Relative path

Aici puteţi posta întrebari legate de instalare şi configurare PHP, Apache, IIS, MySQL, PostgreSQL, Oracle, SQL Server sau altele.

Moderator: Moderatori

cine_va
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mar 17, 2012 3:25 am

Relative path

Mesajde cine_va » Sâm Mar 17, 2012 3:34 am

Se da urmatoarea situatie:
un site este mutat de pe un server (shared hosting CPanel) pe un alt server(Virtualmin/Webmin) si se constata ca nu merge relative_path

ex. in dir /home/public_html/includes exista un fisier php captcha.php in care avem : var $font = 'monofont.ttf'; ....monofont.ttf se afla in dir /home/public_html/includes langa captcha.php

pe serverul 1 merge asa cum e...pe serverul 2 nu merge decat daca i se da toata calea

Va rog sa imi dati o rezolvare a problemei fara a fi nevoie sa se schimbe codul.(sunt f multe fisiere in aceasta situatie)



MarPlo
Senior Member
Mesaje: 885
Membru din: Mie Sep 24, 2008 9:32 am
Localitate: Braila
Contact:

Mesajde MarPlo » Sâm Mar 17, 2012 6:14 pm

Salut
Vezi daca te ajuta in vreun fel tutorialul Relative Path to Website Root for Includes to Access from Anywhere.
Cred ca in fisierul care este inclus in directoare de nivel diferit ar merge codul din acel tutorial.

cine_va
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mar 17, 2012 3:25 am

Mesajde cine_va » Sâm Mar 17, 2012 10:01 pm

iti multumesc dar nu cred ca ma ajuta pentru ca presupune modificarea fisierelor si sunt multe in situatia asta

trebuie sa fie o directiva ceva ce tine de apache/php....ideea e in felul urmator : site--ul este acum pe un server unde este instalat si Webmin/Virtualmin (probabil ca e o setare undeva ce trebuie facuta ...dar care imi scapa)

am incercat sa adaug si php_value include_path ".:/path/to/site:/another/path" atat in conf cat si in .htaccess fara sa obtin nici un rezultat


site-ul a fost pe 2 hosturi diferite si a functionat peste tot (deci este ceva ce se seteaza in general pentru a functiona relative_path) sau aici pe actualul server exista vreo restrictie ceva


Update
se pare ca de fapt problema reala este urmatoarea: daca un fisier A include un fiser B care include la randul lui un alt fisier nu mai merge...merge doar daca un fiser include un alt fisier care sa nu mai includa nimic....


ce observ eu(corectati-ma daca gresesc):
fisierul A include fisierul B(are o cale data catre B)
fisierul B include fisierul C(are o cale data catre C)

in momentul in care B este inclus in A calea data catre C nu mai e buna


si totusi exact asa in situatia de mai sus functioneaza pe alt server dar pe cel actual nu

poate este cineva care s-a mai lovit de problema asta


Înapoi la “Instalare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori