Unde pot invata mai multe despre php

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

andreiwow2
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 17, 2017 11:06 am

Unde pot invata mai multe despre php

Mesajde andreiwow2 » Vin Mar 17, 2017 11:10 am

Salut, unde pot invata mai multe despre PHP? Tutorialele care le-am gasit pana acum aveau lucruri de inceput gen variabile, if/else

De exemplu vreau sa fac o listă unde sa apara ticketurile făcute de membri si sa se poată apăsa pe ele, dar nu am idee cum sa fac sa apara unu sub altu si sa apara bara de scroll in container cand nu mai au loc

Trimis de pe al meu SM-J100H folosind Tapatalk



takedown
Average Member
Mesaje: 153
Membru din: Joi Feb 07, 2013 8:50 pm
Contact:

Re: Unde pot invata mai multe despre php

Mesajde takedown » Vin Mar 17, 2017 12:28 pm

Pentru ceea ce vrei tu sa faci, ai nevoie sa lucrezi si cu o baza de date, de exemplu, MySQL.

Aici gasesti o "gramada" de cursuri despre PHP https://www.youtube.com/user/phpacademy

De asemenea, aici gasesti un curs de PHP ( creat recent ) ce explica pas cu pas multe lucruri https://www.youtube.com/watch?v=oJbfyza ... cYPagAjpjn

Pentru interactionarea cu baza de date din PHP poti sa folosesti PDO ( PHP Data Object ).

cristianivoniciu
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 15, 2018 2:43 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Unde pot invata mai multe despre php

Mesajde cristianivoniciu » Lun Mai 21, 2018 9:16 am

Salutare, am vazut pe udemy.com cateva cursuri de php care sunt foarte bine create si gandite. Poate va ajuta aceasta informatie :)

Avatar utilizator
Jetix
Average Member
Mesaje: 66
Membru din: Mie Aug 09, 2017 3:16 am
Contact:

Re: Unde pot invata mai multe despre php

Mesajde Jetix » Vin Aug 31, 2018 4:50 pm

1. O baza de date MySQL;
2. PHP misqli sau PDO (recomand PDO);
3. Pentru a le face sa apara unul sub altul, vei selecta toate ticketele din baza de date si le vei afisa intr-un tabel cu ajutorul while sau foreach (de preferat foreach);
4. Pentru scrolling vei folosi CSS (creezi un div si in css ii dai optiunea overflow).


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 78 vizitatori