refferer sistem

PEAR, Smarty, ADOdb, OOP, PHP 5, XML, UML, Şabloane de proiectare, PHP-GTK.

Moderatori: coditza, Emil, Moderatori

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

refferer sistem

Mesajde Birkoff » Vin Aug 08, 2014 4:28 pm

Trebuie sa implementez zilele astea un sistem de refferer la un shop si vreau idei de implementare (algoritm).
In principiu algoritmul gandit de mine ar fi cam asa:
1) vizitatorul vine de pe un site extern prin intermediul unui link.
linkul contine un id sau cod de refferer ca sa stiu cine la trimis.
2) preiau codul de refferer si il salvez in bd apoi generez un cookie la vizitator ca sa il pot identifica.
3) daca vizitatorul comanda ceva din shop si are asociat un cod de refferer dau un procent din comanda respectiva reffererului.

Problema care cred ca o sa apara este disparitia cookie-ului (unele browsere distrug cookie la inchiderea browserului)
Solutii alternative m-am gandit la baze de date client side si salvarea cookie-ului in mai multe locatii.

Am nevoie sa stiu daca algoritmul de mai sus l-am gandit ok sau lipseste ceva si ce alternative as avea in loc de cookie tinand cont ca trebuie sa fac ulterior ca in cazul in care vizitatorul umbla pe site-uri partenere sa ii afisez reclama bazata pe produsele pe care le-a vizitat/comandat.


1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Înapoi la “PHP Avansat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori