eroare in phpnuke

Discuţii despre PHP Nuke. Instalare, configurare, MODificări

Moderator: Moderatori

micael
Senior Member
Mesaje: 292
Membru din: Dum Apr 25, 2004 11:28 pm
Localitate: Constanta(deocamdata)
Contact:

eroare in phpnuke

Mesajde micael » Lun Oct 18, 2004 1:31 pm

am instalat php nuke, am mai luat niste module si blocks si le-am instalat, in general merge bine insa la unele module cum ar fi 'forums' imi da urmatoarea eroare:
Warning: get_lang(modules/Forums/language/lang-romanian.php) [function.get-lang]: failed to open stream: No such file or directory in c:\wamp\www\nuke\mainfile.php on line 180

Warning: get_lang() [function.include]: Failed opening 'modules/Forums/language/lang-romanian.php' for inclusion (include_path='.;C:\php5\pear') in c:\wamp\www\nuke\mainfile.php on line 180

linia 180 este asta:
include_once("modules/$module/language/lang-".$language.".php");

deci nu imi dau seama ce pot sa fac sa nu mai apara aceasta eroare. ma poate ajuta cineva?


nu trageti in pianist...face si el ce poate!
(To avoid the criticism: say nothing, do nothing, be nothing!)

un_guru
Average Member
Mesaje: 153
Membru din: Dum Iul 25, 2004 5:20 am
Localitate: Miecurea Ciuc
Contact:

Mesajde un_guru » Lun Oct 18, 2004 3:08 pm

unele module au propriul fisier lang-*.php, daca folosesti pe site limba romana, iar modulul respectiv nu are fisierul pentru limba romana ...
1. te apuci si il traduci
2. modifici linia 180

Cod: Selectaţi tot

if (file_exists("modules/$module/language/lang-".$language.".php")){
include_once("modules/$module/language/lang-".$language.".php");
}else{
include_once("modules/$module/language/lang-english.php");
}
/

O alta problema ... poate ca nu ai "instalat" corect modulul, nu ai cpoiat toate fisierele

Avatar utilizator
SuSSpekT
PHPRomania Supporter
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Sep 18, 2004 9:34 pm
Localitate: Campina
Contact:

Mesajde SuSSpekT » Mie Oct 20, 2004 7:29 am

Salut, banuiesc ca ai setat site-ul in limba romana, nu ? atunci trebuie adaugat pachetul de limba romana si la forum (modules/Forums/language) pentru a putea vedea forumul in limba romana. De-aia apare aceasta eroare, pentru ca nu ai limba respectiva pe site. Incearca sa schimbi putin in limba engleza si ai sa vezi ca nu va mai da acea eroare. Poti lua pachetul de limba romana pentru forum de pe phpbb.ro :wink:
osc2Nuke Romania webmaster


Înapoi la “PHP Nuke”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori