Structura fisiere si directoare site

Discuţii despre accesabilitate, interfaţa cu utilizatorul,stil de programare, tehnici, algoritmi, managementul proiectului,probleme legate de afişarea în diverse browsere.

Moderator: Moderatori

laurell
Junior Member
Mesaje: 46
Membru din: Mar Aug 08, 2006 10:41 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Structura fisiere si directoare site

Mesajde laurell » Joi Feb 17, 2011 8:35 pm

Salutare!

Lucrez la un site si vreau sa-mi spuneti daca structura fisierelor si directoarelor la care m-am gandit este ok atat din punct de vedere logic (adica sa fie indexate toate paginile) dar si din punct de vedere SEO.
Site-ul are 6 categorii - bomboane mentolate, bomboane amarui, bomboane cu ciocolata etc (le-am dat denumiri fictive).

La fiecare categorie voi avea cate 6 pagini - asta ca sa nu fac o singura pagina kilometrica - si le-am dat denumiri in functie de categoria respectiva. De exemplu, la categoria bomboane mentolate, m-am gandit la urmatoarele pagini: bomboane-mentolate.html, bomboane-mentolate-p2.html, bomboane-mentolate-p3.html etc.

Pe fiecare pagina din cele 6 de la fiecare categorie, vor fi cate 6 modele (bomboane-mentolate-albe, bomboane-mentolate-rosii, bomboane-mentolate-verzi etc). La randul ei, o pagina cu un model, va avea intre 2 si 5 pagini.
Avand 6 categorii, m-am gandit sa fac 6 directoare, cate unul pentru fiecare categorie si 36 de subdirectoare (6 modele x 6 pagini ale categoriei).

Sa luam ca exemplu, directorul "bomboane-mentolate" in care o sa am:

- bomboane-mentolate.html;
- bomboane-mentolate-p2.html;
- bomboane-mentolate-p3.html;
- bomboane-mentolate-p4.html;
- bomboane-mentolate-p5.html;
- bomboane-mentolate-p6.html;
.................................................................................

- subdirector [bomboane-mentolate-albe] in care o sa am:

- bomboane-mentolate-albe-aa.html
- bomboane-mentolate-albe-bb.html
.............................................................................

- subdirector [bomboane-mentolate-rosii] in care o sa am:

- bomboane-mentolate-rosii-aa.html
- bomboane-mentolate-rosii-bb.html
..............................................................................

...si tot asa...

Am incercat sa explic cat mai in amanunt, sper ca m-am facut inteles.

Este vreo problema din punct de vedere SEO (Google) daca am aceeasi denumire si la director si la un fisier.html din directorul respectiv?
Adica daca am ceva de genul: www.siteulmeu.ro/bomboane-mentolate/bom ... te-p3.html - cum am dat exemplu mai sus.

Astept parerile si sugestiile voastre vis-a-vis de structura la care m-am gandit.
Orice idee este binevenita!
Multumesc.



Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Joi Feb 17, 2011 9:22 pm

nu cred ca este o problema, dar cred ca este irelevant ca si SEO.
E mult mai de apreciat daca faci

www.siteulmeu.ro/bomboane-mentolate/p2
www.siteulmeu.ro/bomboane-mentolate/albe

Avatar utilizator
Niku02
Senior Member
Mesaje: 837
Membru din: Joi Noi 13, 2008 1:16 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Niku02 » Vin Feb 18, 2011 4:04 am

Culmea, lucrez la ceva asemanator, si am ales varianta lui vectorialpx .
Lucrez la o firma de web design si am un magazin de airsoft .

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Vin Feb 18, 2011 5:07 am

da varianta propusa de vectorialpx e mult mai ok din punct de vedere seo

ideea de baza e ca algoritmul google face diferenta dintre bomboane-mentolate (ca fiind 2 cuvinte) si bomboane-mentolate-p2.html (ca fiind 3 cuvinte, al treilea fara relevanta in cautari)
deci automat varianta cu /ceva/altceva e mai buna (si o poti face direct din htacces)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

laurell
Junior Member
Mesaje: 46
Membru din: Mar Aug 08, 2006 10:41 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde laurell » Vin Feb 18, 2011 1:49 pm

Birkoff scrie:da varianta propusa de vectorialpx e mult mai ok din punct de vedere seo

ideea de baza e ca algoritmul google face diferenta dintre bomboane-mentolate (ca fiind 2 cuvinte) si bomboane-mentolate-p2.html (ca fiind 3 cuvinte, al treilea fara relevanta in cautari)
deci automat varianta cu /ceva/altceva e mai buna (si o poti face direct din htacces)


Mi se pare ok varianta, mai ales ca ma intereseaza si dpdv SEO.
Spune-mi te rog, cum pot face asta din htacces. Daca poti sa-mi dai si un exemplu, ar fi super.

Dar ca sa nu am aceeasi denumire si la director si la prima pagina din cele 6 ale categoriei (adica siteulmeu.ro/bomboane-mentolate/bomboane-mentolate.html), ar fi ok sa fac un fisier index.html in directorul respectiv cu care sa inlocuiesc de fapt fisierul bomboane-mentolate.html si dupa aceea sa-l ascund din htacces?...adica URL-ul sa fie ceva de genul: siteulmeu.ro/bomboane-mentolate/
Link-ul sa fie de fapt pe director si nu pe fisier.
Ma intereseaza strict dpdv SEO, deoarece, bomboane-mentolate sunt cuvinte cheie si de aceea m-am gandit in prima faza la bomboane-mentolate.html

Astept in continuare sugestiile voastre!
Multumesc frumos.

Avatar utilizator
Niku02
Senior Member
Mesaje: 837
Membru din: Joi Noi 13, 2008 1:16 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Niku02 » Vin Feb 18, 2011 5:36 pm

Cod: Selectaţi tot

RewriteRule ^(.*)/(.*).html$ index.php?pag=$2


Ceva de genul asta.
Lucrez la o firma de web design si am un magazin de airsoft .

laurell
Junior Member
Mesaje: 46
Membru din: Mar Aug 08, 2006 10:41 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde laurell » Sâm Mar 12, 2011 8:57 pm

Niku02 scrie:

Cod: Selectaţi tot

RewriteRule ^(.*)/(.*).html$ index.php?pag=$2


Ceva de genul asta.


Salutare si multumesc frumos pentru raspuns.
Imi cer scuze ca nu am mai raspuns, dar am avut niste probleme si nu am putut sa o fac.

Din start iti spun ca nu ma pricep la .htacces si sper sa nu ti se para stupide intrebarile mele.

1. din codul pe care l-ai scris tu, sa inteleg ca in loc de url-ul initial "siteulmeu.ro/bomboane-mentolate/bomboane-mentolate-p2.html" voi avea "siteulmeu.ro/bomboane-mentolate/pag2, pag3, pag4"?...adica pag2, pag3, pag4...pag6 se genereaza automat in functie de cate fisiere html sunt in directorul respectiv?...daca da, nu ar fi acelasi lucru daca as avea direct pag2.html, pag3.html, pag4.html?...este vreo diferenta intre cele doua metode?...care ar fi avantajul rescrierii din .htacces?

2. paginile generate din .htacces sunt indexate de Google?...te intreb pentru ca practic o sa am 6 pagini cu aceleasi titluri, ceea ce nu este in regula (title duplicate - Google).
Tu cum faci in astfel de cazuri cand ai mai multe pagini la aceeasi categorie?...pui titluri diferite sau cum?
Pe mine de fapt asta ma deranjeaza cel mai mult, faptul ca nu stiu cum sa fac cu titlurile...

Iti multumesc anticipat pentru raspunsuri si te-as ruga, daca se poate, sa-mi raspunzi mai detaliat (ca pentru un incepator).

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Sâm Mar 12, 2011 9:18 pm

pentru intrebarea 1 ai aici un tutorial mod-rewrite

pentru intrebarea 2, faci din modrewrite sa ai pagini unice, si specifici titlu, descriere si keywords unice la fiecare, eventual si canonical la fiecare pagina
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

laurell
Junior Member
Mesaje: 46
Membru din: Mar Aug 08, 2006 10:41 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde laurell » Dum Mar 13, 2011 11:33 am

Multumesc frumos pentru raspuns.
Din cate imi dau seama, nu cred ca e cazul sa ma complic cu mod rewrite, o sa fac eu paginile direct (p2.html, p3.html, p4.html...) si o sa le pun titluri, descrieri si keywords diferite.
Ce mi se pare curios, este faptul ca am vazut multe site-uri cu acelasi titlu la toate paginile unei categorii si culmea, stau si foarte bine in Google, chiar si pe primul loc!!!!
Nu prea inteleg de nu sunt penalizate de Google.


Înapoi la “Dezvoltare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori