mysql eroare 1045 acces denied

Aici puteţi posta întrebari legate de instalare şi configurare PHP, Apache, IIS, MySQL, PostgreSQL, Oracle, SQL Server sau altele.

Moderator: Moderatori

patratel
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:33 pm

mysql eroare 1045 acces denied

Mesajde patratel » Sâm Iun 08, 2013 11:27 am

Salut,
Am xampp 1.8.1 pe win xp sp3.
Cand incerc sa ma conectez din shell cmd C:\xampp\mysql\bin\mysql -u root -p, primesc mesaj de eroare "ERROR 1045 (28000): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: YES)".
Daca incerc "mysql -u root", intra in mysql dar nu pot face nimic, primesc fie "Unknown database", fie "Unknown command"...
Din phpMyAdmin ma conectez fara probleme si pot face totul de acolo, dar nu inteleg de ce nu merge din consola.
Daca incerc "mysql -u root -p mysql", primesc "ERROR 1049 (4200): Unknown database 'mysql'", si tot asa.
Am incercat din consola SQL din phpMyAdmin sa adaug pentru root hosturile 'root'@'localhost' , 'root'@'127.0.0.1' , 'root'@'::1', 'root'@'%' cu
CREATE USER 'root'@'localhost' IDENTIFIED BY 'some_pass';
GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO 'root'@'localhost' WITH GRANT OPTION;
FLUSH PRIVILEGES;

Pentru 127.0.0.1 am primit "#1396 - Operation CREATE USER failed for 'root'@'127.0.0.1' ", pentru celelalte a mers. M-am uitat si prin forum pe aici, dar tot n-am reusit sa scap de belea.

Ma doare capul de cand ma tot chinui, poate ma ajuta careva.
Multumesc



ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: mysql eroare 1045 acces denied

Mesajde ViezuREX » Dum Iun 09, 2013 9:55 am

Asta se intampla, celmai probabil, pentru ca userul root@localhost nu are parola setata dar tu specifici in linia de conectare switch-ul -p care semnifica faptul ca se va introduce parola. Daca vrei sa folosesti parola pentru el, intai pune-i parola.

patratel
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:33 pm

Re: mysql eroare 1045 acces denied

Mesajde patratel » Dum Iun 09, 2013 1:09 pm

Am pus parola inca de cand am instalat xampp-ul. Dar din browser, localhost.
Problema nu a fost de la inceput, initial m-am conectat din command promp cu mysql -u root -p.
Cred ca jucaria s-a stricat cand am facut niste useri din consola SQL din phpMyAdmin, cu CREATE USER.
Este ciudat ca desi am dezinstalat/reinstalat xampp-ul, nu mai scap de belea.
Acum incerc ca dupa instalare sa pun parola cu \xampp\mysql\bin\mysqladmin.exe -u root -psecret, si nu din browser.

patratel
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:33 pm

Re: mysql eroare 1045 acces denied

Mesajde patratel » Mar Iun 11, 2013 4:33 pm

Salut,
Am renuntat la XAMPP si am instalat Apache 2.4.4, PHP 5.4.16, MySQL 5.6 si phpMyAdmin 4.0.3 (dupa ce mi-am formatat calculatorul :) ).
Pare ca e in regula, nu cred ca mai sunt probleme.
Multumesc


Înapoi la “Instalare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 35 vizitatori