Diferenta intre Internet Explorer si Google Chrome

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

tengelmann
PHPRomania Supporter
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 13, 2010 11:02 am

Diferenta intre Internet Explorer si Google Chrome

Mesajde tengelmann » Mar Feb 21, 2012 10:02 pm

Buna Seara tuturor !

Pe site-ul firmei noastre www.gdmr.ro avem un meniu "calculator" care permite dimensionarea unui sistem electric. Pentru a-l folosi, utilizatorul introduce un user si o parola in "pagina1.php" dupa care isi face calculul.
Poate fi uneori nevoie sa revina in pagina "pagina1.php", de aceea am folosit (adica initializat) o variabila sesiune $_SESSION ca sa stiu daca userul intra prima oara pe acea pagina sau daca a fost deja acolo, s-a logat si acum doar revine pentru modificari.

In Google Chrome sau Mozilla de ex. variabila $_SESSION functioneaza corect, nu se mai cere re-logarea userului, daca folosesc insa Internet Explorer, de fiecare data cand ma intorc la "pagina1.php" mi se cere sa ma loghez din nou. Oare de ce ? De ce IE 8.0 se comporta altfel ? Cum sa fac sa obtin acelasi comportament in IE 8.0 ca si in Mozilla sau Goofle Chrome ?

Multumesc.



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mie Feb 22, 2012 4:50 am

sesiunile se tin pe server, singura comunicare cu browserul vizitatorului tine de un cookie care identifica id-ul sesiunii respective...

probabil ca pe browserul respectiv nu se permit cookie-uri sau setarile de sesiune din scriptul tau sunt gresite...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 89 vizitatori