Cum va puteti proteja site-ul

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mie Sep 14, 2011 8:09 pm

paulmarc eu folosesc myhost.ro de mai bine de 5 ani si nu am avut probleme... pe parte de securitate stau foarte bine (avand in vedere ca au ca si clienti neogen si altii de acelasi calibru) iar backup fac automat ei la fiecare 24 ore... iar ca si suport tehnic sunt foarte rapizi.
alte firme de hosting ar mai fi netarthost.com

cu altele cu care am lucrat nu le pot recomanda din diferite motive (calitate proasta, servicii proaste, diverse probleme...)


1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

sujith

Mesajde sujith » Vin Oct 21, 2011 6:21 am

thanks for sharing!!

XXN
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Joi Noi 24, 2011 9:41 pm

Mesajde XXN » Joi Dec 01, 2011 12:23 am

good topic

kara_regina
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 15, 2011 4:20 pm

Mesajde kara_regina » Joi Dec 15, 2011 4:34 pm

Foarte bine punctat, Felicitari!

Alexandru-Andrei
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 28, 2012 12:43 am

Mesajde Alexandru-Andrei » Mar Feb 28, 2012 1:13 am

Multumim!

claudiuxxx
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:35 pm

Mesajde claudiuxxx » Mie Mar 21, 2012 7:39 pm

interesant si foarte bun

WmaS
Average Member
Mesaje: 52
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 1:26 pm

Re: Cum va puteti proteja site-ul

Mesajde WmaS » Joi Aug 16, 2012 7:28 pm

Birkoff scrie:Scriu aici o modalitate de a preveni problemele pe care le puteti avea la site, iar daca aveti alte idei sau sugestii sunteti bineveniti sa contribuiti.

1. Creati backup zilnic, sau macar 1 data pe saptamana, atat la fisierele de pe server cat si la baza de date. Puteti seta asta automat din panoul de control daca nu o face automat hosting-ul la care sunteti.
2. Folositi ideea din tutorialul Verificarea site-ului pentru detectarea fisierelor modificate pentru verificarea integritatii fisierelor site-ului INAINTE sa faceti un update si apoi reindexati fisierele DUPA update. Astfel, daca un virus sau cineva va modifica un fisier puteti vedea data modificarii si care fisiere sunt modificate si apoi sa le studiati sa vedeti ce sa intamplat...
3. In cazul in care aveti un virus in pagini, scanati calculatorul propriu cu programe anti malware (recomand mbam care functioneaza in paralel cu antivirusul pe care il aveti) si dupa ce va devirusati calculatorul refaceti fisierele de pe site din backup. Pana nu va devirusati calculatorul orice modificare o faceti pe server prin ftp e inutila, pentru ca fisierele se vor salva pe ftp gata virusate.
4. Daca aveti un site scris pe cod propriu, verificati integritatea site-ului testand securitatea lui. Urmati regulile scrise in articolul de la php security cand scrieti codul ca sa nu aveti probleme. De asemenea puteti citi si tutorialele de la mine referitoare la securitate si atac (un search pe site dupa cuvintele astea si gasiti tutorialele)

Sper ca aceste recomandari sa fie de folos celor care au probleme de gen.


Legăturile nu merg, nu știu dacă e ceva de la mine sau de la sait. Îmi zice „pagină inexistentă”.

Firefox îmi zice asta, când încerc să accesez site-ul, dar nu tot timpul:

Pagina nu redirecționează corect

Firefox a detectat că serverul redirecționează cererea pentru această adresă într-un așa mod încât nu se va termina niciodată.

Problema poate apărea dacă dezactivați sau refuzați să acceptați cookie-uri.


Permit instalarea de cookie-uri.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Joi Aug 16, 2012 8:35 pm

linkurile sunt vechi, intre timp totul a fost mutat pe un domeniu nou
noul link este asta http://www.tutorialeonline.net/ro/artic ... modificate
restul mbam e primul in cautarea la google si phpsecurity inca merge deci e valid
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

videoxpnet
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Dum Sep 02, 2012 9:09 am

Mesajde videoxpnet » Dum Sep 02, 2012 9:12 am

Serverul meu nu are backup automat dar il fac zilnic in ceea ce priveste fisierele am avut un virus am procedat la fle pana sa citesc acest mic tutorial va recomand acest tutorial

AleXso
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 17, 2012 8:07 am

Re: Cum va puteti proteja site-ul

Mesajde AleXso » Lun Dec 17, 2012 8:09 am

Destul de bun acel php firewall.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum va puteti proteja site-ul

Mesajde Birkoff » Lun Dec 17, 2012 8:30 am

am editat linkurile si am pus noile locatii valide catre resursele prezentate, daca mai sunt probleme lasati mesaj aici.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Catalin1987
PHPRomania Supporter
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mar 26, 2013 9:44 am
Contact:

Re: Cum va puteti proteja site-ul

Mesajde Catalin1987 » Mar Mar 26, 2013 9:58 am

Multumesc. Aveam nevoie de asa ceva...
Foliile Tuning Auto fac diferenta ! http://www.leykom.ro/ro/folii-pentru-tuning-auto-179-c


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 103 vizitatori