Buton save/load configuration disabled

Discutii despre phpMyAdmin.

Moderator: Moderatori

dant_71
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:04 am

Buton save/load configuration disabled

Mesajde dant_71 » Vin Iun 01, 2007 9:45 am

Am instalat phpmyadmin 2.9.2. am facut setarile pt server, am creat directorul "configuration" dat butoanele 'save' si 'load' de la configuration imi apar inactive. Folosesc IIS si MySQL 4.1.



johnutz
Senior Member
Mesaje: 956
Membru din: Mar Iul 20, 2004 9:23 am
Localitate: Între scaun şi tastatură

Mesajde johnutz » Sâm Iun 02, 2007 8:25 pm

Daca ai IIS, trebuie sa dai voie userului IUSR_XXX sa scrie in directorul ala.
(XXX fiind numele serverului)
asta e de cand eram tanar :P

dant_71
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:04 am

Mesajde dant_71 » Lun Iun 04, 2007 7:02 pm

Multumesc pt raspuns. Directorul are toate permisiunile necesare.

Am sa detailez putin. Initial am instalat phpMyAdmin in directorul /inetpub/wwwroot
Totul a fost ok, am reusit sa configurez si sa salvez configuratia.
Dupa aceea a m vrut sa pot administra 2 servere de date (unul local si unul aflat pe un alt calculator, in retea. Asa ca, in /inetpub/wwwroot am creat 2 directoare /inetpub/wwwroot/localdataserver si /inetpub/wwwroot/netdataserver si in fiecare am instalat cite o aplicatie phpMyAdmin. In momentul in care am incercat sa configurez cele 2 aplicatii m-am lovit de problema asta.

johnutz
Senior Member
Mesaje: 956
Membru din: Mar Iul 20, 2004 9:23 am
Localitate: Între scaun şi tastatură

Mesajde johnutz » Lun Iun 04, 2007 9:53 pm

De fapt directorul ala tre sa se numeasca "config", nu "configuration".
Si nu e nevoie sa pui inca un phpmyadmin daca ai mai multe servere mysql.
Hmm.. de fapt nici de directorul ala nu e chiar asa nevoie, ca poti sa ii dai "download" la fisierul de config generat.
asta e de cand eram tanar :P

dant_71
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:04 am

Mesajde dant_71 » Mar Iun 05, 2007 8:45 am

Ideea era ca dupa configurarea "clasica" (cu phpmyadmin instalat in wwwroot), daca lansam phpmyadmin nu-mi cerea nici username, nici parola, nici sa-mi aleg serverul de date. Intra direct la selectia bazelor de date existente pe serverul local. Asat ma deranjeaza pt. ca calculatorul e folosit de mai multe persoane. De aceea am vrut s-o instalez de doua ori, si sa configurez autentificarea pt fiecare server de date. M-am uitat prin documentatie, dar nu-mi dau seama de ce nu pot sa salvez configuratia. Weird...

lugojan
Average Member
Mesaje: 81
Membru din: Mar Noi 22, 2005 8:52 am
Localitate: romania

Mesajde lugojan » Mie Mar 26, 2008 3:43 pm

si eu am o problema asemanatoare.
Can not load or save configuration.
Please create web server writable folder config in phpMyAdmin toplevel directory as described in documentation. Otherwise you will be only able to download or display it.

utilizez kit-ul XAMPP descarcat recent.
daca ma duc in Windows Explorer si fac clic dreapta pe directorul CONFIG, la ,,Security'' vad ca am toate drepturile.
nu folosesc IIS si deci nu am utilizatorul IUSR...
rulez in cont de administrator.
XAMPP nu are o documentatie proprie ca sa vad la ce drepturi se gandeste, asa ca banuiesc ca este vorba de drepturile/permisiunile clasice.
folosesc Windows Fundamentals for Legacy PC cu Service Pack 2.


Înapoi la “PHPMyAdmin”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori