Nici primul, nici ultimul

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nici primul, nici ultimul

Mesajde Birkoff » Vin Noi 13, 2015 10:34 pm

necuratu scrie:34 de ani si vrei sa fii programator ... no offence da nu se poate ...mai ales ca incepi de la 0
un script kiddy poate ...
vad foarte multi care se cheama " programatori" dar habar nu au ce aia indent ... sau psr-0 ....
de namespace ce sa le mai zici ...
eu zic sa te bagi mai degraba pe vanzari si alceva lasa munca de programatori oamenilor care au facut o facultate ...


varsta nu conteaza daca iti place ce faci, eu php-ul cam tot pe la varsta aia m-am apucat de el.
si ce treaba are programarea cu facultatea, nu inteleg :))

daca nu il poti ajuta, macar abtine-te de la a critica (la asta vad ca sunt cei mai tari romanii)


1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

BIT2GB1
PHPRomania Supporter
Mesaje: 21
Membru din: Joi Noi 12, 2015 1:43 am

Re: Nici primul, nici ultimul

Mesajde BIT2GB1 » Sâm Noi 14, 2015 12:08 pm

Mare dreptate, si cum am zis cu un mesaj mai sus , sunt anul 2 si nimic ce se aplica pe web nu am invatat asa ca nu vad care e avantajul unei facultati inafara de faptul ca iti ofera sanse in plus la angajare!

ciprianv
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 13, 2014 1:30 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Nici primul, nici ultimul

Mesajde ciprianv » Lun Noi 16, 2015 8:32 am

BIT2GB1 scrie:ciprianv tin sa te anunt ca te felicit pt ceea ce ai realizat, legat de ce spunea acest celebru @necuratu tin sa il anunt (pe numere, ca asa ii place) urmatoarele:

1. sunt student anu 2 la calculatoare UTCN
2. pana in acest moment nimic aplicat pe web nu am invatat! anul 1 a fost un mare CaCa* facand 6 matematici si 2 materii aplicate si alea putin mai mult in urma fata de actual si anume PC (programare calculator limbaj C) si ASDN ( analiza sistemelor numerice) in care foloseam porti logice si circuite, asta mi.a placut ca parte practica dar ca si aplicabilitate... nu stiu ce sa spun
3. Nimic din mediul universitar nivel licenta nu te invata cum sa iti faci o baza de date MySql si cum sa faci un get sau sa editezi ceva intr.o baza de date!
4. Ok ai o facultate in domeniu si?? Nimic ce tine de web (php html mysql asp.net java jquery css xhtml ) sau SEO platforme CMS phpbb sau orice nu gasesti la un profesor doar daca e pasionat si nici el nu are placerea de pierde timpul cu asta pt ca in general are 50 ani + iar rabdarea si dorinta de a studia noutatile nu ii sunt puncte forte!
5. Nu vreau sa aud de la cineva ca nu am dat la facultate prea des sau orice alta minune de gen pt ca am intrat al 67 dupa admitere din mate cu mult peste nivelul de bac (cine stie cunoaste!) si am avut o restanta la Analiza Liniara (ceea ce nu prea are legatura cu programarea) si ca un plus ca sa intelegeti despre ce mediu academic vorbesc din 297 de elevi dupa sesiune persoane care au luat toate examenele au fost 13%-18%
Inca o data felicitari ciprianv si google ar trebui sa fie prietenul oricarui incepator ba chiar mai mult si a programatorilor care profeseaza !
O seara placuta!


Multumesc.

BIT2GB1
PHPRomania Supporter
Mesaje: 21
Membru din: Joi Noi 12, 2015 1:43 am

Re: Nici primul, nici ultimul

Mesajde BIT2GB1 » Lun Noi 16, 2015 9:43 am

Nu ai pentru ce multumi fiindca nu te ridic in slavi ci trebuie lumea sa inteleaga ca facultatea e doar o carte de vizita nu reprezinta neaparat cunostintele!
Esti de apreciat in schimb pt curaj si pt inversunarea pe care ai aratat.o , reusind sa inveti aceste lucruri chiar daca tu erai axat pe altceva!

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nici primul, nici ultimul

Mesajde vectorialpx » Mar Noi 17, 2015 2:47 pm

BIT2GB1 scrie:1. sunt student anu 2 la calculatoare UTCN
2. pana in acest moment nimic aplicat pe web nu am invatat! anul 1 a fost un mare CaCa* facand 6 matematici si 2 materii aplicate si alea putin mai mult in urma fata de actual si anume PC (programare calculator limbaj C) si ASDN ( analiza sistemelor numerice) in care foloseam porti logice si circuite, asta mi.a placut ca parte practica dar ca si aplicabilitate... nu stiu ce sa spun
3. Nimic din mediul universitar nivel licenta nu te invata cum sa iti faci o baza de date MySql si cum sa faci un get sau sa editezi ceva intr.o baza de date!
4. Ok ai o facultate in domeniu si?? Nimic ce tine de web (php html mysql asp.net java jquery css xhtml ) sau SEO platforme CMS phpbb sau orice nu gasesti la un profesor doar daca e pasionat si nici el nu are placerea de pierde timpul cu asta pt ca in general are 50 ani + iar rabdarea si dorinta de a studia noutatile nu ii sunt puncte forte!
5. Nu vreau sa aud de la cineva ca nu am dat la facultate prea des sau orice alta minune de gen pt ca am intrat al 67 dupa admitere din mate cu mult peste nivelul de bac (cine stie cunoaste!) si am avut o restanta la Analiza Liniara (ceea ce nu prea are legatura cu programarea) si ca un plus ca sa intelegeti despre ce mediu academic vorbesc din 297 de elevi dupa sesiune persoane care au luat toate examenele au fost 13%-18%
Inca o data felicitari ciprianv si google ar trebui sa fie prietenul oricarui incepator ba chiar mai mult si a programatorilor care profeseaza !
O seara placuta!

Nu doream sa comentez dar... vad ca tot mai multi descurajeaza mersul la facultate.
Multa lume zice ca nu-ti trebuie facultate, ca nu te invata nimic aia acolo.
Asta este foarte gresit si promovat aiurea!

Facultatea te invata multe. Este datoria ta sa filtrezi ce te intereseaza.
Este datoria ta sa iti alegi o facultate relevanta.
Nu zic ca e usor, zic doar ca trebuie sa alegi bine.

Dupa cum vad eu BIT2GB1,
1. Felicitari! Keep going!
2. Anul intai este complex pentru toti. Te acomodezi cu sistemul. De la liceu la facultate se face o trecere. Este dura, ca sa te inveti cu ritmul. Daca s-ar preda matematici speciale in anul 3 nu s-ar duce nici dracu'. Si eu am facut in anul 1. Le-am inghitit, am trecut cu 5 sau 7 (nu mai stiu sigur). Trebuie sa intelegi un lucru: facultatea preda pentru toti, nu doar pentru tine! Poate unii vor dori sa aplice matematici in sisteme computerizate. Ei ce ar trebui sa faca? Sa invete C++? Nu, trebuie sa stie intai matematica d-aia dubioasa.
3. Facultatea te invata sa gandesti logic si, in primul rand, sa inveti. Facultatea iti deschide mintea, fie ca vrei sa crezi sau nu. Fara facultate nu stii sa citesti corect un manual. Evident, daca te duci la scoala degeaba, ca sa socializezi si sa stai pe facebook sau, nu te duci deloc, atunci da... facultatea nu te invata nimic (pentru ca esti absent continuu!). Probabil ca vei avea si curs de SQL. Ai rabdare.
4. La noi nu exista facultate de web. Nu cred ca exista nicaieri. Sau, nu stiu eu. Exista foarte multe resurse, poti avansa foarte usor daca ai o baza logica si, foarte important, o baza in programare.
5. Felicitari! Cum ziceam, tot inainte.

Si, inca ceva:
O universitate iti deschide noi oportunitati. Cunosti oameni noi, cunosti tehnologii noi (sau vechi, dar inca utilizate) si poti vedea cu ochii tai ca ai o concurenta. Cunosti oameni asemeni tie. Eu am invatat cate ceva in facultate. Cine si-a ales facultatea de agricultura n-o sa invete OOP, este destul de clar. Facultatea ta ar trebui sa te invete si ceva programare. Cum ziceam, ai rabdare!

Pe de alta parte
necuratu scrie:1 niciodata nu o sa fii instare sa faci proiecte tinand cont de scalare
2 o sa fii un programator mediocru care face un site pe un framework in 1-2 luni cred de unu singur CRUD and shit
3 ce te face sa crezi ca stie de psr-0 ?
4 la facultate se face si Coding Practices
5 sunt satul de preluat proiecte facute de unii care nu au auzit in viata lor de minify,de beautify de pluginuri de practice-uri bune

1. Mama Omida, is that you?!
2. Tata Omida?!
3. Oamenii mai comunica... why do you care?
4. True! Dar se pot invata si on-line.
5. Asta e total irelevant!

Facultatea nu iti garanteaza ca esti destept.
Nu! Doar iti deschide drumul. Daca o iei pe cai gresite, poti sa ai si 5 facultati.

Se poate sa inveti si fara facultate doar ca e mult mai greu.
ciprianv, felicitari! Daca reusesti ceva te poti lauda cu faptul ca nu ai facultate.

BIT2GB1
PHPRomania Supporter
Mesaje: 21
Membru din: Joi Noi 12, 2015 1:43 am

Re: Nici primul, nici ultimul

Mesajde BIT2GB1 » Mie Noi 18, 2015 12:57 am

Dupa cum vad eu BIT2GB1,
1. Felicitari! Keep going!
2. Anul intai este complex pentru toti. Te acomodezi cu sistemul. De la liceu la facultate se face o trecere. Este dura, ca sa te inveti cu ritmul. Daca s-ar preda matematici speciale in anul 3 nu s-ar duce nici dracu'. Si eu am facut in anul 1. Le-am inghitit, am trecut cu 5 sau 7 (nu mai stiu sigur). Trebuie sa intelegi un lucru: facultatea preda pentru toti, nu doar pentru tine! Poate unii vor dori sa aplice matematici in sisteme computerizate. Ei ce ar trebui sa faca? Sa invete C++? Nu, trebuie sa stie intai matematica d-aia dubioasa.
3. Facultatea te invata sa gandesti logic si, in primul rand, sa inveti. Facultatea iti deschide mintea, fie ca vrei sa crezi sau nu. Fara facultate nu stii sa citesti corect un manual. Evident, daca te duci la scoala degeaba, ca sa socializezi si sa stai pe facebook sau, nu te duci deloc, atunci da... facultatea nu te invata nimic (pentru ca esti absent continuu!). Probabil ca vei avea si curs de SQL. Ai rabdare.
4. La noi nu exista facultate de web. Nu cred ca exista nicaieri. Sau, nu stiu eu. Exista foarte multe resurse, poti avansa foarte usor daca ai o baza logica si, foarte important, o baza in programare.
5. Felicitari! Cum ziceam, tot inainte.

Si, inca ceva:
O universitate iti deschide noi oportunitati. Cunosti oameni noi, cunosti tehnologii noi (sau vechi, dar inca utilizate) si poti vedea cu ochii tai ca ai o concurenta. Cunosti oameni asemeni tie. Eu am invatat cate ceva in facultate. Cine si-a ales facultatea de agricultura n-o sa invete OOP, este destul de clar. Facultatea ta ar trebui sa te invete si ceva programare. Cum ziceam, ai rabdare!


Vectorialpx, ok un an ciudat si nu pot spune ca am avut absente de la cursuri pt ca era obligatorie 70% prezenta(la fiecare materie in parte) am avut 16-18 absente pe tot anul la toate materiile ceea ce sa fim seriosi nu cred ca e rau, avand in vedere ca in liceu aveam minim dublu, putand mentiona ca am fost la un liceu de renume din Cluj, Emil Racovita.
Trecand peste asta chiar azi am avut ASDN si doamna aia , sigur are distinctia de asistent, preda ea acolo cum se face o numaratoare, si eu am mers sa o intreb ceva si anume daca CLK Si clear le luam ca si constante fixe sau mobile adica de la switch sau legate direct la VCC/GND si imi spune distinsa doamna " Da uita-te in carte ca scrie tot!" Si asta e experienta de azi pt ca saptamanal exista ceva de genul incepand de la a nu sti sa deschida un program (Activ HDL pt cine stie) sau pana a ajunge ca eu, conspecand lectia sa stiu mai mult ca ea...
Nu se face administrare de DB SQL/Mysql doar pachetul Microsoft si anume acces care ok arata frumos colorat doar clickuri dar... sa il aplici in real life nu stiu cum e.. nu cred ca e posibil sincer nici nu stiu daca mai mult decat acele sabloane care le vezi prin programul Acces poti face altceva.. putin java putin C putin asp.net si in mare parte cam atat, a da sa nu uit, ce m.a entuziasmat a fost ca vom face sisteme de operare , linux... si cam atat, Sunt total de acord cu tine ca facultatea si in genral un liceu sau niste studii de profil real iti organizeaza mintea si vezi lucrurile mai clar, si da sa recunosc putina dar foarte putina baza de programare. Din punctul meu de vedere facultatea fiind "optionala" referindu-ma ca nu e obligatorie prin lege (10 clase) ar trebui sa iti ofere oportunitati mai largi si anume sa studiezi ceea ce tu iti doresti, avand 2-3 materii obligatorii si in rest sa iti construiesti tu materia. Nu vad la ce ma va ajuta atata matematica pe mine, inafara de a pica examene si nu vad la ce ma va ajuta faptul ca imi ascut urechile si ochii ca sa aud si vad o baba care scoate sunete de 15db pt ca nu o auzi nici din randul 1 , urmand sa te scoata afara pt ca il intrebi pe cel de langa "Ba coite ce ai scris acolo?"
Oricum sunt un om care prefer viata si nu sunt genul de fraier caresa ii pupe in cur pe profi, prefer sa merg cu prieteni/prietena la o cabana sa beau 1 sticla de ceva sa merg in club... la 20 de ani din pucntul meu de vedere e perioada care iti da energie pt tot restul vietii, acum iti traiesti si iti poti trai viata asa cum doresti pt ca pana acum ai fost "prea mic" si va urma sa fii "prea mare" avand multe alte responsabilitati :) dar cred ca am deviat ceva de la subiect si aici e mai degraba un articol de blog decat o postare despre php si aprecierea lui ciprianv. Daca vede ciprian mesajul sau oricine e din cluj si ar fi tentat de o bere si o poveste, poate si un proiect o idee din care sa facem un venit sau stiu eu doar barfe eu sunt deschis :)


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 56 vizitatori