optimize table

Discutii despre phpMyAdmin.

Moderator: Moderatori

aniflaviu
Average Member
Mesaje: 67
Membru din: Mar Mar 02, 2004 9:08 am
Contact:

optimize table

Mesajde aniflaviu » Lun Oct 11, 2004 10:14 am

in phpmyadmin, la "Space usage" aveam la o tabela la un moment dat Overhead = 212 bytes. folosit "Optimize table" overhead a disparut ...

din ce cauza apare acest overhead? ce si cum face acest optimize table?

va multumesc!



Avatar utilizator
arond
Senior Member
Mesaje: 580
Membru din: Joi Mar 11, 2004 2:00 am
Localitate: 127.0.0.1
Contact:

Mesajde arond » Lun Oct 11, 2004 1:41 pm

In momentul in care stergi inregistrari, acestea nu sunt sterse fizic din fisierele care compun baza de date (tabele, etc), ci doar marcate ca fiind sterse.

In general spatiul ocupat de inregistrarile sterse va fi refolosit la INSERT-urile urmatoare, dar sunt o gramada de situatii in care raman bucati nefolosite (de ex, daca inregistrarile dintr-un tabel sunt de lungime variabila).

OPTIMIZE sterge fizic aceste bucatele, compactand tabelele (respectiv se elimina spatiul folosit de inregistrarile marcate ca fiind sterse).

Numa' bune.
People ask for criticism, but they only want praise.
W. Somerset Maugham (1874 - 1965).

http://www.arond-design.ro

dev8
Average Member
Mesaje: 50
Membru din: Mie Iun 02, 2004 12:03 am

Mesajde dev8 » Mie Aug 24, 2005 11:52 pm

ma leg si eu la acest thread, sper ca nu se supara nimeni :)

la o tabela imensa, mai mult de 2 milioane inregistrari, OPTIMIZE TABLE e dureros de lunga :( si nu ar fi aceasta buba dar mai si blocheaza tabela si nu poate fi facut nici un SELECT

asadar, ce sa fac ? in tabela bag date si sterg date continuu. este intr-adevar adevarat ca in spatiile ramase aiurea de la delete vin urmatoarele inserturi? asta m-ar mai relaxa. dar totusi, o data pe saptamana cred ca trebuie sa fac acest OPTIMIZE pt a nu aparea probleme sau coruperi la indecsi etc. cum sa fac ca vizitatorii sa nu simta optimizarea, respectiv sa poata realiza selecturi etc ?

sa folosesc MYISAMCHK ? acesta blocheaza la fel tabela in momentul rularii ? este mai rapid ?

multumesc


Înapoi la “PHPMyAdmin”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori