Instalare AMP pentru Windows

Aici puteţi posta întrebari legate de instalare şi configurare PHP, Apache, IIS, MySQL, PostgreSQL, Oracle, SQL Server sau altele.

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Mar Dec 16, 2008 10:26 am

1. "porcaria" respectiva este motivul pentru care acest forum nu e plin de spam, ca majoritatea celorlalte forum-uri phpbb
2. tutorialul lui oriceon e de mult cunoscut aici, daca ai fi avut bunavointa sa rasfoiesti prin forum ai fi vazut ca oriceon e un membru vechi al comunitatii
3. multumim pentru intentie.



dimitrieparghie
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 17, 2009 7:39 pm

..

Mesajde dimitrieparghie » Vin Dec 18, 2009 10:30 am

Buna va rog puteti pune din nou linkuri de download care sa mearga. Acestea nu functioneaza si am gasit pe google dar nus aceleasi versiuni si ma tem sa numi dea erori !

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Vin Dec 18, 2009 2:16 pm

foloseste wamp pentru lucrul pe local il iei free de pe net si poti testa cu el scripturile in diferite configuratii de server... (e primul in lista la google)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

cos99myn
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 03, 2010 12:09 pm

Mesajde cos99myn » Joi Feb 11, 2010 9:00 pm

Salut ! Am instalat de curand apache, Mysql si php cum scrie aici . De instalat l-am instalat cum trebuie nu am intampinat nici o eroare dar am facut un mic programel nu imi merge. Am incercat si exemplul dat de voi cel cu test dar aceea eroare imi da
Adica:

DNS error - cannot find server

Oops! This link appears to be broken.Suggestion:
Search on Google:

Google Toolbar Help - Why am I seeing this page?

©2010 Google - Google Home

cos99myn
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 03, 2010 12:09 pm

Mesajde cos99myn » Joi Mar 04, 2010 9:12 pm

Se pare ca pe acest forum se raspunde daca se vrea. Comotidate prea mare. Aveam alta impresie despre acest forum dar m-am inselat

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Joi Mar 04, 2010 9:24 pm

cos99myn scrie:Se pare ca pe acest forum se raspunde daca se vrea. Comotidate prea mare. Aveam alta impresie despre acest forum dar m-am inselat


daca puneai si tu mesajul in topic nou probabil ca il vedeam si iti raspundea cineva...
citeste regulile acestui forum, scrie clar

7. nu uita, comunitatea de aici te poate ajuta sa inveti, dar nimeni nu e obligat sa iti raspunda, deci daca nu primesti raspuns nu dispera, cauta in continuare...


acum intrebarea e de ce nu folosesti WAMP ca noi toti ceilalti?
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

julianms
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mai 09, 2010 1:10 pm
Localitate: Gratia
Contact:

Mesajde julianms » Vin Mai 14, 2010 9:57 pm

Salut !

Eu am avut timp de 2 ani instalate separat Apache, MySQL și PHP.

Dar acum am văzut că e mai rapid cu XAMPP (plus Tomcat ca Add-On).
Sunt pe Youtube o grămadă de tutoriale video.

As fi vrut să știu dacă sub Ubuntu 9.10 e la fel de ușor, dacă se poate instala prin Synaptic (fără comenzi deci) și cum pot închide un server (în general un proces) în Ubuntu fiindcă nu as vrea ca serverele să rămână active tot timpul (măcar un fel de Task Manager, și sa-l închid forțat ... sau poate are un Control Panel asa cum are și în Windows ?... Nu am găsit tutoriale care să vorbească de Control Panel pt XAMPP în Ubuntu, și nu știu atât de bine Ubuntu pe cât știu Windows)

Thanks a lot !

Julian M. _____

whooper
Senior Member
Mesaje: 866
Membru din: Mar Apr 05, 2005 9:58 pm
Localitate: Toronto ON

Mesajde whooper » Sâm Mai 15, 2010 5:26 am

xampp nu e in repo's la Synaptic. Instaleaza-l ca in link-ul de mai jos :

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=223410

Eu rulez gentoo .. si mi se pare mai simplu sa le instalez separat (compilate optimizat local) :)
Join The Forums - Time Well Wasted!


Înapoi la “Instalare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori