intrebare?

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

rmman11
Junior Member
Mesaje: 40
Membru din: Joi Feb 04, 2010 1:43 pm
Localitate: Targ-Mures
Contact:

intrebare?

Mesajde rmman11 » Sâm Feb 01, 2014 12:47 pm

cum putem scapa de siteuri gen:lucreazaonline.com viespar.ro,neoubux,risingtraffic.com ,care dupa parea mea sunt scam-uri?
ce parere aveti despre celalate siteuri care spune ca faci click si le vizualizeizi poti castiga anumita suma plus sa mai aduci refferali?
Cum as putea sa invat sa fac jocuri pe platforma unui framework sau php am vazut ca jocuri simple se pot face in php?

CodeIgniter este un framework bun dupa care as putea invata mvc si programare web?

Eu am observat care are structura interesanta si mult mai simplista si mai rapid decat la cele framework (ex:Zend care complica intr-un fel lucrurrile chiar la versiunea recenta aparuta)

Apoi cred ca poti invata mvc si php pe CodeIgniter asta e parerea mea din cate am observat desi de 2 saptamanii il studiez.

Construirea unui site pe o un framework il face mai rapid?

Eu nu inteleg de ce se foloseste wordpress si joomla pentru construirea unui site?(desi nu lucrez in domeniu)

Securizarea un site de la zero banuiesc si un programatorul il poate face.
Ultima oară modificat Dum Aug 30, 2015 8:26 pm de către rmman11, modificat de 2 ori în total.



moof2010
Average Member
Mesaje: 55
Membru din: Sâm Aug 17, 2013 10:54 pm

Re: intrebare?

Mesajde moof2010 » Sâm Feb 01, 2014 3:44 pm

Ca sa se modifice fara refresh trebuie sa faci mai mult decat php.

Ce vezi tu este interpretarea browserului dupa citirea informatiei de la server, ca sa vezi altceva trebuie refresh.

Poti apela la jquery sa faci modificarea intr-un fisier extern si sa pui rezultatul acolo pe care sa il preiei in pagina pe care o doresti fara a mai fi nevoit sa dai refresh

Avatar utilizator
inginerul
Average Member
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Dec 01, 2012 11:34 pm
Contact:

Re: intrebare?

Mesajde inginerul » Sâm Feb 01, 2014 9:10 pm

pai ar trebui sa functioneze cum ai facut tu cu header:location
depinde care e structura siteului, cum functioneaza.
care este numele paginii care afiseaza userii din bd si care este numele paginii care contine scriptul ce face insertul in bd?
dupa felul in care ai explicat banuiesc ca scriptul de afisare a userilor se afla in aceeasi pagina cu cel de inserare a userilor in bd.

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare?

Mesajde vectorialpx » Dum Feb 02, 2014 11:12 am

O regula simpla, pe care sa o iei in considerare de fiecare data:

Cod: Selectaţi tot

<?php
// ....
header('Location:...');
// urmeaza
exit;

 


Explicatia e simpla:
codul nu isi opreste executia la header, acesta este primit de server care trimite un 302 browserului (pentru redirect) insa tot ce este mai jos de header este executat, daca nu pui die sau exit.


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 32 vizitatori