User id

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

BlagaLudovico
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Vin Apr 07, 2017 9:43 pm

User id

Mesajde BlagaLudovico » Sâm Mar 17, 2018 5:32 pm

Salut. Sunt nou intr-ale php-ului (de 3 zile am pus mana pe el) si daca se poate as cam avea nevoie de putin ajutor eventual o indrumare, documentatie sau tutorial. Vreau sa creez un blog pe ideea de tumblr. Am facut partea de conectare la o baza de date, dar intrebarea mea este urmatoarea: cum pot face ca fiecare user sa isi poate pastra continutul incarcat ( imagini sau texte ). Adica User A sa isi pastreze continul lui si doar el sa-l poata vedea in prima instanta. Logic ma gandesc ca ar trebui sa se lege de id-ul user-ului fiind cheie primara, dar cum pot implementa? Sper ca nu am deranjat.



Avatar utilizator
Jetix
Average Member
Mesaje: 66
Membru din: Mie Aug 09, 2017 3:16 am
Contact:

Re: User id

Mesajde Jetix » Vin Mar 30, 2018 9:44 pm

Lasa si tu un cod sa vedem despre ce este vorba ca noi nu putem sa iti spunem ce si cum daca nu stim ce ai tu acolo.
Din ce ai spus tu acolo, adaugi o conditie doar pentru acel user.

keen
Senior Member
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 28, 2010 5:05 pm
Localitate: Br?ila
Contact:

Re: User id

Mesajde keen » Dum Iun 17, 2018 6:19 am

Tinand cont ca nu am mai avut treaba cu php-ul de 5-6 ani, nu te pot ajuta cu cod dar iti pot da cateva idei pe care sa le pui in practica.

Imediat dupa inregistrare, vei avea informatiile utilizatorului in baza ta de date. In momentul in care confirma adresa de e-mail, iei timpul time() + id-ul userului, le faci hash si le pui in baza de date. Tot atunci ii oferi si un director pe sv cu numele hash-ului. In acel director poti face mai multe gen videos pictures text etc. Atunci cand se conecteaza stii de unde sa ii iei continutul. Astfel vor fi posibilitati scazute ca altcineva sa intre peste continutul altui utilizator. Pentru o securitate mai sporita, ai putea sa ii schimbi denumirea directorului la fiecare logare sau schimbare de ip.


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 52 vizitatori