Problema PHP in Wordpress

PEAR, Smarty, ADOdb, OOP, PHP 5, XML, UML, Şabloane de proiectare, PHP-GTK.

Moderatori: coditza, Emil, Moderatori

djrocky
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 05, 2014 3:09 pm

Problema PHP in Wordpress

Mesajde djrocky » Mar Aug 05, 2014 3:12 pm

Salutare baieti,

Ma bucur foarte tare ca am gasit acest forum dedicat iubitorilor de cod.

As vrea sa va intreb cum pot rezolva o problema/eroare dintr-un template de Wordpress.
Am creat un portofoliu dupa tutorialele lor si primesc Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/assistbs/public_html/wp-content/themes/assistbs/archive-portfolio.php on line 238 si alte linii.
Website-ul este www.assistbs.ro/portfolio

Nu stiu ce trebuie sa fac, ca ar trebui sa imi afiseze un filtru de sortare pentru portofoliu si primesc erorile astea.
Va multumesc anticipat!



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema PHP in Wordpress

Mesajde Birkoff » Mar Aug 05, 2014 6:20 pm

eroarea nu tine de wp tine de php si anume tu trebuie sa dai 2 parametrii la in_array(primul_parametru, al_doilea)
si eroarea o primesti deoarece al doilea parametru are valoarea null in loc de un array
verifica ce se intampla prin cod pe acolo si de ce ai null in loc de altceva (probabil nu verifici o interogare pe undeva si ajunge variabila goala acolo)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

djrocky
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 05, 2014 3:09 pm

Re: Problema PHP in Wordpress

Mesajde djrocky » Mar Aug 05, 2014 7:47 pm

Multumesc frumos Birkoff,
Sincer nu ma descurc prea bine de asta o sa postez liniile exacte unde e intalnita eroarea: (238 si 241)


232 $portfolio_filter = array();

233 if(is_array($taxonomys)) {
$tax = 1;
foreach ($taxonomys as $key => $value ) {

238 if($taxonomys[$key]->parent == 0 && isset($taxonomys[$key]->name) && in_array($taxonomys[$key]->name, $used_taxonomys) && in_array($taxonomys[$key]->slug, $current_projects) ) {
echo '<li><a href="#" data-filter="*" class="selected">'.lambda_translate_meta($taxonomys[$key]->name).'</a></li>';
}
241 if(in_array($taxonomys[$key]->name, $used_taxonomys) && $taxonomys[$key]->parent != 0 && in_array($taxonomys[$key]->slug, $current_projects) ) {
echo '<li><a href="#" data-filter=".'.$taxonomys[$key]->slug.'_filt">'.lambda_translate_meta($taxonomys[$key]->name).'</a></li>';
}
$tax++;
}
}

248 ?>


Înapoi la “PHP Avansat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 49 vizitatori