Probleme Apache pe XP x64 [Rezolvat]

Aici puteţi posta întrebari legate de instalare şi configurare PHP, Apache, IIS, MySQL, PostgreSQL, Oracle, SQL Server sau altele.

Moderator: Moderatori

mihai_baboi
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 07, 2007 5:48 pm

Probleme Apache pe XP x64 [Rezolvat]

Mesajde mihai_baboi » Mie Oct 22, 2008 3:07 pm

Salut,

Folosesc mediul de lucru Apache - PHP - MySql de aproximativ 2 ani si nu am avut nicio problema pana acum. Ca sa-mi simplific treaba, aveam un fisier de configurare pe care il foloseam de fiecare data cand reinstalam. De curand mi-am schimbat calculatorul si am trecut pe un Windws XP x64. Am instalat din nou mediul de lucru dar am intampinat o problema. Din cand in cand serverul pare sa nu mai raspunda. Daca dau refresh in browser de cateva ori, la un mom afiseaza din nou pagina. Am crezut ca am facut eu o setare aiurea asa ca am luat de pe internet WAMP Server 2.0 si l-am instalat cu setarile default. Am avut aceleasi probleme. Exista o problema cu instalarea de Apache pe sisteme de 64 de biti? Exista un Apache pe 64 de biti? Eu am gasit ceva pe net despre asta, dar nimic pe site-ul oficial apache. Daca stie cineva care ar putea sa fie sursa problemelor mele as fi foarte recunoscator.

Multumesc
Ultima oară modificat Vin Oct 24, 2008 10:46 am de către mihai_baboi, modificat 1 dată în total.



Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Mie Oct 22, 2008 4:08 pm

Eu am lucrat cu XAMPP pe XP x64 si n-am intampinat asemenea problema... E drept ca nu am lucrat prea mult. Cand iti 'adoarme' apache, deschide task manager-ul, vezi care proces iti mananca resursele.

mihai_baboi
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 07, 2007 5:48 pm

Mesajde mihai_baboi » Mie Oct 22, 2008 5:31 pm

Nu stiu daca este de la sistemul de operare. Era doar o presupunere, pentru ca pana acum nu m-am mai lovit de problema asta. Nu stiu daca e de la un proces care-l tine ocupat, ca e fresh install; nu am apucat sa instalez mai nimic pe calculator.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mie Oct 22, 2008 5:39 pm

a patit ceva asemanator un coleg din firma, pana la urma a rezolvat problema actualizand dll-urile de la extensii (la el intepenea la dll-ul ce tinea de mysql) incearca si tu sa scoti extensiile si sa le pui una cate una sa vezi daca de la asta e problema
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

mihai_baboi
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 07, 2007 5:48 pm

Mesajde mihai_baboi » Mie Oct 22, 2008 7:37 pm

Birkoff scrie:la el intepenea la dll-ul ce tinea de mysql


Sa inteleg ca problema poate sa vina si de la php sau mysql, nu neaparat de la apache. O sa iau versiuni mai noi de pe net pentru fiecare si le instalez separat sa vad daca asta e problema

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Joi Oct 23, 2008 9:49 am

mihai_baboi scrie:Sa inteleg ca problema poate sa vina si de la php sau mysql, nu neaparat de la apache.
Normal. De-aia ti-am zis sa vezi care proces ti-l blocheaza.

mihai_baboi
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 07, 2007 5:48 pm

Mesajde mihai_baboi » Vin Oct 24, 2008 10:43 am

Am instalat windows pe 32 de biti si merge perfect din prima. Acelasi soft, acelasi tip de instalare. Nu stiu care era problema si nici nu-mi pasa. Deocamdata ma descurc la fel de bine si pe windows pe 32 de biti. Daca la un moment dat am sa constat ca trebuie neaparat sa trec pe x64, o sa sap mai adanc pana rezolv problema. Multumesc celor care au postat aici in incercarea de a ma ajuta.


Înapoi la “Instalare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori