Cum ajung/schim headerul

Dacă aveţi probleme cu forumul dvs PHPBB, dacă vreţi să adăugaţi un MOD vă recomandăm forumul comunităţii PHPBB.ro.

Moderator: Moderatori

Lungu9
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Mar Oct 16, 2012 3:18 pm

Cum ajung/schim headerul

Mesajde Lungu9 » Mar Oct 16, 2012 3:24 pm

Salut! Recent mi-am instalat si eu phpBB momentan pe localhost dar am observat urmatoarea probleme: codul este foarte complex si nu reusesc sa gasesc paginile siteului. Adica uitandu-ma prin fisiere am vazut foarte multe includeuri si foarte multe functii. Revenind la subiect, pe mine in principal ma intereseaza sa gasesc fisierul unde e headerul pentru ca as vrea sa schimb headerul cu cel de la siteul meu. Stiu ca exista un mod de a ma duce la fisierul sursa direct din browser(dar nu view source pentru ca asa doar il vad iar eu vreau sa il modific). Ma poate ajuta cineva? Multumesc!



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mar Oct 16, 2012 3:44 pm

cand am lucrat ultima oara cu phpbb stiu ca erau niste fisiere tpl (template) in care era footer si header (cauta prin fisiere exact dupa numele de fisier footer si header)

pe de alta parte stiu ca la v3 nu mai trebuie sa umblii in fisiere, ai din panoul de control o interfata cu care poti modifica template-ul si regenera cache-ul.

ai toata documentatia si suportul necesar in limba romana la ei pe site la phpbb.ro
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
MihaiC
Senior Member
Mesaje: 1644
Membru din: Dum Mai 14, 2006 8:07 pm

Mesajde MihaiC » Mar Oct 16, 2012 4:07 pm

In phpBB3 header-ul e in "styles/{NUMELE-TEMPLATE_ULUI}/template/overall_header.html"

In directoriul respectiv se afla si celelalte fisiere de template.

P.S.: tine minte ca are cache, deci de fiecare data cand faci o modificare la template, asigura-te ca ai sters cache-ul (eventual opreste-l daca poti).
Dev @ oblio.eu


Înapoi la “PHPBB”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori