Debugging si testarea aplicatiilor

Discuţii despre accesabilitate, interfaţa cu utilizatorul,stil de programare, tehnici, algoritmi, managementul proiectului,probleme legate de afişarea în diverse browsere.

Moderator: Moderatori

machine
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 16, 2010 5:42 pm

Debugging si testarea aplicatiilor

Mesajde machine » Sâm Ian 16, 2010 6:31 pm

salutare.

am si eu cateva intrebari care as vrea sa le pun celor care programeaza in php frecvent.

cum faceti debugging-ul si testarea aplicatiilor pe care le faceti? cat de des vi se intample sa va scape ceva?

eu m-am apucat de php cam acum 3 ani.in scurt timp am fost tras sa lucrez pe bani (nu ca nu imi convine :D) deoarece umblam prin diverse cercuri de oameni care faceau design si aveau nevoie de un om care sa le faca si niste formulare, pagini de login etc.
vazand ca cererea este mare am tot aprofundat si am invatat tot mai multe in php/mysql/js si evident am tot avut clienti care au apelat la serviciile mele ca freelancer.
in general tot codul il fac de la 0, fara sa utilizez nici un framework iar aplicatiile sunt magazine online/mici portaluri (pagini de continut, stiri, rss, download, search, newsletter, galerii foto, guestbook etc.).
mi se intampla des (sau cel putin asa mi se pare mie) sa 'uit' diverse chestii, gen: sa setez charset-ul 'UTF8' in headerul mail-ului de la newsletter ca sa se afiseze corect diacriticele, sau un link generat cu php care nu duce unde trebuie, sau afisarea aceleiasi stiri in tot rss-ul :oops: .
baietii de la grafica si cel care se ocupa cu managemet-ul mereu imi scot ochii ca nah, 'iar ai uitat aia', eu fiind singurul programator din echipa.
alta chestie de care ma lovesc: dupa ce realizez un modul din site si ii dau clientului sa vada ce a iesit, ii vin idei iar eu iarasi modific codul si dupa alte idei si tot asa...si evident ca mai apar greseli.

de aceea va intreb si pe voi...cat de des faceti greseli si ce experienta aveti ?



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Sâm Ian 16, 2010 7:04 pm

la inceput am lucrat si eu ca tine pana am inteles ca majoritatea clientilor au nevoie cam de aceleasi lucruri... si asa am integrat lucrurile alea intr-un cms... mai apoi am tot avut probleme de compatibilitate pe diferite servere si versiuni de php asa ca am adaugat si un framework...
dupa aia am rescris totul de la 0 am creat un framework de baza care sa se ocupe de ce tine de server si apoi pe baza lui cms-ul cu modulele necesare la fiecare client in parte...
in cms am integrat un modul de debug care imi afiseaza sub footer (doar pe ip-urile specificate ca sa nu vada oricine) diferite informatii (valorile unor variabile, nr de interogari, fiecare query in parte, constantele, clasele si functiile folosite etc...)
mi-a luat destul de mult sa imi fac debug-ul dar sunt multumit de el, ma ajuta mult cand uit cate ceva (ma uit in el si vad ce am uitat sau ce nu e bine)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

drakoo
Average Member
Mesaje: 121
Membru din: Mie Iun 28, 2006 4:47 pm
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde drakoo » Sâm Ian 16, 2010 7:10 pm

si eu lucrez cam de vreo 3-4 ani cu php/mysql/js etc (ca freelancer).. si pot sa zic ca aproape intotdeauna imi mai scapa cate ceva..

si asta nu pentru ca sunt dezordonat in construirea codului.. sau mai stiu eu ce.. dar proiectele pe care le fac sunt fara o documentatie serioasa.. clientii imi zic : "fa-mi un site de poze", "fa-mi un site de anunturi" .. etc .. insa nu e ca la o firma unde programatorul primeste documentatia si construieste codul in fct de acea documentatie.. aici ai primit sarcina.. si "construiesti construind" .. e normal sa iti scape cate ceva.. dupa ce termin proiectul ma apuc de rezolvat buguri .. insa nu intotdeauna le gasesc pe toate.. asa ca vorbesc cu clientul sa ma anunte cand a descoperit un bug nou.. ca sa-l pot rezolva..

cam asa decurge treaba..

orice proiect.. chiar si intr-o firma .. trebuie verificat de mai multe persoane.. pentru ca o persoana poate nu va reusi sa gaseasca toate problemele
You hit me, We hit you !!


Înapoi la “Dezvoltare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori