Penalizeaza Google urmatorul lucru:?

Discuţii despre accesabilitate, interfaţa cu utilizatorul,stil de programare, tehnici, algoritmi, managementul proiectului,probleme legate de afişarea în diverse browsere.

Moderator: Moderatori

sosokz
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 09, 2011 11:56 am

Penalizeaza Google urmatorul lucru:?

Mesajde sosokz » Dum Ian 09, 2011 12:02 pm

Cineva are o pensiune cu restaurant si are site-uri diferite pentru restaurant, respectiv pensiune. Am fost intrebat daca pe amandoua site-urile pune un fel de pagina de intro in care sa fie doar 2 icoane (mai marisoare) una care sa duca la site ul de pensiune, si alta la site-ul de restaurant, penalizeaza cumva google chestiunea asta? mentionez ca hostul este diferit la cele 2 site-uri...

Daca stie cineva de o posibila problema, va rog sa imi scrieti.
Multumesc si La multi ani pentru noul an!



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Ian 09, 2011 12:14 pm

din punct de vedere seo e crima curata...

tinand cont ca cea mai indexata pagina si cea mai relevanta este prima pagina a site-ului pe ea trebuie sa se gaseasca cat mai mult text relevant pentru seo si taguri cheie... daca pui doar 2 poze la indexare nu va avea mare relevanta si astfel vei pierde mult trafic.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

sosokz
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 09, 2011 11:56 am

Mesajde sosokz » Dum Ian 09, 2011 12:18 pm

si cum as putea face acest lucru fara ca sa am mare problema cu indexarea!? un sfat... :D

Multumesc!

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Ian 09, 2011 12:49 pm

pai poti face 2 lucruri

1) pui pagina asa cum ai spus tu si te chinui sa faci promovare offsite la greu
2) pui pagina cu text normal cu taguri cheie si cu link catre cele 2 site-uri (o optimizezi seo onsite la maxim) si lucrezi mai putin pe seo offsite

alte soluti nu sunt (sau nu stiu eu)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

sosokz
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 09, 2011 11:56 am

Mesajde sosokz » Dum Ian 09, 2011 12:57 pm

Am inteles. Am crezut ca exista posibilitatea ca "google sa dea ban" site-urilor acestora.

Multumesc pentru raspunsuri!

thelord
PHPRomania Supporter
Mesaje: 21
Membru din: Joi Oct 22, 2009 5:17 pm

Mesajde thelord » Mie Apr 25, 2012 11:45 am

Nu cred ca da ban pentru asa ceva. Cel mai probabil scazi in pozitionare pentru cuvintele cheie vizate pentru paginile home ale ambelor site-uri.

Ai putea totusi face asa:

1) Ai putea inregistra un al treilea domeniu pe care l-ai putea folosi ca pagina intro pentru celelalte 2 deja indexate.


2) Sau ai putea face pagina de intro sa fie de fapt un pop-up cu javascript ce sa iti arate 2 imagini catre cele 2 siteuri. Nu este o practica formidabila pentru seo, totusi ai putea incerca daca tine neaparat clientul sa aibe pagina intro.

Succes

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mie Apr 25, 2012 11:50 am

[offtopic] incercati sa vedeti si data cand a fost creat topicul... are mai bine de 1 an... nu mai redeschideti topicuri antice...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “Dezvoltare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori