Stergere data din db in functie de optiunea userului

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

tengelmann
PHPRomania Supporter
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 13, 2010 11:02 am

Stergere data din db in functie de optiunea userului

Mesajde tengelmann » Mar Oct 05, 2010 2:54 pm

Buna Ziua !

Imi propun sa sterg un rand dintr-o baza de date (stiu cum sa fac asta), dar numai dupa ce utilizatorul da raspunsul "yes" la un confirm tip Javascript (window.confirm()).
Asadar folosesc aici un script Javascript.
Deci cum pot lansa (sau nu) in executie scriptul php de stergere a datelor din db in functie de raspunsul dat de utilizator la acest window.confirm() ?

Si inca ceva. Am scris scriptul php de stergere intr-un fisier separat "sterge.php". Atunci cand accept stergerea mi se deschide o noua fereastra cu acest "sterge.php" desi eu as vrea sa nu se deschida ci sa ramana acolo fereastra intiala (main.php). Cum fac asta, ca lucrulrile sa se petreaca numai in fundal, fara ca utilizatorul sa vada fereastra "sterge.php"?

Va multumesc anticipat, sunteti un site si un forum excelent, felicitari.



nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Mar Oct 05, 2010 3:02 pm

Tre sa lucrezi cu ajax daca vrei sa trimiti info de la JS la server.

De ce nu faci un formular simplu in PHP?

alexandru_24
Senior Member
Mesaje: 261
Membru din: Mar Iul 11, 2006 11:27 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde alexandru_24 » Mar Oct 05, 2010 5:22 pm

Incearca asa ceva.

Cod: Selectaţi tot

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
<title>Untitled Document</title>
<script type="text/javascript">
function confirmare(url, msg) {
   if (confirm(msg)) {
      document.location = url;   
   }
}
</script>
</head>

<body>
<a href="#" onclick="javascript:confirmare('http://www.google.ro', 'Vrei sa vizitezi pagina google.ro?');">click!</a>
</body>
</html>

Poti vedea exemplu la unul dintre site-urile mele din semnatura la cosul de cumparaturi in momentul in care doresti sa stergi un produs din cos.

P.S Si ca sa-ti ramana tot pe pagina dorita, respectiv main.php, in fisierul sterge.php trimiti un header dupa ce se executa stergerea din baza de date.

Cod: Selectaţi tot

header("Location: main.php");
exit;


Spor la treaba.
am un magazin online de baterii laptop www.baterii-laptop.com.ro si unul de gadgeturi, accesorii telefoane mobile, etc... www.abshop.ro

Avatar utilizator
boo
Senior Member
Mesaje: 267
Membru din: Mie Mar 24, 2004 8:16 pm
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde boo » Mar Oct 05, 2010 6:17 pm

Sunt doua modalitati prin care poti face ce vrei tu.
Prima si cea mai uzuala ar fi cu ajax. La apasarea butonului de stergere faci confirmul cu javascript si in functie de ok sau cancel apelezi functia ajax si iti incarci intr-un div setat cu display:none o pagina care iti ruleaza comenzile sql de stergere
A doua metoda ar fii cu un iframe in care faci cam la fel ce faci cu ajax numai ca de data asta incarci in iframe

Avatar utilizator
Sim Master
Average Member
Mesaje: 189
Membru din: Dum Aug 22, 2010 4:31 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Sim Master » Mar Oct 05, 2010 8:46 pm

iti incarci intr-un div setat cu display:none o pagina care iti ruleaza comenzile sql de stergere


dar cu ajax poti incarca o pagina si fara sa afisezi nimic si fara sa fie nevoie de div cu display:none :)

Avatar utilizator
boo
Senior Member
Mesaje: 267
Membru din: Mie Mar 24, 2004 8:16 pm
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde boo » Mar Oct 05, 2010 11:08 pm

Sim Master scrie:
iti incarci intr-un div setat cu display:none o pagina care iti ruleaza comenzile sql de stergere


dar cu ajax poti incarca o pagina si fara sa afisezi nimic si fara sa fie nevoie de div cu display:none :)


da, poti sa faci in multe felur,i cu div-uri sau fara, ai dreptate, eu am dat doar un exemplu acum depinde de fiecare cum vrea sa faca si de ce are nevoie mai departe

giulian9
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 12, 2016 12:57 pm

Re:

Mesajde giulian9 » Joi Feb 02, 2017 12:02 pm

boo scrie:Sunt doua modalitati prin care poti face ce vrei tu.
Prima si cea mai uzuala ar fi cu ajax. La apasarea butonului de stergere faci confirmul cu javascript si in functie de ok sau cancel apelezi functia ajax si iti incarci intr-un div setat cu display:none o pagina care iti ruleaza comenzile sql de stergere
A doua metoda ar fii cu un iframe in care faci cam la fel ce faci cu ajax numai ca de data asta incarci in iframe



Salut , cu problema asta imi bat si eu capul :bom: , m-am documentat un pic despre ajax , insa cum se poate apela functia dupa ce am apasat pe OK ?


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 60 vizitatori