Instalare PHP pe linux - nu isi creeaza php.ini

Aici puteţi posta întrebari legate de instalare şi configurare PHP, Apache, IIS, MySQL, PostgreSQL, Oracle, SQL Server sau altele.

Moderator: Moderatori

SINEKT
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 04, 2009 9:20 am

Instalare PHP pe linux - nu isi creeaza php.ini

Mesajde SINEKT » Vin Ian 06, 2012 10:16 am

Incercarea asta vine dupa o instalare initiala AMP, prin septembrie. Am sters Apache si PHP si am luat niste versiuni noi, pentru ca aveam probleme cu ceva pe un site. Am CentOS 5.5, apache 2.3.8 si PHP 5.4. Apache-ul si MySQL sunt instalate si functioneaza normal. Problema e ca nu reusesc sa mai ridic PHP-ul.

Am luat arhiva, am dezarhivat, apoi:

1../configure --with-apxs2=/usr/local/apache2/bin/apxs --disable-debug --enable-ftp --enable-inline-optimization --enable-magic-quotes --enable-mbstring --enable-mm=shared --enable-safe-mode --enable-track-vars --enable-trans-sid --enable-wddx=shared --enable-xml --with-dom --with-gd --with-gettext --with-mysql-dir=/usr/ --with-regex=system --with-xml --with-zlib-dir=/usr/lib --with-config-file-path=/usr/local/lib/php.ini

2.make

3.make install

Toate comenzile fara erori, cu exceptia primeia unde spune ca nu recunoaste unii parametri (adica alea cu --), dar nu conteaza asta foarte mult cred: unrecognized options: --enable-magic-quotes, --enable-mm, --enable-safe-mode, --enable-track-vars, --enable-trans-sid, --with-dom, --with-mysql-dir, --with-xml. In afara de asta, nu exista nici o alta eroare in timpul compilarii si instalarii. Si totusi dupa instalare, pe disc nu exista nici un php.ini.

Ce trebuie sa fac ? Poate sunt eu obosit acum si nu-mi dau seama...

P.S.: Mentionez ca la: --with-config-file-path=/usr/local/lib/php.ini am incercat si cu cale fisier, adica asa cum e acum, si cu cale director, adica /usr/local/lib, si fara optiune (cu cale default) si tot nu merge, nu imi apare pe nicaieri php.ini



l33t
Senior Member
Mesaje: 216
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 7:31 pm

Mesajde l33t » Lun Ian 16, 2012 11:43 pm

Pai in linux ai comenzile updatedb si locate php.ini
Ai putea face un fisier info.php in care sa apelezi phpinfo() si sa vezi de unde iti incarca php.ini
PHP 5.4 este inca in RC si are buguri, asta ar putea fi unul din ele, unele optiuni date de tine la configurare sunt deprecated, exemplu magic_quotes_gpc

whooper
Senior Member
Mesaje: 866
Membru din: Mar Apr 05, 2005 9:58 pm
Localitate: Toronto ON

Mesajde whooper » Mar Ian 17, 2012 4:28 am

incearca cu

--with-config-file-path=/usr/local/lib/

care trebuie sa fie un /PATH/TO/php.ini
Join The Forums - Time Well Wasted!


Înapoi la “Instalare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 35 vizitatori