Resurse pentru incepatori

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

raul21
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Mie Oct 07, 2009 6:03 pm

Multumesc pentru recomandare,

Mesajde raul21 » Lun Ian 25, 2010 6:23 pm

si nu ma indoiesc de faptul ca este indicatia corecta. Sunt totusi oarecum bulversat (dar o sa-mi revin repede). Eu credeam ca voi lucra cu notepad, cateva browsere pentru proba, un server web (cel mai probabil Apache), serverul MySQL, CMD din Windows (pentru clientul mysql), si PHP, si mai credeam ca nici nu voi avea nevoie de altceva.
Dar daca stiu HTML, CSS, JavaScript, MySQL, PHP pe langa lucrul cu CMS-urile nu reprezinta un avantaj ? Nu ma grabesc si nici nu vreau sa abordez problema cu suficienta.
Multumesc inca o data pentru sfat, mi-a cam schimbat perceptia despre crearea site-urilor si preferam codarea pura in Notepad, dar asta este, trebuie sa ma adaptez.



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Ian 25, 2010 7:41 pm

in ce priveste sculele de lucru, in fiecare firma e altfel dar recomand sa citesti articolul de aici si sa te folosesti de acele scule (multe firme le folosesc, chiar si eu le folosesc in lucrul de zi cu zi)

de asemenea, multe firme lucreaza pe cms-uri proprii sau opensource, de aceea unii cer sa stii joomla altii wordpress, altii sa stii smarty sau zend framework...
e bine sa stii cu ce se mananca fiecare si cam cum se lucreaza cu ele, asa inveti lucruri noi...

nu uita, un programator incepator stie sa scrie cod, un programator mediu stie sa faca debug si modificari pe codul altuia, un programator avansat se descurca si intelege orice cod din domeniul lui si scrie cod sigur si bun pe codul altuia... (de aceea recomand sa studiezi cms-uri si framework-uri open source si sa vezi ce e prin ele si sa intelegi ce se intampla pe acolo ca apoi sa stii ce si unde sa modifici sau sa adaugi cand ai nevoie)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

raul21
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Mie Oct 07, 2009 6:03 pm

Am inteles,

Mesajde raul21 » Lun Ian 25, 2010 9:30 pm

Imi dau seama acum de ce este importanta crearea unui cont pe un forum de profil; si ca sunt abia la inceputul unui lung drum.
Multumesc pentru atentie !

LiviutzuAs
Average Member
Mesaje: 154
Membru din: Mar Feb 16, 2010 2:16 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde LiviutzuAs » Dum Feb 21, 2010 8:35 pm

http://www.scriptarena.com - Diverse scripturi, tutoriale

mihaela99
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 05, 2010 10:48 pm

Mesajde mihaela99 » Vin Mar 05, 2010 10:54 pm

uff, multe tutoriale aici. Eu am o carte de la Zend. E ok sa incep sa invat PHP de pe ea?

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Vin Mar 05, 2010 11:11 pm

incepe cu ce ai si unde nu intelegi intrebi aici...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

raul21
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Mie Oct 07, 2009 6:03 pm

retelistica

Mesajde raul21 » Vin Oct 08, 2010 11:59 am

Salut,
Vrea sa cumpăr o carte de reţelistică în limba romană însă nu ştiu care este mai potrivită. Dau cateva exemple:

http://www.supercarti.ro/carte/retele_d ... rului.html

http://www.dol.ro/magazin/carti-calcula ... -YRTE00004

http://www.librarie.net/carti/29443/Ret ... ume-retele

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/roman ... ategory=13

Alte soluţii sunt binevenite. Mulţumesc!

robert1508
PHPRomania Supporter
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 24, 2011 9:12 pm

Mesajde robert1508 » Vin Mar 25, 2011 10:36 am

tutoriale pe oriceon

Constanta
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 06, 2011 6:12 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Constanta » Mie Apr 06, 2011 6:31 pm

Multumesc mult tuturor pentru sursele mentionate!

angi79cris
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 21, 2011 12:29 pm

Mesajde angi79cris » Joi Iul 21, 2011 12:46 pm

salutare tuturor! ma alatur cu placere comunitatii phpRomania,am un mesaj pentru comunitate,un mesaj de incepator.
Eu am lucrat in urma cu 5 ani pentru Phillip Morris Romania,ca Super User in Buzau,am intrerupt pentru ca s-a nascut fetita mea,si apoi pentru ca compania a incetat contractul de colaborare cu firma C&D IMPEX ..din acest oras..astfel ca de acum 5 ani am fost departe de aceasta mare pasiune a mea de a urma o cariera de programator.Sunt mandra pentru ca am invatat singura limajul SQL, cat si altele,sunt autodidacta..si ..surpriza este ca..acum am o oferta foarte buna sa lucrez cu acest program,cat si Php.
va rog sa ma primiti in comunitatea aceasta si sa imi scuzati poate micile erori..va asigut ca doresc sa fac acest lucru cu toata daruirea.Multumesc!

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Joi Iul 21, 2011 4:38 pm

angi79cris bine ai venit, te rog citeste regulamentul forum-ului si pe viitor deschide topic nou.

spor la studiu :)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

cpoplaceanu
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:01 pm

Mesajde cpoplaceanu » Vin Sep 09, 2011 4:15 pm

Salut,

E prima mea interventie pe forum :). Ideea e ca si eu sunt incepatoare si imi doresc cat mai multe resurse sa faca drumul asta Php mai simplu asa..:P

Ce m-a ajutat pe mine a un site de teste IT foarte interesant, cu raspuns pe loc, pentru toate tehnologiile de programare!

Nu pot posta link-ul dar google "people centric testing center" si o sa dati de el. Am gasit pe el si teste de PHP, ce ma interesa pe mine si la nivel mai incepator. De fapt poti selecta nivelul in functie de experienta pe care o ai.
Mai cunoasteti si altele de genul? Eu nu am mai gasit.

Mersi,
Camelia :)

chuck_n
Average Member
Mesaje: 70
Membru din: Vin Iun 03, 2011 9:57 am

Mesajde chuck_n » Vin Sep 09, 2011 4:34 pm

cpoplaceanu scrie:
Nu pot posta link-ul dar google "people centric testing center" si o sa dati de el.


Eu prima data postam linkuri gen php[dot]net :D

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Vin Sep 09, 2011 8:01 pm

poti pune linkuri chiar daca nu te lasa forumul, trebuie doar sa citesti regulamentul ca sa iti dai seama cum... (o sugestie a fost spusa mai sus...)

in ce priveste resurse, una din cele mai mari din ro o gasesti la mine pe site.
din pacate nu mai am oameni care sa se ocupe de publicare si am ramas cu vre-o 200 tutoriale nepublicate... dar oricum gasesti acolo cam tot ce iti trebuie pentru inceput.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

paulmarc
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 14, 2011 1:24 pm

Mesajde paulmarc » Mie Sep 14, 2011 1:29 pm

Buna linkurile, multumesc.


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 90 vizitatori