Fatal error: PHP warning in file /tmp/ec544dc7_TemplatePluginPrefilterLang.class.php (30): preg_replace_callback():

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

Heimdall
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 17, 2016 9:20 pm

Fatal error: PHP warning in file /tmp/ec544dc7_TemplatePluginPrefilterLang.class.php (30): preg_replace_callback():

Mesajde Heimdall » Lun Oct 17, 2016 9:28 pm

Nu am speranţe prea mari că o să pot rezolva treaba asta, dar poate cineva de pe aici se pricepe bine la php şi mă poate ajuta.


Captură: http://extrazoom.com/image-70122.html?heuln50x50
Fişier: https://mega.nz/#!uYgWmRTL!5ZyabPKnYWje ... QGrky7fmPk

Mulţumesc frumos!

Şi da, am înlocuit "preg_replace" cu "preg_replace_callback" şi am ajuns aici:

Captură: http://extrazoom.com/image-70124.html?heuln50x50

Mulţumesc!



takedown
Average Member
Mesaje: 153
Membru din: Joi Feb 07, 2013 8:50 pm
Contact:

Re: Fatal error: PHP warning in file /tmp/ec544dc7_TemplatePluginPrefilterLang.class.php (30): preg_replace_callback():

Mesajde takedown » Lun Oct 17, 2016 11:35 pm

Pai ultima eroare, dupa ce ai facut inlocuirea, spune ca parametrul 2 pentru functia preg_replace_callback() trebuie sa fie o functie valida, fie introdusa direct ( folosind o functie anonima ), fie ca string, uite un exemplu:

Cod: Selectaţi tot

<?php
// this text was used in 2002
// we want to get this up to date for 2003
$text = "April fools day is 04/01/2002\n";
$text.= "Last christmas was 12/24/2001\n";
// the callback function
function next_year($matches)
{
  // as usual: $matches[0] is the complete match
  // $matches[1] the match for the first subpattern
  // enclosed in '(...)' and so on
  return $matches[1].($matches[2]+1);
}
echo preg_replace_callback(
            "|(\d{2}/\d{2}/)(\d{4})|",
            "next_year",
            $text);

?>


Parametrul doi este numele functiei next_year() si aceasta functie face return la ceva, te poti uita aici si gasesti mai multe informatii, http://php.net/manual/ro/function.preg- ... llback.php

Evident, se poate folosi si o metoda statica a unui obiect, dar intrebarea este, WCF::getLanguage() face return la ce obiect? Am observat ca folosesti method chanining, cu alte cuvinte, WCF::getLanguage() face return la un obiect, apoi, folosind acest obiect returnat, apelezi metoda get().

Heimdall
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 17, 2016 9:20 pm

Re: Fatal error: PHP warning in file /tmp/ec544dc7_TemplatePluginPrefilterLang.class.php (30): preg_replace_callback():

Mesajde Heimdall » Mar Oct 18, 2016 12:03 am

Habar nu am să fac treaba asta, dacă vrei să mă crezi. Poţi face tu asta, te rog frumos? Asta dacă nu este complicat.
Nu prea-mi permit să te rog asta, dar...
Am ajuns aici în urma încercării de a instala Woltlab.
Dacă nu se poate, este ok. Mulţumesc oricum pentru ajutor. Apreciez.

takedown
Average Member
Mesaje: 153
Membru din: Joi Feb 07, 2013 8:50 pm
Contact:

Re: Fatal error: PHP warning in file /tmp/ec544dc7_TemplatePluginPrefilterLang.class.php (30): preg_replace_callback():

Mesajde takedown » Mar Oct 18, 2016 12:07 am

Uite, ti-am creat aici un exemplu:

Cod: Selectaţi tot

<?php

$text = "April fools day is 04/01/2002\n";
$text.= "Last christmas was 12/24/2001\n";

class Test
{
   public function get($matches)
   {
      return $matches[0];
   }
}

class WCF
{
   public static function getLanguage()
   {
      return new Test();
   }
}

// de aici aplici ce am facut eu
$obj = call_user_func(['WCF', 'getLanguage']);

$result = preg_replace_callback(
            "|(\d{2}/\d{2}/)(\d{4})|",
            [$obj, 'get'],
            $text);

var_dump($result);


Exemplu de mai sus te ajuta sa intelegi ce trebuie sa faci si cum trebuie sa faci.

Heimdall
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 17, 2016 9:20 pm

Re: Fatal error: PHP warning in file /tmp/ec544dc7_TemplatePluginPrefilterLang.class.php (30): preg_replace_callback():

Mesajde Heimdall » Mar Oct 18, 2016 12:39 am

Cristian Drăgan (în poza de profil este o mașină). Mulțumesc!

Heimdall
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 17, 2016 9:20 pm

Re: Fatal error: PHP warning in file /tmp/ec544dc7_TemplatePluginPrefilterLang.class.php (30): preg_replace_callback():

Mesajde Heimdall » Mar Oct 18, 2016 8:40 am

Am copiat codul dat de tine, şi primesc asta:
"Fatal error: Class declarations may not be nested in /tmp/7976549c_TemplatePluginPrefilterLang.class.php on line 36"

takedown
Average Member
Mesaje: 153
Membru din: Joi Feb 07, 2013 8:50 pm
Contact:

Re: Fatal error: PHP warning in file /tmp/ec544dc7_TemplatePluginPrefilterLang.class.php (30): preg_replace_callback():

Mesajde takedown » Mar Oct 18, 2016 3:41 pm

Aceasta eroare fatala apare atunci cand in interiorul unei clase ai declarat o alta clasa, ceva de genul:

Cod: Selectaţi tot

<?php

class Person
{
    class Man
    {
   
    }
}


Deschide acel fisier care genereaza eroarea si gaseste randul ( 36 ) unde apare problema, care de asemenea, iti este oferit in mesajul primit ca eroare.

Ma gandesc ca poate este ceva in neregula cu versiunea de PHP folosita.Uita-te la cerintele necesare instalarii acelui script si la ceea ce ai tu pe server.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fatal error: PHP warning in file /tmp/ec544dc7_TemplatePluginPrefilterLang.class.php (30): preg_replace_callback():

Mesajde Birkoff » Mar Oct 18, 2016 3:43 pm

nu trebuie sa copiezi codul, e dat doar ca exemplu (asta daca vrei sa inveti programare) ca sa intelegi ce trebuie sa faci (ti sa si zis ca e exemplu)
daca vrei sa iti corecteze altul codul, pune un anunt special pentru asta in sectiunea cerere oferta si vezi cine se baga si cat costa (sau ofera tu un pret)

aici vii ca sa inveti si ti se dau exemple si solutii cand te blochezi pana intelegi, sau vii ca si client, platesti si ti se face ce vrei de pretul respectiv.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 54 vizitatori