Scurtaturi si exercitiu

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

Lungu9
New Member

Scurtaturi si exercitiu

Mesajde Lungu9 » Vin Ian 18, 2013 7:11 pm

Salut! Recent am vizionat ceva la televizor, dar nu am prins toata bucata si sunt interesat la ce se referea tipul. Tipul tocmai folosise un termen(parte pe care nu am prinso) iar apoi l-a definit si a zis ca in general el cumva lucreaza pe siteuri "deja facute" adica configureaza bazele de date de la zero dar ia infatisarea de la alte siteuri ale lui sau de pe internet, pentru a nu mai pierde timpul cu masuratori sau chestii de genul. Cum se cheama si unde gasesc asa ceva? Si a doua chestie de care as avea nevoie ar fi exercitiul. Adica eu sunt inca elev si sunt obisnuit ca dupa ce invat ceva nou sa fac aplicatii, care de obicei sunt de la grad mic de dificultate spre mai mare. Ceva de genul as avea nevoie si acum. In sensul ca eu am invatat php si design de unul singur, dar in afara de ce facea ala in tutoriale sau chestii aproximative nu prea am facut. Am incercat eu sa creez un site dar ne fiind pentru ceva anume la un moment dat mam blocat pentru ca ceea ce aveam eu in cap era prea greu. As fi recunoscator daca mi-ati recomanda ceva exercitiu si daca se poate pe categorii de dificultate. Multumesc mult!

ViezuREX
Senior Member

Re: Scurtaturi si exercitiu

Mesajde ViezuREX » Vin Ian 18, 2013 7:46 pm

Copierea de aplicatii software (site-uri) fara acordul proprietarului, reprezinta si in Romania o infractiune. Asta inseamna ca ceea ce ai "prins" tu la televizor probabil ca nu ai inteles exact.
In ceea ce priveste "calitatea" ta de elev iti recomand ca inainte de a intra in discutii cu alte persoane sa mai studiezi un pic si la limba romana, stiu ca nu e cu PHP dar ... ajuta

Lungu9 scrie:Salut! Recent am vizionat ceva la televizor, dar nu am prins toata bucata si sunt interesat la ce se referea tipul. Tipul tocmai folosise un termen(parte pe care nu am prins-o) iar apoi l-a definit si a zis ca in general el cumva lucreaza pe siteuri "deja facute" adica, configureaza bazele de date de la zero dar ia infatisarea de la alte siteuri ale lui sau de pe internet, pentru a nu mai pierde timpul cu masuratori sau chestii de genul asta. Cum se cheama si unde gasesc asa ceva? Si a doua chestie de care as avea nevoie ar fi exercitiul. Adica eu sunt inca elev si sunt obisnuit ca dupa ce invat ceva nou sa fac aplicatii, care de obicei sunt de la grad mic de dificultate spre mai mare. Ceva de genul asta as avea nevoie si acum. In sensul ca eu am invatat php si design de unul singur, dar in afara de ce facea ala in tutoriale sau chestii aproximative nu prea am facut. Am incercat eu sa creez un site dar nefiind pentru ceva anume la un moment dat m-am blocat pentru ca ceea ce aveam eu in cap era prea greu. As fi recunoscator daca mi-ati recomanda ceva ca exercitiu si daca se poate pe categorii de dificultate. Multumesc mult!

Lungu9
New Member

Mesajde Lungu9 » Sâm Ian 19, 2013 1:18 pm

ViezuREX scrie:Copierea de aplicatii software (site-uri) fara acordul proprietarului, reprezinta si in Romania o infractiune. Asta inseamna ca ceea ce ai "prins" tu la televizor probabil ca nu ai inteles exact.

Ba am inteles exact si chiar am gasit si interviul. Am zis ca tipul copia de la el (ceea ce in nici un univers nu este furt) sau de la alte siteuri de pe net, adica intrate pe niste siteuri de unde downloada "template-uri" (acesta fiind si termenul de care eram interesat) ceea ce nici asta nu este furt. Deci decat sa ma critici si sa imi explici ca eu am inteles prost sau ca nu stiu sa scriu, mai bine dai un raspuns care sa ma ajute sau, daca nu (te) pricepi, nu dai nici unul, cum fac toti ceilalti care doar citesc posul. Multumesc pentru intelegere si pentru (ne)ajutor.

l33t
Senior Member

Mesajde l33t » Sâm Ian 19, 2013 3:08 pm

Lungu9 scrie:
ViezuREX scrie:Copierea de aplicatii software (site-uri) fara acordul proprietarului, reprezinta si in Romania o infractiune. Asta inseamna ca ceea ce ai "prins" tu la televizor probabil ca nu ai inteles exact.

Ba am inteles exact si chiar am gasit si interviul. Am zis ca tipul copia de la el (ceea ce in nici un univers nu este furt) sau de la alte siteuri de pe net, adica intrate pe niste siteuri de unde downloada "template-uri" (acesta fiind si termenul de care eram interesat) ceea ce nici asta nu este furt. Deci decat sa ma critici si sa imi explici ca eu am inteles prost sau ca nu stiu sa scriu, mai bine dai un raspuns care sa ma ajute sau, daca nu (te) pricepi, nu dai nici unul, cum fac toti ceilalti care doar citesc posul. Multumesc pentru intelegere si pentru (ne)ajutor.

@Lungu9 tu l-ai votat pe Ponta, nu? http://en.wikipedia.org/wiki/Plagiarism#Self-plagiarism (sper ca stai mai bine la engleza, nu a gasit termenul in varianta romaneasca, la Plagiat).
Ceea ce conteaza: sub ce licenta este oferit codul si cine detine drepturile de autor. Licentele iti pot permite sa folosesti codul scris de altcineva cu sau fara plata, sa il modifici, sa il vinzi/oferi mai departe; in unele cazuri cand il dai mai departe, trebuie sa-l dai cu aceasi licenta.
Cand esti angajat sau freelancer, codul apartine celui care da banii.

ViezuREX
Senior Member

Mesajde ViezuREX » Sâm Ian 19, 2013 4:56 pm

Poate ca inainte de a face acuzatii de genul "nu te pricepi" sau "mai bine dai un raspuns care sa ma ajute" ... ar fi fost util sa vezi care e activitatea mea pe acest forum ... asa ca BA! daca vrei sa fii ajutat trebuie sa ai decenta de a accepta si un raspun care poate nu iti face placere, mai ales ca a fost la obiect.

double-bit
PHPRomania Supporter

Mesajde double-bit » Sâm Ian 19, 2013 6:27 pm

l33t scrie:Cand esti angajat sau freelancer, codul apartine celui care da banii.

Depinde de licenta. Daca eu iti fac tie un plugin de wordpress cu 15-20$, vrei ca tu sa ai drepturile acelui cod? Sub nici o forma, daca vrei drepturile, e 100-150 sau poate chiar mai mult. Asa ca asta nu e o regula predefinita.

Lungu9
New Member

Mesajde Lungu9 » Sâm Ian 19, 2013 10:52 pm

Multumesc pentru raspunsuri. Asa ceva cautam http://www.freewebsitetemplates.com/.

Înapoi la “PHP Incepători”