Citire ip dintr-o banda

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

whooper
Senior Member
Mesaje: 866
Membru din: Mar Apr 05, 2005 9:58 pm
Localitate: Toronto ON

Mesajde whooper » Joi Dec 17, 2009 2:17 am

#1 Uita de IP-uri in format quad "xxx.xxx.xxx.xxx".

#2 invata sa le compari in forma zecimala, folosind inet_aton();

#3 http://planfinity.dyndns.org/get_iptoc.php (refresh zilnic)

#4 Asa cum am eu tarile acolo tu poti avea firmele .. ca sa pici pe un record folosesti un singur rand, de genul ..

$qry = "SELECT code2 FROM table WHERE ipFrom<=inet_aton('$ip') AND ipTo>=inet_aton('$ip')";

#5 :) happy coding!


Join The Forums - Time Well Wasted!

Avatar utilizator
mfwsro
Average Member
Mesaje: 188
Membru din: Mie Dec 03, 2008 1:03 pm
Contact:

Mesajde mfwsro » Mar Dec 06, 2011 3:33 pm

Whooper, linkul de la planfinity numai este valabil, mai stii si alta sursa de baza de date cu ip-uri care isi face update regulat?

whooper
Senior Member
Mesaje: 866
Membru din: Mar Apr 05, 2005 9:58 pm
Localitate: Toronto ON

Mesajde whooper » Joi Dec 29, 2011 7:15 pm

oops :) habar n'aveam ca folosea cineva aia si am renuntat la dyndns.

echo.powerprice.info/get_iptoc.php

O sa-ti vina acelasi "lastdump.zip" ca mai inainte. Refresh-ul e tot zilnic.
Join The Forums - Time Well Wasted!

Avatar utilizator
mfwsro
Average Member
Mesaje: 188
Membru din: Mie Dec 03, 2008 1:03 pm
Contact:

Mesajde mfwsro » Joi Dec 29, 2011 9:49 pm

Multumesc frumos, dar cat vei permite preluarea acestor ip-uri?

whooper
Senior Member
Mesaje: 866
Membru din: Mar Apr 05, 2005 9:58 pm
Localitate: Toronto ON

Mesajde whooper » Joi Dec 29, 2011 10:37 pm

Nu ma deranjeaza daca cineva preia lista zilnic, pentru ca n-am nici o limita la trafic. In cazul in care traficul pe link-ul de acasa incepe sa ma deranjeze o sa o mut pe un host la 1and1, fara sa se modifice nimic in link .. Refresh-ul listei nu ia mult timp de procesare (la 6 dimineata ora ROM, ia in medie sub 3 secunde sa o reconstruiesc din informatia data de registrare).

Mi se pare interesant sa o pot reface atat de des (fiind practic limitat de update-urile surselor de informatii, care sunt cat se poate de oficiale - ripe, lacnic, afrinic, apnic si arin). Aveam un hobby mai demult sa vad cum se misca adresele de IP de la o tara la alta si sa fac niste grafice animate cu ele :) incepe sa fie din ce in ce mai greu sa observi migrarea IP-urilor, de cand sunt tot mai multi clienti cu IPV6, pentru care se poate obtine doar IPV4 setat in gateway-ul folosit de client.

Eu o folosesc pentru "security reasons" la 3 aplicatii, unde practic tara din care vin utilizatorii este parte din secventa de login .. asa ca nu planific sa renunt la ea.
Join The Forums - Time Well Wasted!


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 67 vizitatori