Configurare Server Dedicat

Aici puteţi posta întrebari legate de instalare şi configurare PHP, Apache, IIS, MySQL, PostgreSQL, Oracle, SQL Server sau altele.

Moderator: Moderatori

bardascat
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 09, 2012 2:15 pm

Configurare Server Dedicat

Mesajde bardascat » Lun Iul 09, 2012 3:14 pm

Salut,

Administrez un website care se gaseste pe un server dedicat. Folosesc ispconfig pentru administrare.

Problema este urmatoarea:
Daca folosesc CURL din cadrul site-ului ex in index.php catre o alta pagina din site ex index2.php imi zice ca nu gaseste hostul.

Am incercat sa foloses functia php gethostbyname unde am scris numele site-ului insa nu am primit nici un ip, semn ca nu gaseste hostul, lucru care este cam aberant pentru ca in site pot intra.

Un alt lucru ciudat este ca daca incerc CURL sau gethostbyname din alt website catre site-ul meu totul functioneaza.

Este ca si cand site-ul meu nu stie ca exista.

Un alt lucru de mentionat este ca daca incerc sa intru pe site folosind adresa ip imi zice server not found.

Ce anume trebuie sa modific prin ispconfig sau ce as putea face sa rezolv aceasta problema?

Multumesc



keen
Senior Member
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 28, 2010 5:05 pm
Localitate: Br?ila
Contact:

Mesajde keen » Joi Iul 12, 2012 2:07 pm

incearca file_get_contents(/cale/spre/fisier).
Aceeasi problema o am eu pe hostul local pe ubuntu. Daca imi accesez ip-ul, nu incarca... daca accesez dupa alt ip, functioneaza....

Cei care au mai intalnit problema si stiu cum o rezolv, sa imi lase un pm pls

bardascat
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 09, 2012 2:15 pm

Server

Mesajde bardascat » Joi Iul 12, 2012 2:36 pm

Salut,

Problemele astea sunt cauzate de setarile serverului,
In cazul meu fiind un server dedicat cei de la hosting nu il configureaza complet, cer bani pentru asta.


Problema cu ip-ul se poate rezolva facand niste modificari mai exact trebuie sa creezi un virtual host. Nu stiu exact cum se face nu mi-am mai batut capul insa cauta pe google virtualhost si gasesti raspunsu.

Pentru problema cu curl trebuie sa intri in fisierul resolv punct conf si sa stergi tot ce e in el si scrie: search localhost

Nu stiu de ce functioneaza, daca afli zi-mi si mie :)

trustnet
PHPRomania Supporter
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Apr 14, 2012 9:06 pm
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesajde trustnet » Dum Iul 15, 2012 11:47 pm

Fara sa vedem macar configuratia serverului web (ht tpd.conf sau apache2.conf dupa caz), nu prea ai cum sa ghicesti, dar da, e problema de configurare a serverului web.

La fel am si eu pe calculatorul personal, dar nu pot sa reproduc eroarea voastra. Daca vizitez IP-ul serverului, trimite in locatia care trebuie, daca vizitez un virtualhost creat, duce in acea locatie.

E bine sa lasati setarile voastre, macar prin PM daca vreti ajutor.
http://www.trustnetsolutions.ro
Gazduire web de la doar 1 euro / luna


Înapoi la “Instalare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori