lun Iun 27, 2011 1:58 am

Incearca si vezi daca te ajuta

Cod: Selectaţi tot

function E() {
            S = X - x;
            D = Y - y;
            F = w + W;
            return (S * S + D * D <= F * F)
        }

X - x coord primu obiect
x - x coord al doilea obiect
Y - y coord
w - width

Sper sa te ajute

P.S Sau daca nu o extensie la jquery , numita jquerycollision gasesti aci http://sourceforge.net/projects/jquerycollision/

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Iun 27, 2011 2:38 am

daca mi-ai explica mai mult ce anume sa dau la coordonatele alea poate m-ar ajuta...

momentan indiferent ce ii dau returneaza true...

iar jquery nu ma ajuta ce fac eu e pur javascript fara alte clase (experimentez ceva)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Iun 27, 2011 3:27 am

intre timp se pare ca am rezolvat problema, am luat coordonatele mingiei (mai exact coordonatele punctului central al mingiei de pe latura care ma interesa) si apoi am luat coordonatele marginii obiectului care ma interesa...

Cod: Selectaţi tot

// daca coordonatele obiectului sunt in acelasi interval ca si mingia
if ( xobiect <= punctmingie && yobiect >= punctmingie ) {
   // se schimba directia mingiei si se distruge obiectul
}


cel putin pana acum merge perfect sa vad peste ce mai dau in continuare...

acum trebuie sa ma gandesc cum generez obiecte de dimensiuni aleatoare si in pozitii aleatoare in fereastra de joc :))
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Lun Iun 27, 2011 8:26 am

Offtopic:
1. sg. Minge, pl. mingi.
2. G-D: mingii.

Avatar utilizator
teachme
Senior Member
Mesaje: 550
Membru din: Mar Aug 17, 2010 11:52 am

Mesajde teachme » Lun Iun 27, 2011 9:32 am

e cumva brick break ?

Imagine

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Iun 27, 2011 2:29 pm

teachme inca nu stiu ce o sa iasa... ideea e ca eu pe javascript cam scartai si cand am timp liber imi fac de lucru mesterind cate ceva (asa invat eu lucruri noi). dupa ce o sa zic ca stiu cel putin la fel de bine javascript cum stiu php o sa trec la jquery si apoi mai departe...

ce fac eu acum e sa implementez diferiti algoritmi si sa ma joc cu diferite functii javascript ca sa imi intre in cap functionalitatea lor (cam asa am invatat si php), oricum mi-ai dat o idee cu imaginea aia de joc si probabil o sa fac ceva asemanator... (momentan e doar un div cu colturi rotunjite de arata ca o bila care se tot misca pe ecran)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
teachme
Senior Member
Mesaje: 550
Membru din: Mar Aug 17, 2010 11:52 am

Mesajde teachme » Lun Iun 27, 2011 6:08 pm

ce sa zic, succes !
evident ca lucrand inveti cel mai repede.

ai vazut ca in poza bila e patrat ca sa simplifice putin interactiunea dintre obiecte.

ai putea face si jocul asta cu palete (stanga dreapta) care se poate juca si in 2, nu stiu care e denumirea oficiala... celebru oricum

Imagine

Mayhem93
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 14, 2011 6:08 pm

Mesajde Mayhem93 » Lun Noi 14, 2011 8:14 pm

Îi zice Pong.


Înapoi la “Dezvoltare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori