Criterii de alegerea unui host

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

papaleon
Average Member
Mesaje: 87
Membru din: Dum Dec 27, 2015 11:26 pm

Criterii de alegerea unui host

Mesajde papaleon » Joi Aug 24, 2017 4:43 pm

SAL ! ...scuzati ca vin cu o intrebare de "supernovice" dar din diferite tutoriale nu am reusit sa ma lamuresc (sau nu am stiut unde sa caut ..),
dorind sa-mi testez site-ul proiectat si construit de mine, vreau sa cunosc unele aspecte, conditii, etc. ce trebuiesc avute in vedere cand urc
site-ul meu pe un host (pentru moment, gratuit !) ...
Ceva indrumari sau adrese pentru documentare ... TKS !



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Criterii de alegerea unui host

Mesajde Birkoff » Joi Aug 24, 2017 7:22 pm

azi un host + domeniu a ajuns asa de ieftin ca nu se merita sa mai stai pe hosting free :)
in functie de cerintele site-ului tau (ce limbaje sunt in spate, ce anume face site-ul) poti alege un hosting care sa ofere suport pentru acele limbaje (nu poti pune un site scris in .net sau ruby pe un hosting care ofera php)
la fel. unele hosturi nu ofera in varianta de share optiuni complexe de care poate site-ul tau are nevoie (exemplu daca folosesti node.js sau alte librarii server side ai nevoie de vps sau un hosting care sa ofere acele librarii in varianta de hosting shared)
ce recomand eu: www.clausweb.ro dar ca sa iti zic exact ce ti s-ar potrivii trebuie sa stiu ce limbaje/librarii foloseste site-ul tau si ce tip e (prezentare/shop/portal etc)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

papaleon
Average Member
Mesaje: 87
Membru din: Dum Dec 27, 2015 11:26 pm

Re: Criterii de alegerea unui host

Mesajde papaleon » Vin Aug 25, 2017 2:25 pm

OK ! Multumesc de atentie Birkoff, eu fiind un incepator autodidact in programare web, am facut un site in stilul oferte/solicitari - SERVICII, CONSULTANTA, INSTRUIRE, BAZAR si un FORUM, construit integral in HTML, PHP, CSS, MySQL folosind APACHE 2.4.17, PHP 5.7.15, si MySQL 5.7.9
care nu are intentii comerciale, va fi cu acces liber in care clientii vor oferi sau solicita ceva, conform domeniului ales. (ar fi ceva in stilul anunturilor din RAID... ), dar sub o forma mult mai simplificata si rapid de urmarit (zic eu ...!).
Oricum, mai am de aranjat la el si vad ca sunt multe posibilitati de a-l pune pe un host, ma mai documentez ... TKS !

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Criterii de alegerea unui host

Mesajde Birkoff » Sâm Aug 26, 2017 6:30 am

ok atunci poti sa iei cel mai ieftin pachet din lista asta https://www.clausweb.ro/pachet_gazduire_web.php + un nume de domeniu si apoi sa iti pui site-ul la treaba :)
ulterior daca iti merge treaba si ies bani ca sa platesti hostul, poti trece la un plan mai mare din acea lista fara sa modifici nimic la cod.
pentru punerea site-ului prin ftp ai cpanel-ul si phpmyadmin care te ajuta, iar pentru mailuri, dupa ce iti setezi o adresa din cpanel poti folosi clasa phpmailer ca sa trimiti mailuri din site de pe adresa respectiva.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 35 vizitatori