Website-ul meu,de la 0

Aici puteţi posta întrebari legate de instalare şi configurare PHP, Apache, IIS, MySQL, PostgreSQL, Oracle, SQL Server sau altele.

Moderator: Moderatori

Tzeby
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Mie Aug 10, 2011 8:41 pm

Website-ul meu,de la 0

Mesajde Tzeby » Dum Aug 21, 2011 11:04 pm

Salut!
Numele meu este Balan Eusebiu,si am 16 ani!(sunt nou pe aici si acesta este primul meu mesaj,si sper ca l`am postat unde trebuie)
Deci eu vreau sa imi fac un site ,si de vre`o luna m`am apucat de el,dar inca nu am reusit sa il fac,asa ca as vrea pareri ,sugestii si critici.
Momentan am reusit sa fac un design simpul,(trebuie sa ii mai pun multe la el gen:logarea/inregistrarea.."cautare"(search)..mai multe,si nu am experienta,doar de o luna am inceput sa studiez html`ul,css`ul,si php`ul...
Si acum caut un host care include si domeniu,cu plata prin sms,ce imi puteti recomanta?
Si inca o data scuzati`ma daca nu am postat unde trebuia.(si nu cer scripturi gratis,doar ajutor ce sa citesc ce sa fac,ca sa imi fac propriul website!
Multumesc anticipat! :D



EoKlaus
Average Member
Mesaje: 133
Membru din: Mie Apr 20, 2011 3:11 pm
Localitate: Grecia

Mesajde EoKlaus » Lun Aug 22, 2011 9:19 am

Pentru tutoriale ar fii: 1, 2, 3

Pentru domenii nu stiu...:)

Si...nu`ti fa griji... Un site nu se face intr-o luna, mai ales daca nu stii cea ce faci:).

PS: Sper sa nu credeti reclama site-urile de mai sus:).

Tzeby
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Mie Aug 10, 2011 8:41 pm

Mesajde Tzeby » Lun Aug 22, 2011 9:49 am

Mersi pentru tutoriale,ma voi pune pe studiat!
Alta intrebare ar fi,cand imi cumpart un host ,eu voi pune fisierele din pc pe net(pe acel host?)si de acolo pot sa editez ca in pc,sau are si avantaje in plus?
Iar in pc unde am designul website`ului,trebuie sa il copii in ex:(xampp,sau apache),si de acolo cu ce ma ajuta?
Sper ca ai inteles la ce m`am referit.

EoKlaus
Average Member
Mesaje: 133
Membru din: Mie Apr 20, 2011 3:11 pm
Localitate: Grecia

Mesajde EoKlaus » Lun Aug 22, 2011 9:52 am

1. Da! Poti sa le editezi cu orice editor din FTP (File Zila), si da...tu le urci pe host.

2. Pai! In FIle Zile cand le loghezi o sa iti apara public_html/htdocs/ intri in htdocs si urci acolo fisierele fixasa cum le ai in xampp.

Tzeby
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Mie Aug 10, 2011 8:41 pm

Mesajde Tzeby » Lun Aug 22, 2011 10:07 am

Multumesc,pana aici am inteles!
Si as mai avea o ultima intrebare deocamdata.Scripturile(sau cum se numesc) alea gen :logare.intregistrare.cautare.sa dai un comentariu..alea trebuie sa le creez eu si sa le introduc in htdocs/..?

EoKlaus
Average Member
Mesaje: 133
Membru din: Mie Apr 20, 2011 3:11 pm
Localitate: Grecia

Mesajde EoKlaus » Lun Aug 22, 2011 10:11 am

Pai....cand o sa stii PHP-MySql, JavaScript, Jqeury sau ce vrei tu sa inveti...o sa le faci in Notepad (o sa le scrii) si dupa aia le introduci in design...De ex...Daca ai un template si sus in stanga ai un formular de login (Username, Parola) atunce creezi un Form in HTML si dupa aia il pui acolo.

Deci...scripturile...le pui in Template acolo unde este locul lor. Acolo unde vrei tu ca sa vada (vizitatori sau/si useri) informatia.

Tzeby
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Mie Aug 10, 2011 8:41 pm

Mesajde Tzeby » Lun Aug 22, 2011 10:15 am

Am inteles,ma voi pune pe citit tutoriale,si pe experimente :D
Multumesc mult!

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Aug 22, 2011 3:05 pm

[offtopic]
EoKlaus cat timp dai resurse utile (si mai ales specifici site-urile membrilor vechi ai acestui forum cum sunt cele 3 de mai sus) nu se ia nimeni de tine, ba chiar e recomandat sa pui linkuri catre resurse utile cand e necesar.

[ontopic]
primul meu site l-am factu in cateva luni, era doar html si asta se intampla prin 99... abia dupa cativa ani am invatat si ceva javascript apoi trecand pe php... cum ti sa mai spus, un site nu se face in cateva zile mai ales cand nu stii sintaxa si notiuni de securitate si algoritmi... iti va lua ani buni sa inveti astea si apoi sa stii sa le implementezi... dar daca ai pasiune nu e nici o problema ai tot timpul...

ca idee de studiu, poti incepe cu oricare din site-urile recomandate, dar fara practica o sa zici ca e roman sf..., ai mai multe variante, citesti la rand ce gasesti pe net si inveti pe apucate sau urmezi niste cursuri si in paralel citesti ce gasesti pe net ca sa iti completezi cursurile.
o alta varianta e sa lucrezi in echipa cu cineva la proiecte (pe gratis pana inveti sa faci ceva) si asa prinzi mai repede.

alta varianta (folosita de majoritatea incepatorilor) e sa iei coduri gata facute si sa le studiezi incercand sa modifici pe ici pe colo ca sa faca ce vrei tu.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Tzeby
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Mie Aug 10, 2011 8:41 pm

Mesajde Tzeby » Lun Aug 22, 2011 5:04 pm

Pai citesc si de pe ici pe colo,mai iau si de pe net gata facute si le studiez/editez sa fie pe placul meu,am si un prieten cu care incerc sa pun un site pe picioare.
As putea spune ca momentan este un hobby/pasiune..dar in timp as vrea sa fie ceva mai serios,deoarece imi face placere sa studiez si sa ma joc cu codurile.
Eu as vrea sa urmez si niste cursuri de specialitate(CDL),de la care sa obtin si o diploma,dar nu prea stiu ce pot sa invat acolo,si cu ce m`ar ajuta,imi poate explica cineva ,ce invat acolo si la ce ma ajuta acel curs?(am auzit ca primesti o diploma de la acel curs care dureaza 1 an ,iar cu diploma aia nu mai dai bacul la informatica)
Si ce alte cursuri mai stiti,care a`ar putea ajuta?

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Aug 22, 2011 7:57 pm

Daca nu te intereseaza diploma, eu predau cursuri online (prin teamviever + skipe). Am programa atat pentru initiere in php cat si de la mediu la avansat si iti garantez ca daca te ti de ele la final poti face orice tip de site si te poti angaja ca programator junior pe baza cunostiintelor acumulate. Putem discuta detaliile pe PM sau mess.

Daca insa te intereseaza diploma, iti recomand orice curs de initiere in php + certificarea zend. Cu aceste 2 diplome (initiere + zend) ulterior dupa ce termini facultatea te poti angaja fara probleme ca programator. (search google)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
ispas
Senior Member
Mesaje: 655
Membru din: Mar Sep 14, 2010 1:35 pm
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde ispas » Mie Feb 08, 2012 9:17 pm

iti recomand pentru editare : notepad++ si phpdesigner 7.Pentru partea de design adobe dreamweaver. BAfta !

Archon
PHPRomania Supporter
Mesaje: 11
Membru din: Lun Apr 30, 2012 1:28 pm

Mesajde Archon » Lun Apr 30, 2012 6:13 pm

Pentru editare fisiere html etc cel mai bun e dreamweaver cs5.5 sau aptana studio. In rest tiar mai trebui Photoshop sa mai modifici poze etc.


Înapoi la “Instalare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori