php - send email

PEAR, Smarty, ADOdb, OOP, PHP 5, XML, UML, Şabloane de proiectare, PHP-GTK.

Moderatori: coditza, Emil, Moderatori

andrei1991
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mai 11, 2014 10:20 am

php - send email

Mesajde andrei1991 » Joi Iun 19, 2014 7:34 pm

Bună ziua. Știe cineva vreo modalitate de a trimite email de pe un cont autentificat? Ce vreau mai exact e cam așa: am o bază de date în care am mai multe adrese de email cu parola pentru fiecare... și am făcut o aplicație prin care pot să-mi verific inboxul de pe fiecare cont și să citesc mesaje.. și la sfârșitul mesajului vreau să am opțiunea de a răspunde. am adresa de pe care vreau să trimit, am adresa cui vreau să trimit. doar că nu știu cum... Cu imap din câte am văzut nu se poate, cu phpMailer am reușit doar pentru gmail...eu vreau să trimit de pe orice host de smtp.



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: php - send email

Mesajde Birkoff » Joi Iun 19, 2014 10:51 pm

cu phpmailer e ok, doar ca trebuie sa stii portul (de obicei 25 sau in functie de server fiecare are alt port), userul (de obicei adresa de email de unde trimiti), parola (parola pentru acel mail) si tipul de criptare pentru fiecare server de smtp de pe care vrei sa trimiti (tls, ssl sau fara) si sa le setezi la fel cum e si la gmail

vezi la hostul tau ar trebui sa aiba o pagina cu detaliile astea (de obicei sunt exemplificate setarile pentru outlook si thunderbird dar din ele vezi exact port si restu si le folosesti la phpmailer)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “PHP Avansat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori