Problema baza de date

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

dundache
Average Member
Mesaje: 55
Membru din: Joi Oct 08, 2009 11:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Problema baza de date

Mesajde dundache » Mie Mai 13, 2015 4:14 pm

Salutare!

Am intampinat o problema si am nevoie de un sfat daca se poate. Lucrez la un site in care exista comentariile utilizatorilor. Doresc ca fiecare cand intra in cont sa vada ultimele comentarii la ce au scris ei. Acest lucru am facut dar exista o problema: daca acel utilizator daca s-a logat ieri de exemplu si el comenteaza azi, iar comentariile au fost facut azi ii apare acele comentarii ca fiind noi. In baza de date am last_login in tabela utitlizatori, iar la comentarii am data_added. Sql-ul meu este :

Cod: Selectaţi tot

SELECT COUNT(`id`) as id FROM `comentarii` WHERE id_comentariu='".$id."' AND date_added>='".$data."'


Multumesc!



takedown
Average Member
Mesaje: 153
Membru din: Joi Feb 07, 2013 8:50 pm
Contact:

Re: Problema baza de date

Mesajde takedown » Mie Mai 13, 2015 4:47 pm

dundache scrie:Salutare!

Am intampinat o problema si am nevoie de un sfat daca se poate. Lucrez la un site in care exista comentariile utilizatorilor. Doresc ca fiecare cand intra in cont sa vada ultimele comentarii la ce au scris ei. Acest lucru am facut dar exista o problema: daca acel utilizator daca s-a logat ieri de exemplu si el comenteaza azi, iar comentariile au fost facut azi ii apare acele comentarii ca fiind noi. In baza de date am last_login in tabela utitlizatori, iar la comentarii am data_added. Sql-ul meu este :

Cod: Selectaţi tot

SELECT COUNT(`id`) as id FROM `comentarii` WHERE id_comentariu='".$id."' AND date_added>='".$data."'


Multumesc!


Incearca sa te exprimi mai corect....

dundache
Average Member
Mesaje: 55
Membru din: Joi Oct 08, 2009 11:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema baza de date

Mesajde dundache » Mie Mai 13, 2015 4:58 pm

Incerc sa fiu mai explicit:
- data logarii utilizatorilui X a fost ieri
- el a facut comentarii la anumite postari
- el se logheaza azi si vrea sa vada ce comentarii noi au fost adaugate
- in baza de date afisez ultimile comentarii la care a scris ceva care au data adaugarii mai mare ca data ultimei lui logari in sistem
Problema apare atunci cand de la ultima lui logare s-au facut de ex 5 comentarii iar el comenteaza acum. Lui o sa-i afiseze 5 comentarii noi deoarece afisarea din baza de date se face in functie de ultima lui accesare.

Off. sper ca m-am facut mai inteles acum...
multumesc

ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: Problema baza de date

Mesajde ViezuREX » Vin Mai 15, 2015 10:46 pm

De ce nu folosesti ca referinta, pentru un anumit topic, data ultimului comentariu facut de userul respectiv?

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Problema baza de date

Mesajde mihaitha » Sâm Mai 23, 2015 1:03 am

dundache scrie:Problema apare atunci cand de la ultima lui logare s-au facut de ex 5 comentarii iar el comenteaza acum. Lui o sa-i afiseze 5 comentarii noi deoarece afisarea din baza de date se face in functie de ultima lui accesare.

Cand scoti din baza de date comentariile respective, nu ii filtrezi propriile comentarii din query? Daca nu, de ce? Nu are sens ca aceste notificari sa includa si comentariile user-ului logat, numai cele ale altor useri.

CristianG
Average Member
Mesaje: 85
Membru din: Mie Oct 30, 2013 4:45 pm

Re: Problema baza de date

Mesajde CristianG » Lun Mai 25, 2015 3:41 pm

In primu rand ca sa fi ajutat aici trebuie sa explici cat mai exact ce doresti sa obti din sql`ul oferit de mai sus !

In primu rand este corect query`ul tau dar nu am de unde sa ghicim ce ai facut tu acolo normal e bine sa postezi codul care face procesarea si codul de afisiare pentru a iti oferi o solutie !

In cazul tau trebuie specificat daca exista o limita sau nu ... daca postarile tele sunt facute din zi in zi si tu ai facut ca sa ia din query postarile doar in ziua care este atunci nu are cum sa iti afsieze altceva !

Exact cum am specificat mai sus posteaza codul complet pentru a fi indrumat !


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 46 vizitatori