va rog sfaturi pentru download & instalare

Aici puteţi posta întrebari legate de instalare şi configurare PHP, Apache, IIS, MySQL, PostgreSQL, Oracle, SQL Server sau altele.

Moderator: Moderatori

Dorin Andronic
New Member

va rog sfaturi pentru download & instalare

Mesajde Dorin Andronic » Vin Mai 16, 2003 2:53 pm

:oops: Salutare lume,

sunt new entry in acest forum si bine inteles in tainele PHP si Apache Server.Am citit cam toate articolele din "Instalare" si am observat ca multa lume are probleme cu instalarea si cu setarea PHP-ului si Servarului Apache. Doresc sa folosesc PHP-ul pentru pagini web ce imi recomandati sa downloadez: PHP v?.?.? si Apache ?.?.?
Carte de la Teora "PHP 4" este buna pentru incepatori?

nino
PHPRomania Supporter

Mesajde nino » Sâm Mai 17, 2003 12:51 am

pentru download gasesti pe www.php.net versiuni ale PHP-ului iar site-ul www.apache.org iti ofera si ultima versiune de server apache. Acum depinde de OS-ul tau si de performantele calculatorului. <RESPEKT>

nino
PHPRomania Supporter

Mesajde nino » Sâm Mai 17, 2003 12:52 am

si in legatura cu cartea, nu prea merita sa dai bani pe manuale cand sunt pe net ( www.php.net/manual/ ) tone de documentatie ( simple google - HOWTO PHP ) si vei gasi sigur :wink: <RESPEKT>

iepurec
Average Member

Cartea de la Teora

Mesajde iepurec » Mie Iul 02, 2003 4:49 pm

:arrow: Nu stiu exact ce sa spun :!: Daca sti programare atunci nu are rost sa cumperi cartea ca sunt o gramada de documentatii pe net. Daca esti incepator intr-ale programarii eu zic ca merita sa o cumperi pentru este indicata pentru incepatori. :idea:
SPOR LA TREABA :!:
Calin Iepure,
Development Director @ x3studios.com

juve11
PHPRomania Supporter

cum se instaleaza?

Mesajde juve11 » Dum Aug 10, 2003 12:09 am

mi-am cumparat manual, mi-am facut cont la 3x.ro, am descarcat de pe situl vostru php, mai departe nu mai stiu.
ce e cu serverul ala apache?
eu folosesc win xp? ce trebuie sa fac?
multumesc! :oops:
Badea Mihai-Sorin
juve11@go.ro
-Forza Juve comunque e ovunque-

MihaiV
Junior Member

Mesajde MihaiV » Lun Aug 11, 2003 12:48 am

pai contul la 3x putea sa astepte. apache-ul e serverul care va funcitona la tine pe calc. adica il instalezi ca pe un program normal si apoi citesti bine readme precum si foaia httpd.conf(parca) din directorul conf si dupa vreo citeva minute/ore/zile o sa intelegi cum trebui configurat. in driectorul de php pe care l-ai extras exista ureadme unde scrie cum sa configurezi apacheul ca sa incarce php-ul. duap ce in sfirsit vei testa si vezi ca merge esti gata de lucru.
PS: citeste si reciteste readme-urile sunt de baza. nu e nevoei sa intrebi pe cineva. a, si vezi ca documentele pe care le sfaci pot fi apelate ca http://127.0.0.1/[nume document]. iar documenteel trebuie salvate indirectorul specificat in httpd.conf.
127.0.0.1=localhost, le poti folosi atuinci cind instalezi apache

juve11
PHPRomania Supporter

Si cu apache asta ce e?

Mesajde juve11 » Lun Aug 11, 2003 10:46 pm

da , multumesc, acum am ajuns pe pagina apache unde te invart astia de
nu mai stii ce sa descarci. poti sa-mi trimiti url fisierului care trebuie descarcat?multumesc mult!
Badea Mihai-Sorin

juve11@go.ro

-Forza Juve comunque e ovunque-

Constantin
PHPRomania Coder Professional

Mesajde Constantin » Mar Aug 12, 2003 12:44 am

Înapoi la “Instalare”